„Meglátom az emberekben a kincseket és a potenciált” – Gulyás Lídia, azaz @szialidia mesélt nekünk

Folytatódik Inspiráló instázók sorozatunk

A „Kedves Üzenetek” nevű projekt megálmodója 2019 nyarán indította el szialidia nevű Instagram oldalát, méghozzá azzal a céllal, hogy ezzel is motiválja, inspirálja és bátorítsa a követőit - ehhez pedig szívmelengető GIF-eket is készít.

Aligha akad olyan Instagramozó Magyarországon, aki ne találkozott volna még Gulyás Lídia, azaz @szialidia illusztrációival vagy pozitív gondolatokat sugárzó GIF-jeivel. Az Artificial Group reklámügynökségnél, content creative-ként dolgozó alkotó a kedvesség terjesztését tekinti missziójának, olyannyira, hogy 2017-ben elindította a „Kedves Üzenetek” nevű projektjét is, amellyel az volt a célja, hogy rövid, szívmelengető üzenetekkel árassza el a világ utcáit – ehhez a kezdeményezéséhez Magyarországon több tízezren csatlakoztak az elmúlt években.

Fotó: Instagram/@szialidia

Bátorításra született

Lídiában egyébként már egészen fiatalon realizálódott, hogy mások bátorítása és inspirálása az, ami feltölti, és ez az, ami flow-élményt ad számára. „Már általános iskolában is szerettem, ha hozzám fordultak tanácsért, vagy ha egyszerűen csak meghallgathattam valakit. De közben lázadó típus is voltam, élveztem a tanárok és a diákok figyelmét és bár ennek a tulajdonságomnak később negatív hatása is volt (nem vettem észre, hogy mások visszajelzéseiből táplálkozom és ezek az identitásom részévé váltak), sosem volt kérdéses, hogy jó érzés fogott el, ha valami fontosat mondhattam valakinek, olyasmit, ami elraktározódott, esetleg az illető kezdett is valamit azzal az információval. Fantasztikus volt látni, ahogyan felcsillant a szemük és új erőre kaptak, mert kitisztult előttük a kép” – árulta el nekünk Lídia, aki hiszi, hogy a szüleitől kapott keresztény értékek is összefüggenek azzal, hogy mi lett az életcélja. „Nem is tudnám elképzelni, mi lett volna, ha nem ebben a szellemben nevelnek fel, hiszen úgy gondolom, az életemben minden összefügg azzal, miként formálták a szüleim azt, hogy én ki vagyok. Az otthonunk mindig is inspiráló és kreativitással teli környezet volt a négy testvéremnek és nekem: az édesapám és az édesanyám sokat tett ezért, máig érezzük a hatását és akaratlanul is továbbvittük a tőlük látott mintákat. A szemléletük segített abban, hogy egy kicsit szabadabban tekinthessünk magunkra, másokra és pozitív, reményteli, bátorító életképünk legyen. Fontosnak tartom, hogy a szülők ítélkezéstől mentesen nézzenek a gyerekeikre és ne szégyenítsék meg őket a döntéseik vagy a cselekedeteik miatt. Az otthonnak egy olyan helynek kell lennie, ahol nyíltan beszélhetünk mindezekről, ahová bármikor hazamehetünk” – emelte ki.

Fotó: Instagram/@@kedvesuzenetek

London Calling

Húszéves korában azonban azt érezte, szüksége van arra, hogy egy kicsit eltávolodjon az addigi életétől és a családjától és Londonba költözött, amit azóta is az egyik legnagyobb mérföldkövének tart. Lídia azt mondja, ez a távolság sokat segített neki abban, hogy újra nyisson a szülei felé: bár kevesebbet beszéltek, de amikor igen, jóval mélyebben, mint előtte és megint közel kerültek egymáshoz. Nemcsak a családjával való kapcsolatának rendezése miatt tartja igazán fontosnak a Londonban töltött időt, hanem azért is, mert végre leszámolhatott a lázadó énjével. „Tudtam, hogy nem jó, amerre haladok, nem szerettem azt az embert, aki felé otthon közeledtem. Változni akartam, de megijesztett, hogy azt érzetem, ez nem opció számomra Magyarországon, mert végül mindig ugyanott kötöttem ki” – vallotta be. Az angliai élete teret adott arra, hogy többet lehessen egyedül és hogy ne találkozhasson senkivel, akinek korábban folyamatosan meg akart felelni. „Ez kellett ahhoz, hogy lerendezhessem magamban, amit kellett. Könnyebb volt úgy megtalálni az utam, hogy bizonyos szálakat elszakítottam.” Ráadásul önmaga keresése közben megismerkedett egy elsősorban keresztényekből álló kreatív közösséggel, akikkel elkezdett közösen alkotni, fotózni. Egyre kevésbé számítottak neki mások visszajelzése, és megint felerősödött benne a vágy, hogy motiváljon, bátorítson másokat. Éppen ezért jelentkezett a skóciai Glasgow-i Egyetemre nemzetközi divatbranding szakára. „Egyfajta megvilágosodás volt, amikor tudat alatt összeraktam a fejemben azt, hogy ezt a képzést választottam és az adottságomat, hogy mennyire szeretek hallgatni, figyelni, reagálni arra, amit mondanak nekem” – mesélte. „Meglátom az emberekben a kincseket és a potenciált, ami tökéletes összhangban állt azzal a szakmával, amelyben azzal foglalkozhatok, hogy segítsek előhozni mindenkiből a legjobb énjüket és a tehetségüket. Élveztem, hogy magamba szívhatom ezt a tudást és alig vártam, hogy személyre szabottan átadhassam másoknak.”

Fotó: Instagram/@@lidiaontheroad

Lídia az úton

Lídia angliai és skóciai kalandjait angol nyelvű profilján, „lídia on the road” néven lehetett követni Instagramon, a külföldön töltött évei során több tízezer követő csatlakozott hozzá az oldalon, amelyet terápiás céllal vezetett a gondolatairól, a vívódásairól, a sikereiről és úgy általában az életéről. Sőt, ekkora kezdett el kedves üzeneteket is posztolni a közösségi oldalán, ami mára egyfajta mozgalommá is vált hazánkban általa. „Az on the road, azaz az úton kifejezés az utazások mellett az én folyamatos belső utamat is szimbolizálja, mert akkor is fejlődök és változom, ha éppen egy helyben vagyok” – hangsúlyozta, majd azt is hozzátette, annak ellenére, hogy azóta már letelepedett Budapesten, nincs hiányérzete az „ontheroadságban”.

Fotó: Instagram/@@lidiaontheroad

Szia Lídia, helló magyar GIF-ek!

Ám amellett, hogy biztos abban, az a hivatása, hogy másokat bátoríthasson a tehetségük kibontakoztatásában, saját, kézzelfogható, kreatív alkotási folyamatra neki is szüksége volt, ami feltölti a szabadidejében. A külföldről való hazaköltözése után észrevette, hogy egyre kevésbé kommunikál már angolul, így végül 2019. július 29-én @szialidia néven elindította magyar nyelvű Instagram oldalát önismeretről, hitről, a gondolkodását formáló tapasztalatairól (és persze a növényeiről). „Ez az a platform, ahol bármit megoszthatok, ami éppen túlcsordult bennem annyira, hogy ki kell adnom magamból és ezekhez rajzolok is valamit. Talán alkotónaplóként tudnám definiálni, ahol megmutatom a munkáimat és azt, hogy mi zajlik bennem.” Bár Lídia eredetileg azért kezdett el GIF-eket készíteni, hogy még színesebbé tehesse az Instagramját, végül valódi hullámot indított el ezzel. „Korábban is voltak már olyanok, akik GIF-eket készítettek itthon, de inkább csak animációkat, vagy pedig idegen nyelven. Ekkora már elég nagy követőbázissal rendelkeztem ahhoz, hogy sokakhoz elért a hír: valaki magyar GIF-eket csinál. Érdekes volt látni, hogy a munkáim hatására, 2019 júliusa után elkezdett épülni a magyar GIF-ek tárháza.” Lídia azóta megrendelésre is dolgozik, főként hazai kis és középvállalkozóknak. „Este és hétvégén, a főállásom mellett foglalkozom ezzel, de sosem fárasztanak le ezek a megbízások, inkább feltöltenek.”

Vegyél hazait!

A hazai alkotók és termelők támogatása egyébként is fontos számára és nagyon örül annak, hogy 2020-ra trend lett. „Sajnos ehhez kellett a pandémia is, hiszen többek között a kis magyar brandek azok, akiknek a megélhetése a legnagyobb veszélybe került. De emellett az is igaz, hogy már egyre ügyesebben mutatják be a termékeiket és a szolgáltatásaikat online. Ráadásul a felhasználók is örömmel fotózzák le azokat és osztják meg az ismerőseikkel.” Lídia egyébként külföldön is mindig a helyi alkotók munkáit keresi. „Általában három olyan dolog van, amit nem hagyok ki egy új városban: a botanikus kert, az újhullámos kávézók és a helyi dizájner boltok a helyi alkotók termékeivel. Szeretem látni, miket készítenek, ezeket mindig is sokkal személyesebb szuveníreknek tartottam. Így itthon is teljesen természetes volt számomra az, hogy ezeket az embereket kövessem, támogassam és tőlük vásároljak.

Fotó: Instagram/@szialidia

Önismeret határidőnaplóval

Éppen ezért megtisztelőnek tartotta azt is, hogy 2020-ban a POKET Zsebkönyvek megkeresték őt azzal, segítsen elkészíteni az „Egy év – végtelen én” című határidőnaplójukat, amiben a lelassulás, az alkotás, a mentális egészség vagy éppen a pozitív testkép is szerepet kap a mindennapi teendők mellett. „Izgalmas ötletelési folyamat volt, melyet egy nagyon szűk leadási határidő követett. Óriási csapatmunka, hatalmas hajrával, de nem változtatnék meg rajta semmit sem.” Lídia egyébként úgy tartja, minden munkája egyfajta önismereti feladat is, ha tudatosan visszanéz rájuk. „A határidőnapló megjelenése abban is segített, hogy belássam, sokat változtam az elmúlt években. Korábban többször előfordult, hogy úgy hátráltam ki egy projektből, hogy egy kicsit igent mondtam rá, meg egy kicsit nemet is, ha nem voltam benne biztos, hogy jó lesz, amit csinálok, vagy mindent bele tudok adni magamból. Ez is egy ijesztő helyzet volt, de már el tudtam engedni a maximalizmusomat, a megfelelési kényszeremet és folytattam. Régen ez nem volt rám jellemző. Szeretem a kihívásokat, de amikor nem voltam biztos abban, hogy meg tudom őket ugrani, előfordult, hogy nemet mondtam. Boldog vagyok, hogy ebben fejlődhettem. Néha szükség van az ilyen visszajelzésekre, mert bátorítóan hatnak rám.”

Fotó: Instagram/@poketzsebkonyvek

A közösségi média pozitív oldalán

Lídia nemcsak a POKET határidőnaplójával, hanem magával az Instagram-oldalával is a pozitív szemléletre szeretné felhívni a figyelmet. Hisz abban, hogy be tudja bizonyítani, az online tér jó célokra is használható. „Önmagában a social media nem egy ördögtől való dolog, de természetesen áldás és átok is lehet. Azt gondolom, lehet jól használni az eredeti funkciójára, a közösségépítésre. A titok a személyes határok kijelölésében rejlik, abban, hogy mindenki megtalálja, mi az a pont, ahol már romboló hatással van rá az online világ. Nem mindegy az sem, hogyan használjuk és miként kommunikálunk rajta: úgy kell viszonyulnunk mindenkihez, amilyen bánásmódot mi is elvárunk” – foglalja össze az alkotó, akinek távlati céljai között egy olyan újhullámos, magyarországi kávézó megnyitása is szerepel, ami egyszerre közösségi és alkotótér.

Nyitókép: Gulyás Lídia

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: