A könnyű légzésen túl, a lefekvés előtti inhalálás segíti a pihentető alvást, és szorongás ellen is jó.
Gyógynövények hozzáadásával revitalizáló reggelit készítünk, de a természet ajándékaihoz nyúlunk akkor is, ha egy kis energiát merítenénk az előttünk álló feladatok elvégzéséhez. Bergamottolajat lélegzünk be, ha úgy érezzük, eluralkodik rajtunk a pánik, és a legkisebb bőrhibák esetén is azonnal bevetjük a gyulladáscsökkentő teafaolajat. A különféle gyógynövények és az azokból nyert csodatévő olajok mindennapi használata nem a mai ember fejéből pattant ki, nagyanyáink, sőt dédszüleink is tudták, hogy ezek a herbáriák tudnak valamit. A megfázásos időszak közeledtével pedig egyre többször kerül szóba a kakukkfű, a menta, az eukaliptusz, a bazsalikom és a rozmaring jótékony hatása. De mégis hogyan használjuk őket?
Gyógynövényes gőzterápia megfázás és rohanás ellen
A gőzterápiát már az ősidőkben is alkalmazták az egyiptomiak, és gyakran adtak szárított növényeket és különféle ásványi anyagokat a gyógykészítményeikhez is. Az inhalálást ma is gyakran alkalmazzuk, ha például szeretnénk megszüntetni az orrdugulást, felszabadítanánk a légutakat, de egy 2019-es tanulmányból kiderült, hogy az alvás előtti inhalálás segíti az aktív pihenést, javítja az alvásminőséget, ezáltal csökkenthető a szorongás is. A gőzterápia során többféle gyógynövényt is használhatunk, cikkünkben segítünk eldönteni, hogy egyes betegségek, tünetek esetén melyikhez nyúlj.
Az inhaláció, mint DIY-kúra
A gőzterápiában az a legjobb, hogy bármikor alkalmazhatod otthon. De hogyan csináld?
- Fogj egy edényt és tölts bele 2 liter vizet
- Melegítsd meg a vizet, de ne forrald
- Tegyél két maréknyi gyógynövényt a vízbe és hagyd 10 perci ázni
- Mielőtt a gőz fölé hajolnál, takard le a fejed egy törölközővel
- Lélegezz be mélyen a gőzből, de ez ne tartson tovább 10 percnél.
Inhalálás után hagyd néhány órára az asztalon a gyógynövényes vizet. Így a növényekben lévő illóolajoknak lehetőségük van az otthonod levegőjébe jutni és ott is kifejteni a hatásukat. Gondoltad volna, hogy a gőzterápiás módszerek közé soroljuk a fürdőzés, zuhanyzás során belélegzett gőzt is? De az elmúlt években népszerűvé váltak a hordozható gőz inhalátorok, vagy más néven a párásító készülékek is. Ez utóbbit azonban nem szabad összekeverni az aromadiffúzorral. Mert míg egy párásítóval például megszüntetheted az otthoni száraz levegőt, addig egy ultrahangos (azaz vizes) aromadiffúzorral attól függően, hogy milyen esszenciális olajokat adagolsz a tartályában lévő vízhez fertőtlenítheted a levegőt, vagy a szervezetre (beleértve a kedélyállapotot is) gyakorolhatsz különböző hatásokat, de nem párásítod a levegőt.
Fontos! Az aromadiffúzorban lévő vizet minden egyes használat után öntsd ki, érdemes átöblíteni a készüléket, majd egy puha törölközővel töröld szárazra. Így elkerülheted azt, hogy a diffúzor tartályában szennyeződés rakódjon le.
Gőzterápia a légúti betegségek megelőzésében és kezelésében
A megfázásos időszakban hatékony kiegészítő kezelés lehet a bizonyos időközönkénti inhalálás. Segíti a könnyebb légzést, tisztítja az orrjáratot és nyitja a tüdőt is. Néhány esetben a mellkasi lerakódások kezelésében is hatékony. Azt viszont fontos megjegyezni, hogy a légzési problémákkal küzdő embereknél a gőzterápia nem helyettesíti az orvos által előírt gyógyszereket. Ezen túl vannak, akik érzékenyek a gyógynövényekre, ez pedig akár légúti problémákat válthat ki.
Melyik gyógynövény, mire jó?
Számos gyógynövény segíthet növelni a gőzterápia jótékony hatásait. Íme, az öt leggyakrabban használt:
Kakukkfű: köptető (segíti a váladék fellazulását) hatású és antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik.
Menta: antibakteriális, fellazítja a lerakódott váladékot és szuper illatfelhőt varázsol az otthonodba.
Eukaliptusz: antiszeptikus, nyákoldó és köptető hatású, olaját bázisolajban elkeverve a mellkas bedörzsölésével a légutak tisztításához is használják. Megfázás esetén érdemes inhalálni a gyógynövényből készült főzetből.
Bazsalikom: antiszeptikus és antibakteriális hatású, köhögéscsillapító.
Rozmaring: gyulladáscsökkentő hatása miatt nemcsak a különféle bőrproblémák kezelésére, hanem megfázás esetén is alkalmazzák.
Kamilla: inhalálva köhögéscsillapító, segíti a tüdő és a légutak tisztítását és fertőtlenít.
Mi a legjobb ezekben a gyógynövényekben? Hogy akár a kiskertedben, akár a benti konyhakertedben te magad is termesztheted őket.
FIGYELEM! 12 év alatti gyerekek számára az inhaláció nem ajánlott, számos tanulmány arra figyelmeztet, hogy ez a kicsik számára balesetveszélyes, mivel leforrázhatják magukat, esetleg a forró gőz árthat, megégetheti a gyerekek légútjait.
Forrás: insider.com
Nyitókép: Eskemar/Getty Images