4 tanács, amit érdemes megfogadnod, ha jó kapcsolatot szeretnél a főnököddel

Néha úgy érzed, mintha a felettesedről mintázták volna Miranda Priestly-t Az ördög Pradát visel című filmben? Nos, lehet, hogy igazad van, de az is előfordulhat, hogy eddig rossz irányból közelítettél felé.

Akár tetszik, akár nem, javarészt a főnökünkön múlik, lesz-e lehetőségünk tovább építeni a karrierünket, ugyanis a szakmai életünk mozifilmjében egyértelműen ők játsszák az egyik főszerepet. Ráadásul heti 40 órával számolva, (lássuk be) gyakorlatilag több időt töltünk vele hetente, mint a barátainkkal vagy a családunkkal. Éppen ezért nem árt, ha a kapcsolatunk pozitív – de legalábbis nem ellenséges. Ezt a felállást azonban nem mindig egyszerű kialakítani és fenntartani, hiszen a professzionális és a túlságosan bizalmas viszony közötti határvonalat sajnos könnyű átlépni. De azért akad néhány hasznos tanács, ami segíthet ebben a kérdésben!

1. Kérj tőle visszajelzést a munkádról!

Persze nincs két egyforma felettes, mégis akad pár dolog, amiben párhuzamot lehet vonni közöttük. Aligha akad olyan köztük például, aki ne örülne annak, ha a beosztottja proaktívan kezdeményezi a beszélgetést, ha a munkája értékeléséről van szó. Amennyiben visszajelzést kérsz a teljesítményeddel kapcsolatban, úgy a főnököd azt láthatja, valóban motivált vagy a fejlődést illetően. Természetesen felesleges minden egyes nap végén kifaggatnod őt arról, mit csináltál jól vagy rosszul. De néhány havonta (vagy egy nagyobb projekt után) igenis jelentkezz be hozzá egy meetingre, amikor kielemezhetitek a fenti kérdést.

2. Tökéletesítsd a könnyed csevegés művészetét!

Bármennyire is szeretnénk, sajnos nem létezik egyetlen univerzális igazság sem azzal kapcsolatban, hogy egészen pontosan milyen kapcsolatot kellene kialakítanunk a vezetővel. Vannak, akik ragaszkodnak a formalitásokhoz, mások kötetlenebb keretek között dolgoznak, követik egymás életét a közösségi oldalakon – sőt, akár munkaidőn kívül is összefutnak. Akármelyik helyzet is áll fenn, soha nem szabad alábecsülni a „small talk”, azaz a könnyed csevej erejét. Ezzel a kifejezéssel azokra a könnyed, rövid társalgásokra utalunk, melyekben leginkább egyszerű, mindennapos témákat dobnak fel egymásnak a felek. (Például kibeszélhetitek annak a sorozatnak a legújabb epizódját, amit mindketten szerettek.) Ettől a fajta diskurálástól az irodai légkör is kevésbé hivatalossá válhat.

3. Ajánld fel a segítségedet!

Bár úgy tűnhet, hogy a főnököd mindig a helyzet magaslatán áll, azért időnként ő is összeomolhat és hibázhat. Segítségre egyszerűen mindenkinek szüksége lehet a karrierje során, ám ezt egy vezető beosztású dolgozónak igencsak nehéz beismernie. Ha úgy látod, hogy a felettesed stresszes és túlterhelt, bátran kérdezd meg, hogy átadna-e valamit a feladataiból neked. Még ha végül nemet is mond az ajánlatodra, akkor is jó, ha tudatosítod benne hogy számíthat rád, ha baj van.

4. Fordulj felé empátiával!

Tedd a szívedre a kezed: ugye veled is előfordult már, hogy azonnal összeesküvés-elméletet kezdtél el szövögetni, amikor a főnököd szűk határidőt szabott neked, plusz feladatokat adott, esetleg kritizált? Pedig egyáltalán nem biztos, hogy mindezzel „csak büntetni akar téged”. Ilyenkor vegyél egy mély levegőt és próbáld meg emlékeztetni magad arra, hogy a helyzet ennél általában sokkal bonyolultabb: egy vezetőnek néha antipatikus döntéseket kell hoznia azért, hogy összetartson egy projektet vagy egy munkahelyet. A jó viszony érdekében az empátia egyszerűen létszükséglet!

Forrás: The Everygirl
Nyitókép: TV2 Sajtószoba

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)