Világszerte a párok körülbelül 15 százaléka küzd meddőséggel, és ezeknek az eseteknek a felében a férfiak terméketlensége a probléma. A spermaszám csökkenése hihetetlen mértéket öltött, az okokat viszont továbbra is keresik a kutatók.
Semmi sem igazolja jobban, hogy eláraszt minket a szemét és a műanyag, mintsem az, hogy egy friss kínai kutatásban emberi spermamintában is kimutatták a mikroműanyag-szennyezést. A reprodukciós készség az elmúlt évtizedekben hatalmasat zuhant és a férfiak spermiumszáma is egyre csak csökken. Ma egy egészséges férfi hímivarsejtszáma 50 évvel ezelőtt meddőnek bizonyult volna. Az aggasztó adatok mögött csak sejthetjük az okokat, azonban a férfi meddőség 40%-ára továbbra sincs magyarázat. A legtöbb tanulmány ugyanakkor a kémiai szennyezéssel hozza összefüggésbe ezeket az eseteket, ami most újabb bizonyítást nyert.
Kutatások a világ különböző pontjairól
A kínai Jinanban végzett házasságkötés előtti egészségügyi vizsgálaton 40 egészséges férfi spermamintájában találtak nagy mennyiségű mikroműanyagot. Egy másik nemrégiben végzett tanulmány szerint 10 egészséges olasz férfi hímsejtjei közül 6-ban megtalálták a szennyező anyagokat, akárcsak egy hasonló − ugyancsak kínai kutatásban − ahol 25 minta felében volt kimutatható a műanyag. Egy májusban közétett tanulmányban pedig mind a 23 emberi heremintában megtalálták a szennyező részecskéket.
A Science of the Total Environment című folyóiratban közzétett kutatás nyolc különböző műanyagot mutatott ki. A csomagoláshoz használt polisztirol volt a leggyakoribb, ezt követte a műanyag zacskókban használt polietilén, majd a PVC.
A legújabb, egereken végzett vizsgálatok arról számoltak be, hogy a mikroműanyagok csökkentették a spermiumok számát, és rendellenességeket, valamint hormonális zavarokat okoztak. A kutatók hasonló problémákat sejtenek embereknél is.
Úszunk a szemétben
A meglepő eredmények talán nem is annyira meglepőek annak tudatában, hogy több millió tonna műanyaghulladék kerül a környezetbe, aminek a nagy része mikroműanyagokra bomlik. Ezek az egész bolygót szennyezik, a Mount Everest csúcsától a legmélyebb óceánokig. A vízekbe és élelmiszerekbe került mikroműanyagot pedig elfogyasztjuk vagy éppen belélegezzük, ami hatalmas károkat okozhat az egészségünkben. A közelmúltban mikroműanyagokat fedeztek fel emberi vérben, méhlepényben és anyatejben is, ami az emberek szervezetének széles körű szennyezettségére utal. Az egészségre gyakorolt hatásuk egyelőre ismeretlen, de laboratóriumban kimutatták, hogy a mikroműanyagok károsítják az emberi sejteket.
A részecskék gyulladást okozhatnak a szövetekben, ahogyan a légszennyező részecskék is teszik, vagy a műanyagban lévő vegyi anyagok okozhatnak károsodást. Márciusban az orvosok potenciálisan életveszélyes hatásokra figyelmeztettek, miután megállapították, hogy jelentősen megnőtt a stroke, a szívroham és a korábbi halálozás kockázata azoknál az embereknél, akiknek az ereit mikroszkopikus méretű műanyagokkal szennyezték be.
A változás rajtunk múlik
Luigi Montano, a Római Egyetem munkatársa, az olasz tanulmány vezetője elmondta: „beavatkozásra van szükség a műanyaghulladék exponenciális növekedésének megállításához. Különösen a bolygó és az emberi szervezet további maradandó károsodásának elkerülése érdekében”. Jelenleg is több mint 180 ország tárgyal egy ENSZ-egyezményről, amely a műanyag szabályozását és a szennyezés csökkentését célozza. Azonban felesleges arra várni, hogy globálisan történjen változás, hiszen mi magunk is tehetünk azért, hogy minél kevesebb szennyezést kelljen elviselnie a környezetünknek és a szervezetünknek.
Már ma tehetünk azért, hogy csökkentsük a mikroműanyag szennyezést:
- Kerüljük az egyszer használatos műanyagokat: Használjunk többször használható bevásárlótáskákat, kulacsokat és ételtárolókat. Az egyszer használatos műanyagok helyett válasszunk fenntartható alternatívákat, például üveg vagy rozsdamentes acél termékeket.
- Csökkentsük a műanyag csomagolás használatát: Vásároljunk ömlesztett termékeket és használjunk saját tárolóedényeket. Keressük a minimalista csomagolású termékeket és támogassuk azokat a gyártókat, akik fenntartható csomagolási megoldásokat alkalmaznak.
- Szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás: Győződjünk meg róla, hogy a műanyag hulladékot megfelelően szelektáljuk és újrahasznosítjuk. Vegyünk részt közösségi hulladékgyűjtési akciókban és támogassuk az újrahasznosítási programokat.
Forrás: The Guardian
Nyitókép: AndreyPopov / Getty Images