A Facebook a régi vagy távol élő ismerősökkel való kapcsolattartás és a vicces posztok, fura nevű csoportok gyűjtőhelyéből a párkapcsolatok megrontójává vált volna?
Kicsit ijesztő leírni, de közel 14 éve csatlakoztam a Facebook közösségéhez. Emlékszem, akkoriban még viccesnek hitt bulifotókat osztottunk meg, eredetinek hangzó idézeteket vagy épp mások számára teljesen érdektelen infókat posztoltunk. Régi osztálytársakat, messze élő ismerősöket kerestünk meg, vagy kiírtuk egy új barátunk falára: egy tali este, a szokott helyen? Na meg szinte versenyt űztünk a barátnőimmel abból, melyikünk tud idiótább nevű csoportba belépni. Mára viszont megváltozott a Facebook is, a szokásaink is, és ennek az egésznek a szakemberek szerint könnyen a mentális egészségünk, illetve a párkapcsolatok ihatják meg a levét.
A Facebook miatt válnak el az emberek?
2018-ban egy brit válási oldal megállapította, hogy a válóokok 20 százalékában szerepelt a legnépszerűbb közösségi oldal neve. Vagyis az oldal a felek, vagy legalább egyikük szerint valamilyen módon hibáztatható a házasság felbomlásáért. Néhány évvel később ez az arány több mint másfélszeresére, 33 százalékra ugrott.
Mi lehet ennek az oka? Nos, az első számú okot szerintünk ki is találod. Ez nem más, mint „a másik nem tagjainak küldött nem odaillő üzenetek”. Mert hát bizony, könnyű lebukni egy flörtölős üzenettel, szexi fotóval, dick pic (ezt úgyis tudod, mit jelent) vagy NSFW (munkahelyre nem illő tartalmú) fotóval. De a másik félnek már az is gyanús lehet, ha élete párjának kijelzőjén túl gyakran bukkan fel egy bizonyos név, aki megint üzenetet küldött. Innen már csak egy lépés a „zöld szemű szörny” belépése a kapcsolatba, ami további problémákhoz vezethet, és végleg alááshatja a kapcsolatot. Még akkor is, ha eredendően nem volt olyan nagy a baj, és Krisztike vagy Karcsi valójában csak kedves akart lenni.
Mire figyelj, ha meg akarod óvni a kapcsolatod?
Mi, emberek, vagyis közülünk elég sokan alapvetően úgy vagyunk bekötve, ha valami nem tökéletes a kapcsolatunkban, eleinte hajlamosak vagyunk homokba dugni a fejünket. Nem beszélünk róla, nem gondolunk rá, nem jelezzük a másiknak, hogy figyelj, szerintem itt valami nem oké.
Aztán meg, ahogy telik az idő és haladunk tovább a vakvágányon, még nagyobb lesz a kísértés a megoldáskeresés helyett inkább homokba dugjuk a fejünket. Vagy épp kifelé kacsintgatunk a kapcsolatból. Erre kínál remek lehetőségeket a Facebook, hiszen több millió emberre írhatunk rá, kezdhetünk új ismeretségeket. A problémákkal való szembenézés túl kemény lenne, és elsősorban magunkkal kellene tisztáznunk dolgokat, hogy elkezdjünk rálelni a lehetséges megoldásokra. Ez kemény, fájdalmas, és igen, olykor tényleg elég sok munkával járó folyamat. Ezzel szemben egy friss ismeretség egyszerű, problémamentes és rózsaszín… egészen addig, míg ott is el nem kezdenek jönni ugyanazok a problémák, amikkel nem voltunk hajlandóak szembenézni az előző kapcsolatunkban. Meg az azt megelőzőben. Érdemes tehát önvizsgálatot tartani, illetve a leülni a másik féllel és megbeszélni, ha valami nem kerek. Inkább nézzen rád furcsán, mint hogy a kapcsolat helyrehozhatatlan károkat szenvedjen.
A Facebook eltereli a figyelmet a valós problémákról
Ha megfordítod a dolgot: adódhat olyan helyzet is, hogy épp a Facebook miatt nem veszed észre, ha gond van otthon, hiszen remek figyelemelterelő és szórakoztató eszköz. Olvasgathatod az ismerőseid posztjait, csoportokban pedig ismeretlenek életének rejtélyeiben mélyedhetsz el — éljen a név nélküli Csoporttagok posztjai (érzed az iróniát, ugye?) —, amit a kommentszekció kimeríthetetlen bölcsességforrásként tesz még izgalmasabbá. Közben pedig elvonódik a figyelem a valós problémákról, amiket látni kellene ahhoz, hogy el lehessen kezdeni a megoldásokat keresni rájuk.
Mások szerint az is közrejátszhat a problémák kialakulásában, hogy a Facebook elvonja a párok figyelmét egymásról. Esténként nem beszélgetnek, nincs intimitás, közös program, hanem egymás mellett fekve, gondolatok és szavak nélkül nyomkodja ki-ki a saját telefonját. Facebookoznak, ismerősök és ismeretlenek életében mélyednek el, ahelyett, hogy a saját életükben lennének jelen és a párjukhoz próbálnának meg kapcsolódni.
A Facebook szerintem eredendően nem ördögtől való dolog, az viszont, hogy mire használod, illetve mire használja a párod, csak és kizárólag rajtatok múlik!
Forrás: Yourtango.com
Nyitókép: Westend61/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Ha napi 20 perccel kevesebbet nézed a Facebookot, egészségesebb leszel!
- Viszlát Facebook, adieu Insta! Ez történik, ha egy hónapra dobod a közösségi oldalakat
- Akár te is csatlakozhatsz a szobanövények és a növényimádók Facebookjához