Végre itt a nyár, csak kár, hogy megérkeztek vele azok az idegesítő bogarak is. Na, de van egy jó tippünk arra, ha a kemikáliákkal teli bolti szúnyogriasztók helyett inkább természetes verziókban gondolkoznál.
Valljuk be, amikor a tökéletes nyári estéről ábrándozunk, még senkinek nem jutott eszébe odapingálni az utópisztikus festményre a meleggel együtt érkező bogarakat. Ezek a pokolfajzatok még a legdögösebb nyáresti randit vagy barátnős koktélozgatást is képesek elrontani. Azon túl, hogy a központi szúnyoggyérítés istenéhez imádkozunk, s lelkesen pakoljuk a hűtőbe a gyümölcsöket, nehogy megszállják a konyhánkat a muslicák, valami erőteljesebb praktika bevetésére is szükségünk lesz, ha nem akarunk megbolondulni az iskolakezdésig. Szerencsére van egy filléres csodaszer mindannyiunk fűszeres dobozában, ami több fronton is bevethető a harcban.
Éljen a fahéj!
Azon túl, hogy imádnivaló ízével minden süteményt feldob, a fahéjat számos más jótékony hatása miatt is szeretjük. Hiszen ma már tudjuk, hogy a keringéstől a szájhigiéniáig rengeteg területen bevethetjük az egészségünk érdekében.
Azt azonban már kevesen tudják erről a fűszerről, hogy olyan vegyületeket tartalmaz, ami ősellenségünk, a szúnyog távoltartásában is aktívan kiveszi a részét. A fahéjaldehid a természetben a ceyloni fahéjfa és más Cinnamomum fajok, mint a kámfor és a kasszia kérgében fordul elő, s ez az anyag felelős a fahéj jellegzetes ízéért és illatáért. Erős aromája megzavarja a szúnyogok és a muslicák érzékelését, ezáltal megnehezíti számukra célpontjaik megtalálását. Éppen ezért a fahéjolaj természetes rovarirtóként is kiválóan működik, ugyanis képes például elpusztítani a szúnyoglárvákat és távol tartani a felnőtt szúnyogokat a környékről. Ráadásul többféleképpen is bevethetjük a céljaink érdekében.
Természetes szúnyogriasztó
Ha te sem szeretnéd a Balcsi-parton vakarózással tölteni a megérdemelt vakációdat, de mégsem fújnád minden nap magadra az értelmezhetetlen összetevőkből álló szereket, otthon is kotyvaszthatsz magadnak szúnyogriasztót. Barbara Costello, vagy ahogy legtöbben ismerik, Babs, nemrég TikTok-csatornáján osztotta meg azt a filléres praktikát, amit pillanatok alatt és alacsony költségvetésből bárki összedobhat magának. A mindannyiunk internetes anyukájaként elhíresült influenszer szerint – aki rendszeres osztja meg népes követőtáborával elképesztő háztartási trükkjeit – mindössze 4 összetevőre van szükség a keverékhez, amit bátran használhatunk a bőrünkre is (feltéve természetesen, hogy az összetevők egyikére sem vagyunk allergiásak).
Így készítsd el:
Keverj 2 teáskanál őrölt fahéjat 4 csésze meleg vízbe, és hagyd állni egy órán keresztül, csakúgy, mint egy teát. Ezután egy szűrőn keresztül öntsd egy szórófejes flakonba a keveréket, adj hozzá fél teáskanál mosogatószert, valamint fél teáskanál denaturált szeszt. Alaposan rázd össze, és már kész is a házi szúnyogriasztód, ami hű társad lesz a melegebb hónapokban.
Egy gyümölcsöző kapcsolat
Meggyőződésem, hogy nyáron a muslicák őrt állnak. És amint hazaérek a bevásárlásból, azt lesik, milyen gyümölcs köré szervezhetik a következő bulijukat. Nos, Babs-től azt is megtudtam, hogy a fahéj ebben a problémában is segítségünkre siethet, ezúttal azonban nem őrölt, hanem rúd formájában. Ha ugyanis a gyümölcsös tálba elhelyezel 1-2 fahéjrudat, az abból távozó erőteljes aroma összezavarja a muslicákat és távol tartják majd magukat a konyhádtól. Édes élet!
Viszlát, bogarak!
Az őrölt fahéj azonban nemcsak a szúnyogirtó spray-ben tesz jó szolgálatot, de a kertedben is. Ha a szemetesed alját és tetejét beszórod vele, messziről elkerülik majd a rágcsálók és a bogarak, így sok kellemetlenségtől megkímélheted magad. De felhasználhatod gyermeked homokozójában is, ha nem szeretnéd, hogy a különböző rovarcsípések beárnyékolják az önfeledt játék élményét. Ehhez elég egy kis tasaknyi fahéjat keverned a homok közé, amely nemcsak távol tartja a pókokat és bogarakat, de az esetleges lárváikat is megöli. Így az amerikai MosquitoSquad nevű rovarirtó vállalat szerint anélkül tudhatod biztonságban a kicsiket, hogy a sokszor büdös, ragadós, és valljuk be, ki tudja, mennyire egészséges bolti változatokkal kellene őket naponta többször körbefújnod.
A cég szakértői hozzáteszik, hogy a fahéj alapú illatgyertyák és illóolajak is ugyanilyen hatással bírnak: párologtatással vagy gyertyagyújtással is elűzheted a vérszívókat az esti kerti partiról. De apró poharakban vagy mécsestartókban a lakásban is elhelyezhetsz „fahéjállomásokat”, amik egész évben gondoskodnak majd róla, hogy a molyok, pókok és társaik messziről elkerüljék otthonodat.
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Miért adj fahéjat mindennap a reggelidhez?
- Megjött az ősz sztárja: ezt a pofonegyszerű, 15 perces fahéjas sütit imádni fogod
- Otthoni praktikák: ez az egyszerű, házi készítésű tisztítószer mindent ver!