Itt a Föld napja: 5 csodás természetfilm és sorozat, amelyekbe érdemes belenézned

Tudj meg többet bolygónkról és fedezd fel, milyen csodálatos az élővilága: itt a Föld napja, mi ezeket a természetfilmeket és sorozatokat ajánljuk.

Ma már sokunknak természetes, hogy a Föld napja kapcsán még inkább gondolunk a környezetvédelemre, a fenntarthatóságra és arra, hogy mit tehetnénk bolygónk színes élővilágának megóvásáért. De persze, nem volt ez mindig így. Az embereket nagyjából a hatvanas években kezdte el intenzívebben foglalkoztatni a környezetvédelem kérdése. Az első jelentős évszám a történetben 1969, amikor egy elég komoly olajszennyezés történt Kalifornia partjai mentén. Ez még inkább felrázta Amerikát, és még aktuálisabbá tette, hogy valamit tenni kell. Az ezután következő UNESCO-konferencián felvetődött a Föld napjának ötlete, amit 1970. március 21-én, a tavasz első napján ünnepeltek először. A Föld napja mozgalom pedig egy hónappal később, április 22-én indult, egy Denis Hayes nevű egyetemista kezdeményezése nyomán, ami az évek során világméretűvé nőtte ki magát. 1990-től a világ egyre több országa csatlakozott, köztük Magyarország is, ma pedig már 190 országban több százmillió ember vesz részt különféle rendezvényeken a világnap kapcsán.

De talán neked sem csak az fordul meg a fejedben ezen a napon, hogy mit tehetünk a Földért, hanem szeretnél többet tudni bolygónkról és csodálatos élővilágáról is. Ha így van, már tudjuk is, milyen filmek, sorozatok szegeznek ma a tévé elé: összegyűjtöttünk néhány lebilincselő képkockában gazdag természetfilmet és sorozatot, amelyeket érdemes megnézni (vagy legalább belenézni) a Föld napja kapcsán.

Itt a Föld napja: csodás képsorok a Netflixen és az HBO MAX-on

Élő bolygónk: Április 17-én került fel a Netflixre az Élő bolygónk (Our Living World) című természetfilm-sorozat, amely nemcsak elképesztően látványos képekkel tesz arról, hogy egy pillanatra se fordítsd másfelé a tekinteted és a figyelmed, hanem a kétszeres Oscar- és négyszeres Golden Globe-díjas ausztrál színésznő és filmrendező, Cate Blanchett narrációjával is.

Legendás állatok, tudományos tények: Sárkányok, unikornisok és társaik. Gondolkodtál már azon, milyen élőlények és legendák ihlethették a történelem és a történetmesélés legelképesztőbb állatos mítoszait? Stephen Fry utazása során felfedezi a világ legfantasztikusabb vadállatai mögött álló történeteket, és az egész tényleg annyira lenyűgöző, hogy nekünk pár pillanatnak érződött a film 55 perce. Keresd az HBO MAX műsorán! 

Fedezd fel „az Otthonunk” gyűjteményt

Mind a The Walt Disney Company, mind a National Geographic járatos már abban, hogy elhozza nekünk a csodákat. Nincs ez másképp most sem, ugyanis a Föld napja alkalmából több platformra kiterjedő digitális gyűjteményük, „az Otthonunk” bővelkedik olyan természetfilmekben és sorozatokban, amelyeket tényleg érdemes megnézni. És nem csak ezen a jeles világnapon. Nehéz volt, de háromra szűkítettük a kedvenceink listáját, ezeket mutatjuk most be néhány mondatban.

A vadon királynői: A nők, lányok, asszonyok elképesztő erőt képviselnek szerte a világon – és ez nincs másként az állatvilágban sem. A vadon királynői a Nat Geo új sorozata, amely karizmatikus nőstényeket mutat be, akik nemcsak birodalmukat vezetik erős kézzel, vagy sokszor inkább mancsokkal, hanem anyaként, nagymamaként, testvérként is helyt kell állniuk. Megismerheted a kihívásaikat, miközben a Föld hat gyönyörű, meseszép vidékére kalauzol el ez a virtuális utazás.

A polipok titkai: Nem tartod különösebben érdekes lényeknek a polipokat, sőt, el sem tudod képzelni, miért merülnél el ezeknek a lényeknek a világában? Akkor nyomj rá A polipok titkai című sorozatnál a lejátszás gombra, és biztos lehetsz benne, hogy hamarosan megváltozik a véleményed. Ezek a félelmetesnek és idegennek tűnő lények ugyanis zseniálisak, különlegesek és több dologban hasonlítanak ránk, mint elsőre gondolnánk. A minisorozatot – amelynek egyébként az Oscar-díjas rendező, James Cameron a producere – érdemes eredeti hanggal nézni, ugyanis a kellemes orgánumú Paul Rudd a narrátor.

Európa születése: Földrészek ütközése, jégkorszakok, meteorbecsapódások és vulkánkitörések: kontinensünk földtani múltját és jelenét ismerheted meg ebből a 3 részes minisorozatból. Hogy miért érdemes? Részben, mert Európa nemcsak az otthonunk, hanem a nyugati civilizáció bölcsőjeként is ismert. A Föld fiatal korában jött létre, azóta rengeteget változott. És bár úgy érezheted, történelmét nagyjából ismered, az csak egy vékony réteg, amely alatt érdemes szó szerint mélyebben is megismerni ezt a tűzben kovácsolódott földrészt, az otthonunkat. 

Fotó: iStock/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)