Fájdalomcsillapítás gyógyszer nélkül: jógázd magad egészségesre!

A jógával akkor kezdtem közelebbről ismerkedni, amikor egy súlyos műtétem után olyan edzésformát kerestem, ami nem túl megerőltető, elenyészőek a sérülési veszélyek, akár az otthonomban is tudom művelni és testi, mentális egészségemnek is jót tesz.

Persze, én is úgy gondoltam, hogy, ó, ez nagyon egyszerű, hajolgatok jobbra-balra, nyújtózkodom párat, de jó lesz, ez pont megfelelő. Aztán volt meglepetés az első órán, hiszen szembesülnöm kellett azzal, mennyire kötöttek az izmaim és mennyire merevek az ízületeim. Szerencsére nagyon az alapoknál kezdtem, természetesen szakember felügyelete mellett, mert egy egyszerű gyakorlat során is megránthatjuk, meghúzhatjuk magunkat és ezzel több kárt okozhatunk, mint hasznot. Ennek ellenére, számomra mégis ez a mozgásforma vált be, mert alapfilozófiája és légzéstechnikája a gyakorlatok mellett nagyban hozzájárult gyógyulásomhoz és közérzetem javulásához.

Menstruációs görcsök

Emlékszem, fiatalkoromban, ha görcsöltem, egyből a gyógyszer után nyúltam. Lehet, akkor ez egyértelmű megoldásnak tűnt, de rájöttem arra, ugyan a görcsömet pillanatnyilag csillapítja, viszont nem biztos, hogy ez az egyedüli üdvözítő megoldás. Mai eszemmel már inkább fordulnék olyan módszer felé, ami hatásos és természetes módon segít – mint a jóga. Még mindig megosztottak a vélemények abban, hogy ha menstruálsz, erősebb, vagy éppen gyengédebb gyakorlatra van szüksége a testnek. Én ebben kikértem egy női jógaoktató véleményét, aki személy szerint előnyben részesíti ilyenkor a gyengédebb, könnyebb gyakorlatokat. Elmondása szerint ajánlatos az ülve és fekve végezhető gyakorlatokat alkalmazni, mint például a babapóz, ami alapból egy pihentetőbb mozdulat, a macskapóz, ami óvatos előre- és hátrahajlások sora ülve, a lefele néző kutya, ami az emésztést is elősegíti és a kaputartás, ami pedig jót tesz a vastagbeleknek is.

menstruációs jógapóz
Fotó: Dancs Bianka Enikő

Fáj a kezed? Nyújtsd a hátad!

Hónapokig küszködtem a bal csuklómon egy kis csomóval, amit különféle terápiákkal kezeltettem is, de nem akart javulni. Már kezdtem belenyugodni, hogy sajnos, ezzel és a fájdalommal, amit okozott, együtt kell ezentúl élnem, amikor az egyik jógaóra során egy pattanást éreztem a vállam környékén. Mintha elfújták volna a fájdalmat és idővel a csomó is eltűnt. Ezzel nem azt mondom, hogy ne menj orvoshoz, ha valamilyen fájdalmat vagy rendellenességet tapasztalsz, sőt, vizsgáltasd ki magad! De nekem segített, mivel a vállamban valami „beszorult” és az óvatos nyújtások, csavarások hatására felszabadult az a rész, ami a csuklómba kisugárzó fájdalmas csomót okozta. Olyan mozgásszervi betegségek esetén, ahol valami becsípődik, lemerevedik, úgy gondolom, az egyik legkíméletesebb és leghatékonyabb segítség, természetesen, ha a kezelőorvosod is jóváhagyja.

Amikor konkrétan a hátad fáj

A jóga remek társad lehet az efféle fájdalmak enyhítésére. Nyújtsd óvatosan azt a részt, amiben a fájdalmat érzed, például csavarások segítségével. Segítségedre lehet, ha a figyelmedet a fájdalom helyére összpontosítod és oda „lélegzel” a fájdalom területére. Fontos, hogy mielőtt elkezded, előtte erősítsd, mozgasd át vállaidat, figyelj azok helyzetére. Nagyon szeretem a kaputartást, nyújtja a hátat, de vigyázz, ne rántsd meg magad. Szerencsére a jóga legtöbb gyakorlata jó lehet ebben az esetben, ha megfelelően figyelsz a biztonságos gyakorlásra. Ilyen és ehhez hasonló fájdalmak esetében, akkor is figyelni kell a határaidra, ha tapasztalt gyakorló vagy, hogy ne erőltesd túl magad. Ám ha kezdő vagy, erősen javasolt szakember segítségét kérni, akinek gyakorlás előtt számolj be részletesen a fájdalom helyéről, mértékéről.

Ha már az emésztésről esik szó

Szinte már népbetegségnek számít a puffadás, a folytonos ülőmunka és a nem megfelelő táplálkozás, sokszor állítja kihívás elé emésztőrendszerünket. Te is tapasztaltad már, hogy vannak olyan ételek, amik szélgörcsöt okoznak? Szélhajtás céljából hasznos a két lábadat a melledhez felhúzva feküdni. Már egy 15 perces gyakorlás is meghozhatja számodra a nyugodtabb és jobb közérzetet. Ha relaxálsz, sokat segíthet, ha két tenyeredet összedörzsölve, meleg kezeidet az alhasadra teszed és fekve, női szerveiden pihenteted pár percig. Kifejezetten ajánlott a női jóga annak, aki ebben a témában jobban elmerülne.

Már megint az a fránya fejfájás…

Azt hiszem, azzal nem mondok újdonságot, hogy milyen fontos – és nemcsak fejfájás esetén –  a sok víz fogyasztása. Ugyanakkor a fejgörcsre a friss levegő mellett a légzőgyakorlatok is rendkívül hasznosak. A jóga szerves részét képezi a légzés, a koncentrált légzőgyakorlatok, amik az egész szervezetre jótékony hatással vannak. Ha van lehetőséged a természetben jógázni ilyenkor, használd ki! De semmi gond, ha erre nincsen módod, otthon is tudsz gyakorolni, csak tárd szélesre az ablakot. Hasznodra válhat, ha vérkeringést segítő pózokat alkalmazol, mint a már említett lefele néző kutya. Mindenképp szükséges a nyakad és vállad környékét kimozgatni, ülőmunka és álló munka esetén is. Végezz nagyon óvatos váll- és fejkörzéseket, mert segítik kimozdítani és lazítani ezt a területet.

A jóga kiváló kiegészítő terápia fájdalmak, görcsök esetén, és sokat segít abban, hogy testileg és szellemileg is feltöltődj, egészségesebb, fittebb legyél. Csökkentheti a magas vérnyomást és segíthet alvászavarok esetén is.  Kiváló meditációs technika is, a gyakorlatok (ászanák) tökéletesítik a koncentrációképességet, ezeken kívül segíti a tested és a tudatod összhangját. Egyet ne hagyj figyelmen kívül: minden mozgásforma elkezdése esetében fontos, hogy ne csapj bele csak úgy, fellelkesülve pár videó alapján. Főleg az elején, nagyon fontos a kontroll, ezért kérd egy szakképzett jógaoktató segítségét.

Fotó: vadimguzhva /Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)