Ki mondta, hogy csak gyermekként rajonghatunk a mesékért? A cikkünkben szereplő sorozatok bizonyítják, hogy olykor felnőttként is szükségünk van egy kis csodára.
Nem véletlenül készült tizenöt évad az Odaátból, nem hiába dolgoztak át képregényeket sorozattá és persze az sem ok nélkül történt, amikor egy-egy vallási vagy mitológiai alak kapott külön szériát. Az embereket ugyanis mindig is foglalkoztatta a természetfeletti. Ha te is azok közé tartozol, akiket nem a hétköznapi történetek érdekelnek, gyűjteményünkben biztos találsz olyan sorozatot, ami felkelti a figyelmed. Én például ezek mindegyikét imádom és nem is egyszer néztem már újra őket.
Odaát
2005-től egészen 2020-ig, tizenöt évadon és összesen 327 részen keresztül futott minden idők (szerintem) legjobb fantasy sorozata. Sam és Dean, azaz a Winchester tesók pedig évadról-évadra nagyobb természetfeletti kalamajkákba keveredtek. Eleinte még csak szellemekkel és szörnyekkel volt dolguk, de miután őrangyalukként melléjük szegődött Castiel, valamint Crowley személyében szó szerint lepaktáltak az ördöggel, már nem volt megállás és a legnagyobb gonoszok kerültek az útjukba. Eközben még az Apokalipszist és a Sötétséget is meg kellett állítaniuk – vagy éppen a Halál eszén kellett túljárniuk. A legjobb sorozat díját nálam örökre birtokolja és nem csak azért, mert ha elindítom, hónapokig nem kell gondolkodnom azon, hogy mit nézzek esténként.
Stranger Things
Imádom a ’80-as éveket, így természetesen a Stranger Things-et is, illetve mindent, ami azt inspirálta. A Duffler tesvérek ugyanis Steven Spielbergtől, John Carpentertől és persze Stephen Kingtől is bőven merítettek ihletet Tizi és barátai 2016-ban elindult sztorijához. A történet King írásaihoz hasonlóan egy fiktív kisvárosban játszódik és – a horror királyával szintén párhuzamban – főhősei egy bátor gyerekekből álló csapat. Hawkins ugyanis, mint minden békésnek tűnő kisváros, szörnyű titkokat rejt: az Upside Down, azaz a hellyel lefelé, vérszomjas szörnyeket tartogat. Velük pedig csak egyvalaki veheti fel a harcot, Tizi, aki pszichokinetikus képességeivel, és persze barátaival, mindent meg is tesz a legyőzésükért. A természetfeletti természetfelettivel vívott csatáját eddig négy évadon át követhettük, jövőre pedig érkezik a történet záróakkordja, amit én már el se tudom mondani, mennyire várok.
Sandman: Az álmok fejedelme
Neil Gaiman 1988 és 1996 között megjelent Sandman című képregényének adaptációjaként, a szerző közreműködésével készült el 2022-ben a Sandman: Az álmok fejedelme. És így meg is született az egyik legjobb dark fantasy, amit valaha is láttam. Mondhatjuk, hogy az álmok tényleg valóra válnak a szériában. A történet fonalát egyébként 1916-ban vesszük fel, amikor egy okkult rituálé során egy mágus foglyul ejti az álmok fejedelmét, Morpheust. A rossz szándékú varázsló terve persze kisiklik, rabja nem teljesíti kívánságait, azonban miközben ő gondtalan éli életét, az álmok birodalma romlásba dől. Morpheusra tehát szabadulása után bőven vár megoldandó feladat, viszont királyságát időközben olyan nagyobb – persze természetfeletti – veszély kezdte fenyegetni, ami méginkább megnehezíti egyébként sem könnyű dolgát.
Sabrina hátborzongató kalandjai
Sabrina, a tiniboszorkány kalandjai, illetve beszélő fekete macskája, Salem már egészen kisgyermekként is lekötötték a figyelmem és ez felnőttként sem változott. Azonban kifejezetten örültem annak, amikor megtudtam, hogy a fiatal boszi kalandjai az új feldolgozásban sötétebbek és jóval félelmetesebbek lesznek. A Sabrina hátborzongató kalandjaiban ugyanis Sabrina Spellman tizenhatodik születésnapja mindent megváltoztat. A lánynak ekkor választania kell a halandók és a boszorkányok, illetve varázslók világa között. Persze ez, mind tudjuk, nem megy ilyen könnyen. Főleg azok után nehezedik meg a dolga, mikor kiderül, ki az igazi apja. Sabrina a harminchat rész alatt szó szerint megjárja a mennyet és a poklot, a természetfeletti képességei mellett pedig még a barátság, a szerelem és a család sem könnyíti meg a dolgát.
Lucifer az Újvilágban
Hol máshol üzemeltethetne egy klubot Lucifer, ha nem az angyalok városában, Los Angelesben? De miért akar a pokol ura szórakozóhelyet? Nos a válasz egyszerű: megunta a lenti lét sivárságát. A dolgai mindaddig jól is mennek az emberek között, ameddig egy gyilkossági nyomozás során össze nem fut egy nyomozónővel, akinek végül társául szegődik. Lucifer és Chloe így együtt göngyölítik fel a kusza ügyeket, miközben Isten kitagadott fiának lenne más feladata is. És ahogy az ember, úgy egy angyal sem tagadhatja meg a családját és származását, ahogy feladatai elől sem szökhet el. Erre pedig mindig akad valaki, aki – így vagy úgy – figyelmezteti őt.
Wednesday
2022 őszén hullámként söpört át az egész világon a Wednesday-őrület, ami azóta sem csillapodott. Én mindig imádtam a galád családot, Wednesday Addams pedig különösen közel állt a szívemhez, mint Tim Burton is. Ahogy pedig ez a kettő kiegészült Jenna Ortegával, egy mestermű született. A fiatal színésznő ugyanis zseniálisan formálta meg a Nevermore Akadémia látnoki képességekkel bíró újoncát. Korábbi iskoláiban ugyan gyakran Wednesday csinált baj, viszont itt őt éri utol az, amivel egy embereket ölő szörny személyében fel is kell vennie a harcot. Kicsit sötét, kicsit komor, de éppen ez adja a báját, és ahogy a Stranger Things-nél ez esetben is alig várom a folytatást.
Vaják
A Vaják kap hideget meleget, azonban mivel én a bajt megelőzve, tizenkét éves koromban szinte teljesen elszigeteltem magam a videójátékoktól, valamint gyerekként még nem a fantasy köteteket forgattam, összehasonlítási alappal nem rendelkezve tudtam megnézni – és így szeretem is Ríviai Geralt szörnyvadász történetét. Vagyis Henry Cavillel szerettem, az pedig, hogy az őt a főszerepben váltó Liam Hemsworth-szel hogy békélek meg, még a jövő zenéje. Azonban azok, akik hozzám hasonlóan „vakon” vannak és csak a negatív kritikák miatt mellőzték ezt a szériát, szerintem gondolják át. Egész jó kis sztori ez, nemcsak Rívia Geralt, hanem a boszorkány, Vengerbergi Yennefer miatt is.
Locke & Key – Kulcs a zárját
A Locke & Key esetében szintén egy adaptációról beszélünk, nevezetesen Joe Hill azonos című képregényének feldolgozásáról. Nos, annak tükrében pedig, hogy Joe Hill Stephen King fia, engem kilóra meg is vett a sorozat. Főleg úgy, hogy a helyszín itt is egy álmosnak tűnő, de mégsem olyan nyugodt kisváros, Matheson. Ide költözik a Locke család, új otthonuk pedig a Kulcsház lesz. A megnyugvás helyett azonban a gyerekek varázslatos kulcsokra bukkannak, amik különös ajtókat nyitnak. Az egyik bárhová elviszi használóját, a másik szellemmé változtatja a tulajdonosát, de akad olyan is, ami bárki gondolataiba utat nyit. Veszélyes játékok ezek gyerekeknek, kiváltképp akkor, ha azokra gonoszabb erők is pályáznak.
Nyitókép: IMDb
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Májusi filmajánló: Garfield és Ryan Gosling is érkezik a mozikba
- 25 éves a Mátrix – 11 érdekesség a jubiláló sikerfilmről
- Marvel-maratonra készülsz? Segítünk, milyen sorrendben nézd a filmeket