Ha leterít a szezonális depresszió… No, de nyáron?

A nyár a legtöbbeknek a nagy kirándulások és a végtelen (legalábbis annak tűnő) szabadság évszaka. Mások azonban egészen másként élik meg ezt a pár napos, forró hónapot.

A szezonális depressziót (SAD) először az 1990-es években diagnosztizálta Robert Rosenthal német származású, amerikai pszichológus. Azóta a kutatásokból kiderült, hogy a depresszióban szenvedők 10-20%-a valójában a depressziónak ezzel a kissé rejtélyes válfajával küzd. A téli hónapok közeledtével érkező enerváltság, a befelé fordulás és a fokozott étvágy sokunk számára ismerős. De arra talán kevesen gondolnának, hogy vannak olyanok, akiknek a nagy meleg, a strandolás és a kirándulások mellett a nyár valami mást is tartogat. A téli szezonális depresszióval ellentétben a nyári csökkent étvággyal, álmatlansággal és megnövekedett energiaszinttel jár, nem csoda, hogy rendszerint komoly szorongásos panaszokat is hoz magával. Bár elsőre a csökkent alvásigény és a nagyobb energia jó párosnak tűnik, pláne azoknak, akik hajlamosak beleesni a maximalizmus csapdájába. Azonban ez a párosítás hosszútávon komoly egészségügyi gondokat okozhat. Éppen emiatt fontos, hogy időben észleljük magunkon a nyári szezonális depresszió jeleit.

Hosszú nappalok, rövid éjszakák

Bár sem a depresszió, sem a szezonális depresszió pontos kiváltó okát nem ismerjük, a kutatóknak több lehetséges magyarázatuk is van a problémára. Egyrészt nyáron sokkal magasabb a pollenek koncentrációja a levegőben, másrészt több napfény ér bennünket, ehhez kapcsolódóan pedig a cirkadián ritmusunk is némiképp változik. A hosszabb nappalok nincsenek jó hatással a biológiai óránkra, téli depresszió esetében a kevesebb napfény, nyáron pedig pont az ellenkezője, a több napfény okozhatja a problémát. A napfény hatására a szervezetünkben lévő melatoninszint csökken. Ez a hormon felelős a megfelelő alvásért, sőt közvetve más fontos hormonok, mint például az energia-háztartásért felelős leptin nevű hormon termelődését, és így az emésztőrendszer megfelelő működését is befolyásolja. Tehát nagyon összetett a szezonális depresszió háttere, éppen ezért kiemelten fontos, hogy foglalkozzunk vele.

De hogyan?

Egy biztos, ha a szezonális depresszió jeleit érzékeljük magunkon, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Emellett életmódváltással is kezelhetjük a problémát. A rendszeres testmozgás és az egészséges, zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étkezés máris jó megoldás lehet, de ügyeljünk arra is, hogy ne töltsünk túl sok időt a napon. Megoldást jelenthet az, ha gyakrabban tusolunk hideg vízzel, illetve keressük azokat a helyeket, ahol hűsölhetünk egy kicsit. Sőt, terápiás jelleggel érdemes sötét vagy sötétebb helyekre elvonulni.

Egyébként már csak azért is érdemes foglalkozni a nyári szezonális depresszióval, mert a globális felmelegedés következtében a betegségben szenvedők száma várhatóan növekedni fog majd.

Nyitókép: Laura Chouette/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: