Kamasz fiúk és a testépítés kultusza: hol az egészséges határ?

Fehérjeszeletek és protein shake-k bűvkörében ragadt tinik, akik előtt az izmos, mindenki által kedvelt test elérése lebeg, mint a legfőbb cél. Vajon hol a határ az egészséges életmód és a fanatikus testépítés között?

Míg a kamasz lányok testképével, fizikai és lelki változásaival rengeteget foglalkozunk, mindez a fiúk szemszögéből háttérbe szorul. Nagyon kevés szó esik arról, hogy a médiából rájuk ömlő elvárások hogyan vezetik őket arra, hogy a szabadidejükből órákat az edzőteremben töltsenek. Pedig jól látszik, hogy egyre népszerűbbé válik a testépítés az egészen fiatal, 12-14 éves fiúk körében is. Ugyan ez első hallásra pozitívan hat, hiszen már korán prioritást élvez az egészséges életmód, de a veszélyek, amik a fejlődő szervezetet érintik, nem elég hangsúlyosak. A szülőknek és edzőknek hatalmas felelősségük van abban, hogy mindez megfelelő határokon belül mozogjon, megőrizve a fiatalok egészséges testképét, önértékelését, illetve mentális és fizikai jóllétét.

Törékeny egyensúly

A tinédzserkor több szempontból is szenzitív időszak. A test még fejlődésben van, éppen ezért az izmok és a csontok korai túlterhelése komoly egészségügyi gondok forrása lehet hosszú távon. A hormonok megfelelő termelődése és szabályozása is rendkívül fontos, amit a túlzott edzés és kiegyensúlyozatlan, általában egyoldalúan proteingazdag étkezés könnyen kibillent.

A célért bármit?

A kamasz fiúk egyharmada próbál tömeget növelni. Ennek érdekében sokan külső segítséghez fordulnak, jobb esetben legális tömegnövelőkhöz, mint a fehérjeporok vagy a kreatinhoz hasonló étrend-kiegészítőkhöz. De sajnos azoknak a száma is magas, akik a gyors eredmények reményében anabolikus szteroidokat vetnek be. Egy 2020-as ausztrál kutatás szerint, a 14-16 éves fiúk 4,2%-a használt már ilyen szereket. Az anabolikus szteroidok különös veszélyt jelentenek a fejlődő szervezetre. Ha ezeket a kiegészítőket válogatás nélkül szedik a fiatalok, akkor csökkenthetik vagy megszüntethetik a tesztoszteron-termelést, és ez akár heresorvadáshoz is vezethet. Habár a „kox” szedése a menőség illúzióját kelti egy tiniben, felmerül a kérdés, hogy vajon az izomkolosszus test vagy a termékenység és egészség a fontosabb?

Fehérje-függőség

Kamaszkorban a lányoknál a leggyakoribb étkezési zavarok az anorexia és a bulimia. A fiúknál ezzel szemben az ortorexia és a proteinfüggőség jelentkezik szép számmal. Dr. Pieter Cohen, a Cambridge Health Alliance belgyógyásza, aki kiterjedt kutatásokat végzett az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban, elmondja, hogy ugyan bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy a mesterséges proteinporok használata jobb lenne, mint a fehérje természetes úton, ételekből történő bevitele, mégis soha nem látott népszerűségnek örvendenek ezek a kiegészítők.

Egy másik népszerű táplálékkiegészítő a kreatin, amelyet a 2016-os Monitoring the Future felmérés szerint a 12. osztályos fiúk közel 17 százaléka használ. Ez fokozhatja a rövid ideig tartó teljesítményt és növelheti az izomtömeget azáltal, hogy ösztönzi a vízfelvételt az izmokba. Tehát tulajdonképpen azért lesznek nagyobbak az izmok, mert több víz kerül beléjük.

Azonban a kutatások alapján a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a tömegnövelő kiegészítők úgy kerülhetnek forgalomba, hogy számos mellékanyag hatása nincs bevizsgálva. A mellékhatások viszont igen súlyosak lehetnek. A Journal of Adolescent Health című folyóiratban közzétett tanulmány szerint az izomépítő kiegészítők a vitaminokhoz képest majdnem háromszor nagyobb valószínűséggel okoznak súlyos egészségügyi károsodást, beleértve a sürgősségi osztályon való megjelenést, kórházi kezelést és végső esetben halált.

A tinédzserek izomépítése és edzése szempontjából érdemes visszatérni az alapokhoz. Az egészséges étrend, a kielégítő alvás és a mérsékelt sport is kiváló eredményeket hozhat. A kérdés csak az, hogy ez miért nem elég egy mai tizenévesnek.

(Egészséges keretek között) elérhetetlen testkép

A válasz a csoportnyomásban keresendő. A férfiak testképpel kapcsolatos attitűdjei drámaian megváltoztak az elmúlt néhány évtizedben. A közösségi média nemcsak a lányok énképére, hanem a fiúkéra is negatívan hat. A férfiasság mércéjévé maga az izom vált. A zsírmentes, cizellált férfitest az ideál, ezt kell utánozni bármi áron. Ez a tendencia azonban azért riasztó, mert ezek a fiúk, akik a férfiasság illuzórikus képét kergetik, a fejlődésük elmaradását kockáztatják, különösen, ha nem bizonyított táplálék-kiegészítőkhöz vagy illegális szteroidokhoz fordulnak.

Nyitókép: Westend61/Getty Images
Forrás: New York Times

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)