Tudtad? Már 700 éve létezik egy olyan piac, ahol férjet lehet venni

Leegyszerűsíti és meggyorsítja a párválasztást, vagy épp megfosztja a fiatalokat az ismerkedés és a dolgok spontán alakulásának örömétől? Egy biztos: már 700 éve létezik az a piac, ahol férjet lehet venni, és még mindig sokan keresnek ott vőlegényt.

A címet és cikkünk első sorait olvasva szinte le mernénk fogadni, hogy neked is felszalad a szemöldököd, miközben magadban azt ismételgeted: még mindig itt tart a világ, hogy valahol férjet lehet venni? Erre a kérdésre a válasz összetett. Hiszen ahová most utazunk képzeletben, az nem más, mint India, ott is Bihar állam, ahol már 700 éve rendezik meg az úgynevezett férjpiacot. Az egésznek komoly hagyománya van tehát, és sok családot ez a hagyománytisztelet vezérel, amikor kilátogatnak a piacra vőlegényt keresni a lányuknak. És az sem mellékes, hogy szeretnék lerövidíteni, meggyorsítani azt a procedúrát, ami európai keretek közt évekig is tarthat. És még akkor sem biztos, hogy esküvővel végződik.

Persze, itt is vannak, akik inkább ez utóbbit választják, mert köszönik, nem kérnek a család beavatkozásából, sem a tárgyiasításból. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy szívesebben nézelődnek egy társkereső app kínálatában, mint a férjpiacon. Másrészt meg épp azokat az élményeket és spontán örömöket akarják megélni, amelyek elvesznek az elrendezett esküvők vagy férjvásárlás során. De maradjunk most azoknál, akik úgy döntenek, tesznek egy próbát a helyi férjpiacon. Fussuk át együtt, mi a vőlegényvásárlás menete, és nézzük, kik a legkelendőbbek!

A piac, ahol férjet lehet venni

A helyszín tehát az indiai Bihar állam Madhubani körzetének helyi piaca. Itt minden évben kilenc napig szabad a vásár, méghozzá a vőlegényvásár. Hogy mi ennek az egésznek a menete? Először a férfiak érkeznek meg. Méghozzá nem is kevesen: vőlegényjelöltek ezrei látogatnak ki a Saurath Mela vagy Sabhagachhi néven is emlegetett eseményre. Vannak, akik több száz kilométert utaznak abban a reményben, hogy rájuk talál egy-egy menyasszonyjelölt.

Kisvártatva a nők is megérkeznek családjaikkal. Végigböngészik a rendelkezésre álló lehetőségeket, majd szóba elegyednek a szimpatikus jelöltekkel. Igazolásokat is lehet kérni, például születési anyakönyvi kivonatot vagy iskolai bizonyítványokat. Ha találnak olyat, aki tetszik a családnak mert a család mondja ki a végső szót, nem a menyasszony , a dolog kezd érdekessé válni. Ekkor esik szó az anyagiakról is, és ha egyeznek az elképzelések, elkezdik megbeszélni a részleteket.

Kik számítanak a legkelendőbbnek?

Minden vőlegényt a képességeik alapján áraznak be, de természetesen a családi háttér és az iskolai végzettség is elég sokat nyom a latba. Ami ez utóbbit illeti, a mérnökök, orvosok, kormányzati alkalmazottak a legkeresettebbek, és aki fiatal, arra nyilván több menyasszony családja szeretné kivetni a hálóját.

Ha már férjet lehet venni, biztos benned is felmerül a hozomány kérdése. És persze, jogosan. Az odditycentral azt írja, bár a hozomány illegális Indiában, és hogy a vőlegénypiac egyik fő célja a hozomány megszüntetése volt, jelentős hozomány követelése még mindig bevett gyakorlat a fiatal agglegényektől. Persze, ezt nem mindenki tudja megfizetni, így valószínűleg nem kevés alkudozás után vagy lesz üzlet, vagy a család keresgél tovább. A cél itt nem az, hogy a menyasszony elégedett legyen. Inkább a családnak kell találni valamiféle egyensúlyt aközött, akit szeretnének (mert nemcsak az önéletrajza tetszetős, de még szimpatikus is), és akit meg tudnak engedni maguknak.

Ezek után talán már meg se lepődsz, hogy menyasszonypiac is van Indiában, ahol nem férjet lehet venni, hanem feleséget. Az árak itt is a képzettség szerint alakulnak, de az is számít, ki milyen ügyes a háztartartásvezetésben.

Forrás: Odditycentral.com
Nyitókép: ozgurcankaya/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)