A Kintsugi jóval több, mint egy kézműves tevékenység: hozzásegít a tudatossághoz, saját magad és mások megértéséhez, valamint lehetőséget nyújt az öngyógyításra.
A japánok ősi, kedvelt kerámiaművészete a Kintsugi, amelynek során a törött tárgyakat arany segítségével javítják, vagy hozzák helyre. Bár elsőre ez „csak” egy kézműves tevékenységnek tűnik, valójában jóval többet ad. A Kintsugi filozófiája szerint a sebekre érdemes új lehetőségként tekinteni. Úgy tartják ugyanis, hogy a tárgyak arannyal való javításának érzelmi megfelelője a szíven ejtett sebek gyógyítása. A Kintsugi a meditáció módja a tudatosság eléréséhez, és segítheti a saját, vagy akár mások látásmódjának megértését is.
A japánok közkedvelt művészete inkább tekinthető egyfajta filozófiának, vagy életbölcsességnek, mivel a törések, sérülések kezelését történetként helyezi a középpontba. Bár alapvetően a technika különböző ragasztási lehetőségekkel javítja a hibákat, a tanításuk alapján ez inkább egy olyan típusú gyógyítás, amikor nem cél a seb eltüntetése. Vagyis a tárgyi síkról a spirituális síkra helyezi a hangsúlyt.
A lélek Kintsugija a tudatosság. „A Kintsugi lehetővé teszi, hogy minden repedést, ráncot, pszichénk és testünk minden sebét kitöltsünk a tudatosság kitörő aranyával. Javítsd ki a lélek sebeit, és tedd értékessé életed minden pillanatát” – mondja Selene Calloni Williams pszichológus, a Kintsugi című könyv szerzője.
A sebek, mint új lehetőségek
A módszer segítségével megtanulhatjuk, hogy a törékenység, és az általa okozott sebek, szerves részei az életünknek. A szakember könyvében a történetmesélésen keresztül jut el a lélek lehetőségeihez: történetekkel, mítoszokra és szimbólumokra való hivatkozásokkal, amelyek a valóság megértésének, a belső traumák leküzdésének és a világ szabadabb elmével való szemlélésének terápiás eszközeivé válnak. „A törékenységet nem szabad balszerencseként felfogni, mert ez a kulcs a lélekhez való hozzáféréshez, amely a töréseken és veszteségeken keresztül beszél hozzánk. Ez az ő nyelve, amely lehetővé teszi, hogy arannyal pótoljuk, és felfedezzük azt az extra valamit, ami egy finomabb dimenzió felé nyit”.
Ha a Kintsugi módszerének aranya a tudatosság, akkor a jóvátétel tényleges manuális gyakorlata a meditáció. Egészen konkrétan, a Tomedo Kintsugi, vagyis az arannyal történő sebek bejavítására irányuló tudatosság útja kilenc törvényből áll, amelyek mindegyike saját meditációval rendelkezik, amelyek a testre helyeződnek. Szimbolikus képek, amelyeknek magával ragadó és felszabadító célja van, ezeket kilenc héten keresztül kell gyakorolni.
A sebek arannyal történő gyógyításának törvényei
„Az első törvény az, hogy növeljük a terhet, vagyis megtanuljuk a fájdalom pozitív funkcióját” – mondja Selene. „Bármilyen fájdalmunk van, annak nem az a célja, hogy szenvedésre késztessen bennünket, hanem az, hogy megrázza a lelket, hogy párbeszédet alakítson ki. Hogy olyan hallgatást generáljon, amely lehetővé teszi számunkra, hogy helyesen cselekedjünk. A sebek arannyal történő „bejavításának” első spirituális törvénye, hogy ne féljünk a fájdalomtól, és készüljünk fel az ítélkezés és definíciók nélküli tudatosságra. Ennek tudatosítása súlyosbítja a terhet, de egyben az első lépés a gyógyulás felé, ami egy lökést is ad a szabadság felé”. Tehát az arannyal való javítás annyit jelent, hogy hittel, a negatív helyzet megértésével, önmagunk egy új részének felébredését fogadjuk el.
3 gyakorlat, hogy megtaláld magadban a Kintsugi eszközeit
A Kintsugiban három anyagkategóriára van szükség: az első a ragasztáshoz és töltéshez, a második a díszítéshez és a harmadik a szárításhoz. Mindegyik lefordítható meditációs gyakorlatra is. „A ragasztás és töltés eszközei az élvezetnek felelnek meg. A díszítő anyagok a lelkesedésnek minden iránt, amit még nem éltél meg. A szárítás pedig a magányt képviseli, ami nem rossz értelemben vett magány, hanem az a figyelem, amit önmagunk felé fordítunk”.
1. Koncentrálj az apró örömökre
Sokszor azért nem tudunk örülni dolgoknak, mert mindig nagyban gondolkodunk, az apró örömöket észre sem vesszük. Próbálj meg ezen változtatni és vedd észre azokat a jelentéktelen apróságokat, amelyekről természetesnek gondolod, hogy körülvesznek.
2. Értékeld a magányt
Ne ijedj meg a magánytól, hiszen sokkal ellenállóbbá tesz, mintha folyamatosan a másoktól való függés lehetőségére támaszkodnál. Próbálj meg időt tölteni önmagaddal, befelé figyelve.
3. Öleld át magadat
Ülj le egyenes háttal, de kényelmesen. Lélegezz az orrodon keresztül, tedd a jobb kezedet a bal válladra, a bal kezedet pedig a jobb válladra. Ezt a mellkas előtt keresztbe tett gesztust hármas mudrának nevezik: a test formája, amely kifejezi a test és a tapasztalt világ átölelésére irányuló akaratot. Egy ölelés, amelybe belerakhatod mindazt a múltból, amit úgy tűnik, elveszítettél. A jövő mindig a múlttal való kapcsolaton múlik: ha nem fogadtad el, esetleg bűntudat is van benned, akkor ez egy olyan út, amely meg fog ismétlődni a jövőben. Öleld át magad gyakran, ezáltal elengedheted a múltat, hogy minél szabadabb lehessen a jövőd.
Nyitókép: BigCircle/GettyImages