Gyógyszer helyett néha elég egy gyógytea

Az őszi időszakban sajnos egyre több betegséget szedhetünk össze, viszont ha immunrendszerünket megfelelően felvértezzük, a gyógyszertárakat szinte el is felejthetjük.

Nem minden esetben kell a háziorvoshoz rohannunk és különböző gyógyszereket vásárolnunk, hogy mihamarabb elmúljon aktuális nyavalyánk. Néha egy-egy gyógyteával is száműzhetjük őket a mindennapjainkból, ahogyan van, amelyikkel sokat tehetünk a megelőzésért is. Jótékony hatásaikról már az elmúlt évszázadokban is megbizonyosodtak, de alkalmazásuk szerencsére napjainkban is egyre szélesebb körben terjed el, hiszen mind külsőleg, mind belsőleg rendkívül sokoldalúan alkalmazhatók. Nézzük, mik azok, amelyekre mindannyiunknak szüksége lehet az elkövetkezendő hónapokban.

C-vitaminban gazdag csipkebogyótea 

A csipkebogyóból készült tea antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban is bővelkedik. Koffeint nem, kalciumot, cinket, magnéziumot, vasat és C-vitamint viszont bőven tartalmaz. Megelőzésként tehát mindenképp érdemes rendszeresen fogyasztani, de betegség alatt is hasznunkra válhat, hiszen enyhíti a köhögést, a torokfájást, a nehézlégzést és az orrfolyást. A kellemes ízű italt alkalmazhatjuk izületi fájdalmak és gyomorpanaszok esetén is. 

Zsályatea, a szürkeség ellensége

A zsálya jótékony hatásai közül néhányat már az ókorban is alkalmaztak. Felhasználása viszont olyan széles körű, hogy még napjainkban is vizsgálják hatásait. Azt tudjuk, hogy hatékonyan veszi fel a harcot a torokgyulladással, de természetes görcsoldóként és a koleszterin csökkentésére is alkalmazhatjuk. A zsálya javítja a memóriát és az őszi, téli szürkeségben sokaknál kialakuló szorongást, depressziós tüneteket is enyhíti.

Kamillatea a könnyebb levegővételért

A kamilla fogyasztásának is számos előnye van, ősszel és télen elsősorban megfázáskor érdemes alkalmazni. Hörghurut esetén inhalálhatunk vele, torokgyulladáskor öblögetve alkalmazhatjuk. Fürdővizünkbe is tehetünk a főzetéből, de kötőhártya-gyulladáskor is hasznunkra válhat.

Egy bögre kamillatea is segíthet mélyebben aludni (Fotó: Getty Images)

Gyömbértea a gyulladásokra

A gyömbért a Távol-Keleten több mint 3000 éve használják, mint gyógy- és fűszernövényt, így ez a természet egyik legrégebb óta gyógyításra használt kincse. Óriási szerepet játszik az influenzás vírusok elpusztításában, de hatékonyan alkalmazható gyomorpanaszok esetén és magas vérnyomás csökkentésére is. Gyulladáscsökkentő hatása miatt igazán nagy népszerűségnek örvend a hidegebb hónapokban.

Hibiszkusztea a vírusok ellen

A hibiszkusztea vízhajtó hatású, de csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet is. Az őszi-téli időszakban pedig hatékonyan veszi fel a harcot a vírusok ellen, hiszen C-vitaminban gazdag, illetve antioxidáns hatásáért is alkalmazzák. Mindezek mellett pedig a hangulatingadozásokat is segít kordában tartani, de a kollagéntermelést is serkenti.

 

Nyitókép: Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)