Füllentés vagy hazugság: szükség van rá, vagy elítélendő?

Te gondolkodtál már azon, hogy mi a füllentés és a hazugság között a különbség? Vékony-e a vonal a kettő között, vagy teljesen már szemszögből kell vizsgálni?

Ha már füllentés vagy hazugság, Móricz Zsigmond kedves kis novellája jut az eszembe. „Volt az én kis pajtásomnak, <<Fillentő>>-nek más neve is, de már arra nem is emlékszem. Csak így hívták őt, mert sose mondott igazat. Mikor pedig erősen ráripakodtak egy-egy hazugság után, lesütötte kis konok fejét, s rendesen azt dunnyogta:

– Én nem hazudok.

– Hát?

– Csak fillentettem.”

Mi is az a füllentés?

Tulajdonképpen valahol a saját, kicsit önző hozzáállásod, mivel úgy gondolod, nem kell, vagy nem úgy kell tudni a másiknak valamiről, ahogyan a tudomásodra jutott. És ezzel valahol a magad érdekét szolgálod, hogy egy esetleges szituációban ne kelljen kellemetlenül érezned magad. Ha láttál valami félreérthetőt és inkább azt mondod, ott sem voltál, vagy nincs kedved találkozni valakivel és azt füllented más programod van… Ezek nem olyan fajsúlyos dolgok, amik jelentősen befolyásolhatják a másik életét, és valahol nem is ártalmasak. Csak a lényegről terelik el a figyelmet annak érdekében, hogy ne hozd a másik tudomására azt, amiről nem kell feltétlenül tudnia. Ettől függetlenül azért nem kell azt hinned, hogy bármikor, bármilyen helyzetben jogosan és korlátlanul alkalmazhatod.

Kegyes hazugság: tényleg kegyet gyakorolsz?

Persze, értem én, hogy szeretnél valakit megóvni egy olyan információtól, ami úgy gondolod, fájna neki. De ez már nagyon határmezsgye, mert lehet, hogy pillanatnyilag ez sikerül, viszont azzal is tisztában kell lenned, hogy idővel minden titokra fény derül. Abba gondolj bele, hogy ezzel el tudod magad végképp vágni az illetőnél, hiteledet veszted és még magyarázkodni is kényszerülsz. Én azt a hasonlatot szoktam hozni, hogy a műtét fájdalmas, de utána gyógyul a beteg. Tény, hogy sokszor szabályosan elvárja a másik a kegyes hazugságot, például, amikor egy új ruhát felvéve azt kérdezi, hogy nem kövéríti-e, vagy amikor te mondod azt, hogy minden rendben van körülötted, pedig elöntenek a gondok. Itt már belép a képbe a társadalmi elvárás, vagy a megfelelési kényszered.

Szemenszedett hazugság

Amikor gyakorlatilag egyetlen szó sem igaz, elejétől a végéig kitaláció, vagy hárítás annak érdekében, hogy még véletlenül se kerüljön felszínre a valódi helyzet, vagy információ. Gondolj csak azokra, akik félrelépnek, sokszor micsoda elképesztő és fantáziadús magyarázatokat tudnak kitalálni a késésekről, kimaradásokról. Ez nem csak önzés, hanem a partner kihasználása is, attól függetlenül, hogy kiderül-e a dolog, vagy sem, valamilyen módon meglesz a következménye. Érdemes azzal is szembenézni, milyen érzés az, hogyha hazugságon kapsz valakit és szembesíted vele, mennyire kínos és mennyire hitelét veszti a szemedben a másik. Itt már a bizalom teljes elvesztése is játszik, és örökre tönkre tehet egy kapcsolatot. Ezért jól gondold meg, érdemes-e eljátszani bárki bizalmát is.

Amikor már kóros hazudozásról beszélünk

Ez már egy olyan fokozat, ahol egy olyan belső kényszerről beszélünk, ami szinte megrögzött módon készteti arra az embert, hogy kerülje az igazmondást. Antiszociális személyiségzavar ez, más néven mitománia. És aki ebben szenved, annak napi rutinjává válik a hazudozás, mindenfajta lelkiismeretfurdalás nélkül, rendkívül taktikusan művelve. Közülük kerülnek ki a bigámisták, a csalók, és képesek olyan tökélyre vinni a viselkedésüket, hogy áldozataikban fel sem merül a gyanú, hogy egy kényszeres hazudozóval állnak szemben. Lehetnek jelei, mint egyes viselkedésminták. Például, ha valaki túlzottan behízelgő, negédes, vagy az a tipikus érzés, hogy az egész sztori túl szép, hogy igaz legyen. Főleg pénzügyi és párkapcsolati területen légy éber, és mérlegeld azt, hogy te a másik helyében hogyan viselkednél.

Persze, tudom, joggal mondhatod, emberek vagyunk, és megeshet, hogy olyan kényszerhelyzettel szembesülsz, hogy nem látsz más lehetőséget, mint az igazság elkerülése. Hidd el, megértelek, de azért ha lehet, maradj nyílt és őszinte, ne terheld más életét és a sajátodat sem!  hazugságokkal.

Nyitókép: nd3000/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)