Fényérzékenység vagy napallergia? Ismerd fel és kezeld megfelelően!

A nyári napsütés legtöbbünknek jólesik, sokan vannak azonban, akiknek kellemetlen tüneteket okoz és megkeseríti a napjait. Cikkünkben nemcsak a napallergia és a fényérzékenység tüneteit ismerheted meg, de a kezelésében is segítünk.

A fényvédelem napjainkban létfontosságú, nem véletlen, hogy a téma a csapból is folyik. Azonban a legnagyobb körültekintés ellenére is okozhat a napsugárzás károsodást a bőrben, a fényérzékenység és a napallergia ugyanis több okból is kialakulhat.

Fényérzékenység

A fényérzékenység a bőr fokozott érzékenysége vagy szokatlan reakciója, amikor bőrét napfény vagy szolárium  éri. Fényérzékenyé tehetik a bőrt különböző gyógyszerek, egy fennálló egészségügyi probléma, genetikai rendellenesség, de akár egy a bőr számára nem megfelelő testápoló készítmény is. Tartós gyógyszerszedés esetén mindenképpen érdemes a kezelőorvossal konzultálni a nyári időszak előtt, ugyanis a nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők, némelyik szívgyógyszer és koleszterinszint csökkentő az átlagosnál jóval érzékenyebbé tehetik a bőrt. De ide tartozik az autoimmun betegségek több fajtája is.

Nyáron tiltólistás a retinol

Bizonyos kozmetikai, esztétikai kezelések, és a retinol használata is erősen fényérzékennyé teszi a bőrt, nem véletlen, hogy ezeket a kezeléseket még megfelelő fényvédelem mellett sem szabad végezni tavasztól őszig. De a C-vitamin tartalmú krémek használatát is érdemes ilyenkor mellőzni, mivel a csökkenthetik a bőr melanin szintjét, ami természetes védelmet nyújt a bőrnek.

Haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, amennyiben napozás, vagy hosszabb idejű napon való tartozódás után (extrém esetekben akár közben is) influenzaszerű tünetek, hányinger, láz, hidegrázás, hirtelen fellépő fejfájás vagy gyengeség észlelhető. Amennyiben a bőrön hólyagosodás is tapasztalható, az égésnek tekintendő, ami egyértelműen szakszerű orvosi kezelést igényel. A gyógyszer által kiváltott fényérzékenység diagnózisának felállítása és az okozó gyógyszer azonosítása után a gyógyszeres kezelés szakorvosi javaslat alapján abbahagyható, esetleg szükség szerint módosítható.

Fényérzékenység esetén a legmagasabb fényvédelem alkalmazása mellett szükség lehet kalapra és vékony anyagból készült hosszú ujjú ruhára is, hogy minél nagyobb bőrfelület számára biztosítsunk védelmet, valamint a kéz és lábfejek krémezése is elengedhetetlen.

Napallergia

A napallergia vagy napmérgezés a napsugárzás által érintett bőrfelületen jelentkezik elsőként, ilyen lehet a dekoltázs, a kézfej vagy a nyak területe. A tünetek az apró csalánszerű kiütésektől kezdve, a komolyabb mértékű hólyagosodásban is megmutatkozhatnak. Több típusa is létezik, aminek kiderítése mindenképpen orvosi feladat, mert az egyes esetekben különböző lehet a kezelési mód is.

Az allergiás reakciókat nagyon gyakran okozzák bőrápolási termékek, különös tekintetben egyes alacsony fényvédelemmel és akár káros összetevőkkel is rendelkező fényvédő készítmények. Sokan az áhított barna szín minél gyorsabban történő elérése miatt használnak szuperbarnító termékeket, figyelmen kívül hagyva azt, hogy ezek semmilyen UV védelemmel nem rendelkeznek.

A sérült bőr gyakran viszket, amire azért kell különösen ügyelni, hogy véletlenül se vakargassuk, mert azzal átvihetjük azokra a területekre is, amelyek nem sérültek. A fényérzékenységhez hasonlóan a napallergiánál is fokozottan kell ügyelni a fényvédelemre, és arra, hogy a legmelegebb időszakban lehetőség szerint kerüljük a tűző napot. Mindkét esetnél fontos, hogy lassan szoktassuk hozzá a napfényt a bőrhöz, és csak bio, vagy teljesen természetes összetevőkből álló bőrápoló készítményeket használjunk.

Napallergia vagy fényérzékenység esetén segíthetnek ezek a termékek:

Magas fényvédelem

naturalskin.hu, 10990 Ft.

Az ásványi szűrőknek köszönhetően ez a láthatatlan SPF 50+-os fényvédő gyengéd a bőrhöz és a környezetet sem terheli feleslegesen. Kiválóan véd a káros UVA és UVB sugarak ellen. Praktikus kiszerelés, nem csöpög, nem csípi a szemet, nedves bőrre is felvihető és így sem veszít a fényvédő értékéből. Tejes állagú, spray kiszerelése miatt könnyen kenhető, és nem hagy zsíros érzetet.

Napozás utáni ápolás

notino.hu, 9780 Ft.

A Posthelios napozás utáni ápoló krém lipidpótló hatóanyagokban gazdag, gyorsan beszívódik és táplálja a bőrt napozás után. Kulcsfontosságú összetevője a termálvíz, mely azonnali hűsíti a felhevült, lepirult bőrt és segít helyreállítani a bőr nedvességtartalmát az üde, puha bőrért. Napnak kitett, sérült, kiszáradt bőrre javasolt.

Enyhülés a sérült bőrnek

drhertelendy.com, 4140 Ft.

A Dr. Hertelendy CARE napégés utáni hűsítő gél az allergiás eredetű bőrvörösség, nagyon erős viszketéssel járó állapotok enyhítésére, és a bőr nyugtatására ajánlott. Hűsítő, bőrnyugtató összetételének köszönhetően kellemes hűvös érzést biztosít a gyulladt, kivörösödő, égő, erősen viszkető bőrnek. Sűrű gél formátuma könnyen kezelhető és gyorsan felszívódik. Napégés, forrázás, allergia esetén jelentkező bőrvörösség esetén javasolt az alkalmazása. Maximum másodfokú égésre jellemző bőrfelszínen alkalmazható, így a hólyagosodó, kivörösödött bőrre is használható.

Forrás: skincancer.com

Nyitókép: Ridofranz/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)