Folyamatosan edzel, de nem látod az eredményét?

Valószínűleg ez a 6 leggyakoribb hiba áll a háttérben, ha nem tartasz ott, ahol szeretnéd.

Akár alakformálás, erősítés vagy szálkásítás céljából végzed az edzéseidet, könnyen lehet, hogy egy idő után úgy érzed, hiába a rendszeresség, nincs (jól látható) eredménye a befektetett munkának.

Mozgással és táplálkozással foglalkozó edzők, szakértők segítenek rávilágítani, hogy hol lehet a hiba.

1. Kihagyod a bemelegítést

Sokan a bemelegítést gyakran figyelmen kívül hagyják, pedig minden edzés alapvető része. Bemelegítés nélkül nem vagy a legjobb állapotban, nem vagy felkészülve megfelelően a gyakorlatokra és az izmok sem aktivizálódnak. Ez az edzéstől függően változik, de általában egyszerű tevékenységekkel, például kocogással kell átáramoltatni a vért és mozgatni kell az edzés során leginkább megterhelt ízületeket, például lábköröket kell végezni, de ha a felsőtestre edzel, akkor a vállakat is be kell melegíteni. Ha például súlyt emelsz, akkor bemelegíthetsz úgy is, hogy súlyok nélkül hajtod végre a gyakorlatot, ezzel is javítva fizikai formádat.

2. Üres gyomorral edzel

Az étkezés kihagyása edzés előtt akkor ajánlott, ha rögtön ébredés után edzel. Ha a nap folyamán mész valamikor, akkor elengedhetetlen, hogy ne legyen üres a gyomrod, mert kell az energia a szervezetednek. Főleg a szénhidrátok biztosítják a szükséges üzemanyagot az edzéshez, fogyassz olyan ételeket, mint a teljes kiőrlésű gabonák vagy a teljes kiőrlésű pirítós gyümölccsel. Korlátozd a mennyiséget, ne éhesen eddz, de ne is tele hassal!

3. Nem fogyasztasz elég fehérjét

fotó: Ridofranz/GettyImages

Még manapság is erősen tartja magát az a tévhit, hogy a fehérjétől úgy fogsz kinézni, mint a férfi testépítők. Nem, nem fogsz! A fehérje nélkülözhetetlen tápanyag az étrendedben, akár izmot szeretnél építeni, akár fogyni szeretnél. Ha a fókusz elsősorban a fogyáson van, a fehérje támogatja az egészséges anyagcserét és csökkenti az étvágyat, miközben segít az izomépítésben azáltal, hogy hatékonyan részt vesz az izomszövet helyreállításában és karbantartásában. Az optimális eredmény érdekében testtömeg-kilogrammonként 1,5-2,5 g fehérje fogyasztása javasolt. Ezért érdemes olyan ételeket fogyasztanod, mint a csirke, a görög joghurt, a ricotta és a dió, amelyek mind fehérjében gazdagok. Ha úgy érzed, hogy a táplálékozással nem viszel be elegendő fehérjét, akkor mindenképpen érdemes a fehérjeturmix fogyasztása, amely különösen praktikus, ha éppen utazol vagy zsúfolt napod van.

4. Nem vagy kitartó

A kezdeti elszántság, és az esetleges irracionális elvárások, hamar a kedvedet szeghetik. Ha úgy képzelted, hogy négy-öt hét alatt átalakul a tested, de a változást még mindig nem látod szabad szemmel, az nem biztos, hogy egyértelműen azt jelzi, hogy nem jó úton jársz. Sokkal nagyobb százalékban inkább azt, hogy elvesztetted a kezdeti motivációdat, esetleg ráuntál az edzésre és erre a kifogásra próbálsz magyarázatot találni. De ilyenkor pont a legrosszabb, amit tehetsz, hogy leállsz az egésszel! Ahogy a tested hozzászokik az edzéshez, több erőt és kitartást fejleszt és képes leszel a következő szintre lépni. Ha például következetesen edzel, hamarosan hosszabb ideig futhatsz a futópadon vagy emelhetsz nagyobb súlyokat. Mindig emelj kicsit a téten, legyen inkább kihívás az edzés és ne akard a napi rutinodban reflexből letolni.

5. Hagyd pihenni is a testedet

Mivel valószínűleg nem készülsz semmilyen világversenyre, „csupán” a legjobb formád elérése a cél, nem kell, hogy kizsigereld teljesen a testedet. Nem lesz attól jobb az eredmény, ha mindennap emeled a súlyokat. Ha nem adsz a szervezetednek időt a pihenésre, azzal te magad lassítod le a folyamatot. A test túlterhelése kimerültséghez vezet, ami befolyásolja az edzési teljesítményt és megakadályozza az erőnlétet. Ezen túlmenően, ha lehetővé teszed a tested számára a regenerációt is, az segít elkerülni a sérüléseket.

6. Nem alszol eleget

fotó: fizkes/GettyImages

Bizony, minden mindennel összefügg! Soha ne becsüld alá az alvás fontosságát, főleg, ha bármilyen változást szeretnél elérni! Ha nem alszol eleget éjszaka, nem lesz energiád az edzésekhez, ezért nem fogod elérni a teljes teljesítménypotenciálodat. Nem mellesleg alvás közben az izmok aminosavakat szabadítanak fel, amelyek fehérjéket juttatnak a vérbe, lehetővé téve számukra a növekedést és a helyreállítást. Próbálj meg 7-8 órát aludni minden este, kiváltképp akkor, ha másnap edzeni készülsz.

Forrás: womenshealthmag.com

Nyitókép: Tero Vesalainen/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)