Elgondolkodtál már azon, mi van, ha a te készülékedben van a hiba? Nyilván mindannyiunk keresi magában a megoldást, de ezzel az öt kérdéssel, most könnyen ki is derítheted, vajon te vagy-e a passzív agresszív fél a kapcsolataidban!?
Ezt a cikket egy derűsnek nevezhető őszi reggelen írom, pedig a derűnek és nekem mostanában annyi közünk van egymáshoz, mint a vidám vasárnapnak a pókerezéshez. Néhány hónappal korábban omlott össze a házasságom, és ezzel az életem egy igen jelentős része. Mindez viszont megindított az önismeret egyelőre végtelennek tűnő útján, okoltam magam én már mindenért is, dühöngtem, szorongtam és hibáztattam. Megjártam a kineziológust, a pszichológusok bugyrait, túl vagyok számtalan pszichodrámán és családállításon, jógázom, mint az őrült és, néhány pohár bor után, ha nagyon megerőltetem magam, akár megy az auralátás is.
Ráébredtem azonban, hogy akármi is történik velem, a felelősséget egy bizonyos pontig mindenképpen magamban kell keressem, ha másért nem, hát azért, mert nem időben, vagy nem megfelelően húztam meg a határvonalaimat. A valódi gyógyulás a felismerést követően már sokkal egyszerűbb, ezért ha úgy érzed, társas kapcsolataidban sok a harc, néha nem árt egy kis önvizsgálatot is tartani, hátha éppen te vagy a probléma forrása.
Ugyebár minden vitához és veszekedéshez két ember szükségeltetik, de azért ha a környezetedben folyamatossá válnak a szócsaták, érdemes megvizsgálni, vajon mekkora a te részed abban, hogy a dologok rendszeresen eddig fajulnak. Mondjuk egy vérbeli passzív-agressziv személyiség jó eséllyel eddig a kérdéskörig el sem jut, mert úgy érezhetik, ők valójában csak elszenvedői ezeknek a vitáknak. Anita Astley LMFT Unf*uck Your Life and Relationships (Ne szúrd el az életed és a kapcsolataidat) könyv szerzője szerint több ismérve is van a passzív-agresszív karakternek. Amikor valaki figyelemmegvonással, csenddel bűntet, ahelyett, hogy megnevezné a problémát, beleegyezik, vagy igent mond valamire, amit valójában esze ágában sincs megtenni, vagy egy bókot valami szemétségbe ágyaz, akkor nem kell tovább kutatni, fülön is csípted a passzív-agresszív szereplőt.
Más szemében a szálkát..
Csakhogy miközben másokban nagyon könnyű kiszúrni ezeket a jegyeket, magadban már jóval nehezebb észrevenni, legalábbis Peter Schmitt, LMHC, a Kip Therapy igazgatója szerint. Mégpedig azért, mert a passzív-agresszív személyiség annyira kontrollálja és elnyomja valós érzelmeit, hogy szinte elhiteti önmagával is azt, hogy nem érzi a dühöt és a haragot. A mentálhigiénés pszichoterapeuta szerint, környezetünkben minél többen reagálnak kedvezően a passzív-agresszív megnyilvánulásokra, annál nehezebb leszokni róla. Hiszen, ha a duzzogásra a környezet támogatással reagál, akkor a következő alkalommal is ehhez a taktikához folyamodik majd a delikvens, ahelyett, hogy világosan kifejezné az igényeit. Pedig a világos kommunikáció hiánya idővel minden kapcsolatban kárt tesz.
Erre születni kell?
Ez a fajta viselkedésmód, mint ahogy sok más személyiségzavar is a gyermekkorból eredeztethető. Amikor gyermekként úgy kondicionál környezetünk, hogy a negatív gondolatok és érzések kifejezése nem biztonságos, nem megengedhető, idővel megtanuljuk elnyomni ezeket az érzéseket. Félelmünkben, a harag és a düh, egyébként gyakorta teljesen jogos érzése köré egy lelki csomagolópapírt göngyölünk. Ebben az általunk szépnek vélt csomagolásban adjuk aztán tovább „ajándékainkat”. Gyakran azonban ez a sebzett gyermeki énünk, felnőttként olyan reakciókat ad, amely ezeket a sérüléseket tükrözi vissza, nem pedig az adott helyzethez, vagy a realitáshoz igazodik. Ezért az egészséges felnőtt és sebzett részünk felismerése elemi fontosságú a fejlődés, a gyógyulás és a társkapcsolati elégedettség szempontjából.
Te egy abszolúte Zen-mesternek tartod magad, akit még a gázárak sem hoznak ki a béketűrésből, aki nem haragszik, senkire, viszont az emberek körülötted gyakran úgy reagálnak kijelentéseidre, mintha valami bántót mondtál volna? Ilyenkor nagy valószínűséggel környezeted érzékeli a mélyben húzódó, számodra is tudattalan érzéseidet.
1. Ha megvádolnak…
Mint ahogy más szemében a szálkát könnyebb meglátni, úgy környezeted is hamarabb azonosítja, ha valami nem oké. Ha azt mondják rólad, hogy dühöngsz, vagy idegesnek bélyegeznek, miközben te úgy érzed, nem is csináltál semmi olyat, ami erre adna okot, az a passzív-agresszió biztos jele.
2. Amikor igen a nem
Az egyik legbiztosabb jele a passzív-agressziónak, ha olyan dolgokra is igent mondasz a konfliktus elkerülése végett, amire legszívesebben nemet mondanál, vagy fordítva. Ha szavaid nem az érzéseidet tükrözik, akkor biztos, hogy hamarosan a passzív-agresszió futóhomokos talajába fogsz süppedni.
3. Szarkazmus
Bár a szarkazmus alapvetően jó dolog, és az intelligens emberek humorának jellemzője, ha a nehéz beszélgetések során szarkazmussal próbálod elütni vagy rejtegetni érzéseidet, akkor talán számodra is észrevehető jele lehet annak, hogy a lelked mélyén háborogsz.
4. Találd ki mit érzek!
Amikor elvárod másoktól, hogy találják ki, mit érzel, anélkül, hogy tisztán és alaposan elmagyaráznád, akkor az nemcsak a félreértések és csalódások forrása, de a passzív-agresszió egyik biztos jele is.
5. Bosszúszomj
A passzív-agresszív karakterek védjegye a bosszú. Ha megbántódtak, úgy érzik, feltétlenül meg kell torolniuk, többnyire valamilyen kis piti dologgal a sérelmet.
Agresszió mindannyiunkban van. Ahhoz, hogy eddig elnyomott érzéseinket ezentúl ki tudjuk nyilvánítani, fontos megérteni, hogy teljesen emberi dolog haragudni, rosszul érezni magunkat, csalódottnak, vagy felháborodottnak lenni. Engedd meg magadnak, hogy ideges legyél, amikor idegesnek kell lenni, és tudatosítsd, hogy ez nem jelenti azt, hogy ettől rossz ember lennél. Az én elméletem szerint, amikor egy kapcsolat megromlik, akkor azért mindkét fél egyformán felelős, és bár nagyon egyszerű a másikat hibáztatni, inkább érdemes megragadni a lehetőséget, és tanulni abból, mit rontottunk el, hol javíthatunk magunkon. És nehogy bárki félreértse, ezt nem azért tesszük, hogy majd a másiknak megfeleljünk. Ezt az energiát ilyenkor önmagunkba fektetjük, és mi lehetne jobb befektetés, mint önmagunk?
Forrás: Well+good
Nyitókép: Ilona Titova / EyeEm/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Milyen jelekből lehet felismerni, ha egy férfi agresszív?
- Zárkózott és nyitott személyiség egyszerre? Van ilyen!
- Ezek a veszélyek leselkednek rád, miközben nyugodtan facebookozol