A köddé váló randipartnerek ellen itt a ghostbusting

Ha most a te füledben is a Szellemirtók zenéje csendül fel, nem is jársz olyan messze attól, amire a ghostbusting vonatkozik, csak épp nem a filmek, hanem a randizás terén.

Évekkel ezelőtt tapasztaltam meg először a ghosting jelenségét, és tisztán emlékszem: el se hittem, mi történik. A srác, akivel minden olyan ígéretesen indult, egyszer csak nem írt, nem válaszolt. Egyszerűen köddé vált. Mint később a szakirodalomból megtudtam, egyfajta trenddé vált eltűnni, köddé válni (erről mi is írtunk). Mert – ahogy egy kaliforniai pszichoterapeuta találóan megfogalmazta – a digitális korszak teljesen átalakította a randizást. Bővelkedünk lehetőségekben, ami sokaknál oda vezethet, hogy nulla effortot tesznek például az elköszönésbe, így el is tűnhetnek a digitális világ biztonságában. Persze, azok, akiket szó nélkül ejtenek, vagyis a ghosting áldozataivá válnak, nem mindig hagyják ezt ennyiben, és már az így megszületett ghostbusting is trenddé vált. Lássuk, mit jelent ez, egyáltalán miért jutunk el eddig, és ha már csináljuk, hogyan tűnjünk profinak.

Mi az a ghostbusting?

Mivel a köddé válás, vagyis a ghosting megdöbbentően elterjedt a világban – egy 2023-as amerikai tanulmány szerint a résztvevők 84 százaléka átélte már, 65 százalék pedig maga is szívódott már fel valaki más életéből –, nem késett sokáig az „ellentrend”. A ghostbusting az a jelenség, amikor az eltűnő szellemet, vagyis a ghostot üldözik. Hogy hogyan? Itt nem arról van szó, hogy a Szellemirtókat kellene ráküldened a srácra, amikor nem válaszol, hanem arról, hogy te továbbra is írsz neki, így számára nehézzé vagy kínossá válik a ghostingolás folytatása. Hogy ez még belefér-e az ismerkedés kereteibe vagy már zaklatásnak minősül, az a szituációtól is függ, meg attól is, hogy a másik fél minek érzi. De ha okosan csinálod, a végén elérheted, hogy ő érezze rosszul magát, amiért nem írt.

Ha már „szellemet üldözöl”, viselkedj profin!

Amint túl vagy a megdöbbenésen, hogy ez a fickó eltűnt, és „miért nem válaszol?”, az elutasítottság érzése uralkodhat el rajtad.

Sokan azért jutnak el a ghostbustingig, mert egyszerűen magyarázatot akarnak kapni arra, miért utasítják el őket. De ha túlságosan kiakadsz, felháborodott vagy dühös üzenetekkel töltöd meg a szellemed postaládáját, csak elijeszted. Így legfeljebb egy letiltást tudsz elérni nála. Dráma és bűntudatkeltés helyett tehát más módon kell megközelítened.

Ahelyett, hogy egy hosszú, vádakkal és panaszkodással teli üzenetet küldenél neki, legyél rövid és könnyed. Simán megkérdezheted, találkoztok-e még, mert más terveid is vannak. Ezzel még nem mész bele játszmába, ugyanakkor érezteted vele, hogy nem ő az egyetlen kulcsszereplő az életedben. Ha pedig jelentkezik, ne legyél könnyen elérhető. Egy 2022-es, a The Journal of Sex Research című szaklapban megjelent kutatás szerint ez a javadra is válhat, ha ügyesen csinálod. Tehát ahelyett, hogy óránként ráírnál vagy a korábbi üzeneteit, fotóit szívecskéznéd napjában többször, inkább lépj vissza néhány lépést.

Ha válaszol, és szeretnél még vele találkozni, természetesen nem mondjuk, hogy többé inkább ne írj neki. Találkozzatok, de legyél magabiztos és te diktáld a feltételeket. Nemet mond, vagy ismét eltűnik? Akkor ideje megfogalmazni egy elbocsátó szép üzenetet, és a biztonság kedvéért egy tiltással útjára engedni szellemedet. Menjen vissza kísérteni az online randizás világába, az internet biztonságos bugyraiba, neked pedig hagyja meg a lehetőséget, hogy valaki mással igazi boldogságra találj.

Forrás: glam.com
Fotó: FilippoBacci/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)