Egy kamasz gyereken nem mindig könnyű kiigazodni. Egy szívfájdalmon átesett kamasz mellett pedig igencsak fel kell kötni a gatyát szülőként.
Az egyik pillanatban még pelenkát cserélünk, a másikban pedig összetört szívű kamaszgyerekünkbe igyekszünk lelket önteni egy csúnya szakítás után. Az idő repül és a kamaszkor elkerülhetetlenül magával hoz ehhez hasonló krízishelyzeteket. Ilyenkor nem igazán tudjuk, hogy mi a helyes megoldás, hogyan is kellene viszonyulni a történtekhez, hiszen legszívesebben eltörölnénk a Föld színéről azt, aki a gyerekünknek fájdalmat okoz. De az is lehet, hogy már megkedveltük gyermekünk választottját, így a szakítás nekünk is veszteségélményt okoz.
Szülőként az a feladatunk, hogy a gyereket nemcsak a kellemes érzések és élmények ideje alatt kísérjük az úton, hanem biztos pont és támasz lehessünk a súlyos és nehéz érzések cipelésében is. A szakítás intenzív és fájdalmas tapasztalat, akárhány évesen is szembesül az ember vele. Igyekezzünk hát átsegíteni a tini gyereket ezen az embertpróbáló időszakon, hogy tanulni tudjon a kapcsolatból ugyanakkor képes legyen a továbblépésre is.
1. Ne bagatellizáld el
Az első és legfontosabb tanács, amit jó megfogadni, hogy ne bagatellizáljuk el a gyerek érzéseit. Még ha a fejünkben az is van, hogy ez csak egy tiniszerelem és amúgy sem volt neki való társ, semmiképpen ne kössük ezt a gyerek orrára. Neki ebben a pillanatban ez egy fájó tapasztalat, és ha mi ezt nem értjük meg, nem tudjuk átérezni, akkor csak eltaszít magától minket a tinédzser. Biztosítsd őt afelől, hogy megérted mennyire nehéz lehet ez a helyzet most neki, de te mindenben támogatod és segítesz neki ezen felülkerekedni.
2. Segíts neki elvágni a szálakat
Miután támogató és együttérző szülőként léptél fel és sikerült érzelmi poroltóval csillapítani a lángokat, akkor itt az ideje annak, hogy segíts lezárni a múltat. Sok tini hajlamos arra szakítás után, hogy elkezdi figyelni az exét, kutakodni utána, kivel chatel, hogyan tölti a szabadidejét, azonban ez nem segíti a lezárást. Próbáld meg megértetni vele, hogy csakis úgy fog tudni új fejezetet nyitni, ha előbb lezárja az előzőt. Töröljétek együtt az exet a közösségi oldalakról, a telefonszámát is töröljétek végleg ki, illetve minden tárgyi emléket szedjetek össze és helyezzétek egy dobozba, ezzel is lezárva szimbolikusan ezt a kapcsolatot.
3. Magyarázd el az egyedül töltött idő fontosságát
Azt is fontos egy nyugodtabb pillanatban átbeszélni, hogy mennyire fontos időt hagyni egy-egy kapcsolat meggyászolására. A tinik sokszor bosszúból és hirtelen felindulásból belevágnak egy új kapcsolatba, azonban ezek soha nem lesznek hosszú életűek, és gyakran még árthatnak is, ha nem volt meg a lezárása és megemésztése az előző párkapcsolatnak. Bíztasd arra a gyereket, hogy most használja ezt az időt a saját kedvteléseire és adjon magának időt ennek a tapasztalatnak a megfelelő lelki polcra helyezéséhez.
4. Kérdezd meg mire van szüksége
Szülőként rossz berögződés, hogy mindig azt gondoljuk mi jobban tudjuk mire van szüksége a gyereknek. Ezzel a hatalmi játszmával most nem érdemes fellépni. Sokkal többet ér, ha megkérdezzük tőle, hogy mi az, ami most segítene megkönnyíteni ezt az időszakot. Ha azt kéri, hogy hagyjuk békén, akkor viszont tartsuk ezt tiszteletben.
5. Biztasd arra, hogy időt töltsön a barátaival
Biztosak lehetünk benne, hogy a kamasz gyerekünk nem fogja minden érzését, bánatát és negatív élményét velünk megosztani. Amit mi tehetünk szülőként az, hogy garantáljuk neki a szeretetünket, együttérzésünket és maximum megpróbálunk segíteni neki a lezárásban és abban, hogy ne ugorjon fejest egy új kapcsolatba. De életkorból adódóan a barátai lesznek az igazi támogatói. Éppen ezért szorgalmazzuk azt, hogy ne gubózzon be otthon egy jégkrémmel a tévé elé, hanem töltsön időt a barátaival. Ők tudnak leginkább segíteni neki az értékessége visszaadásában.
Nyitókép: fizkes/ Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 3 dolog, amit soha ne mondj a kamasz gyerekednek a barátai előtt!
- Anyám mondta – idézetek, amivel szüleink az őrületbe kergettek bennünket, de ma már értjük
- Krízis és útkeresés – 4 lépcsőfok, ami egy tinédzsert elvezet az önálló identitásig
Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)