Generációk és a könyvek: mit olvas az X és mit a Z generáció?

Minden időszaknak és generációnak megvannak a sajátos témái és olvasmányélményei. Mutatjuk, hogy mit olvas az X, Y és Z generáció.

Sokat foglalkoztatja az embereket az, hogy mit hagyhatunk örökségül a következő generációknak. Ahogy telik az idő és változik az élet körülöttünk, szokások és értékek jönnek létre és vesznek el. Azonban egyelőre úgy tűnik egy valami örök: az olvasás szeretete. Mikor erőteljesebben, mikor kevésbé, de a könyvekhez való ragaszkodás átcsurog egyik generációról a másikra. Ez persze nem jelenti azt, hogy ugyanazt és ugyanúgy olvasnánk, mint az elődjeink. Hiszen minden generációnak megvannak a saját kihívásai és erősségei, ami az olvasási szokásokon is megmutatkozik. Azonban van egy elementáris, közös élményünk: a könyv illata és a betűk közti kellemes elmerülés, ami összeköt minket, legyünk akárhány évesek.

X generáció és a letűnt műfajok

Az X generáció olvasási szokásai rengeteg változáson mentek keresztül az elmúlt időszakban. A fiatalkorukat meghatározó könyvek között megtalálhatók a klasszikus irodalom művei, azonban jó néhány olyan műfaj is, amely ma már kiveszőfélben van – például a kalandregények vagy indiánregények. Ezek napjainkban már lecsúsztak a műfaji palettáról, de helyette az X generáció tagjai is igyekeznek felvenni a versenyt a modern olvasással. Gyakran olvasnak a hobbijaikról, kertészkedésről vagy barkácsolásról, de az életrajzi könyvek is szép számmal megjelennek a könyvespolcukon. A kedvenc zenészükről, színészükről szóló könyvek pedig visszarepítik őket az időben. Az olvasási szokásaikat viszont nem a könyvek, hanem sokkal inkább a hírfogyasztás uralja. Ők az újságok, magazinok és online hírcsatornák lelkes fogyasztói. A kutatások alapján pedig az X generáció használ az olvasás során a legtöbbet elektronikus eszközöket, mint tablet vagy e-book.

Y generáció és az önfejlesztés

A 80-as és 90-es évek szülöttei, vagyis az Y generáció, más néven millenárisok, többet olvasnak, mint a szüleik − legalábbis erre jutott egy friss kutatás, mely a millenárisok olvasási szokásait vette górcső alá. Átlagosan évente 5 könyvet olvasnak el és ők az a generáció, amely a legszívesebben tölti az idejét könyvtárakban. Műfaj tekintetében a klasszikusok mellett az Y generáció kifejezetten nyitott az önfejlesztő könyvekre, legyen szó magánéleti vagy vállalati fejlődésről. Szívesen olvasnak egészségmegőrzésről, fitnessről vagy éppen businessről és vezetői készségekről. Ezzel egyidejűleg pedig a gyereknevelés kérdéseiben is gyakorta elmerülnek a különböző pszichológiai témájú könyvekben. Persze emellett őket sem hagyja hidegen az újhullámos fikció-szeretet.

Z generáció és a Booktok

A közhiedelemmel ellentétben, a kutatások alapján, a Z generációs fiatalok imádnak olvasni. Kifejezetten sok közöttük a könyvmoly és még csak nem is az e-bookok vásárlóit erősítik, hanem a nyomtatott könyvek olvasását részesítik előnyben – derült ki a Book Riot vizsgálatából. A Z generációt vizsgálva nem hagyhatjuk ki a Booktokot sem, ami a Tiktok könyvrajongóinak közössége, ahol a fiatalok könyvélményeikről számolhatnak be és inspirálják egymást az olvasásra. Témákat tekintve széles a skála, viszont soha nem látott népszerűségnek örvend a fantasy és a sci-fi. De előtérbe kerültek azok a romantikus könyvek is (főleg a lányok körében), amelyek pikáns részletekkel teszik fűszeresebbé az olvasást. Ugyanakkor a kutatások azt is megerősítik, hogy bár az olvasás szeretete nem veszett el ebben a generációban sem, az olvasási szokásaik merőben megváltoztak a korábbi generációkhoz képest. A gyors vizuális tartalmakhoz és multitaskinghez szokott Z generáció tagjai számára egyre nehezebbé válik az elmélyült olvasás, de ma már ez más generációk számára is hasonló kihívásokat okoz. Egyszerűen azért, mert felgyorsult a világ.

Nyitókép: aldomurillo/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)