A felnőttkori aknék kialakulása hátterében akár komolyabb egészségügyi problémák is állhatnak! Egy újabb jól fedő alapozó megvásárlása helyett, érdemes inkább utánajárni, hogy mi okozhatja a bőrhibákat.
Tinédzseréveinkben sokan tanácstalanul álltunk a tükör előtt, amikor reggelre megjelent egy újabb hívatlan vendég az arcunkon – természetesen mindig a legfeltűnőbb helyen. Ilyenkor gyakran édesanyánk sminkesfiókjában, egy hosszú és még annál is kétségbeesettebb keresgélés után rábukkantunk az ott lapuló korrektorra és alapozóra. Az árnyalatuk jó esetben passzolt a bőrünkhöz, rosszabb esetben egészen a póló vonaláig kellett vinni a színt, hogy ne legyen feltűnő a különbség. Sajnos a pattanások nem csak ebben az időszakban okozhatnak kellemetlen perceket, sokan felnőttkorban sem találnak megoldást arra, hogyan szabadulhatnának meg ezektől a kellemetlen, piros pöttyöktől. Cikkünkben azokat a gyakori kiváltó okokat gyűjtöttük össze, amelyeket érdemes bőrgyógyász segítségével végigvenned, hiszen előfordulhat, hogy nálad is ezek állnak az akné hátterében.
1. Ha a hormonok a felelősek
A hormonok ingadozása szerepet játszhat a pattanások kialakulásában: például menstruáció előtt nagyobb az esély arra, hogy felüti a fejét egy-egy kellemetlen dudor. Amennyiben az álladon, a nyakadon és a hátadon jelentkeznek a leggyakrabban a tünetek, az valószínűleg a férfihormonok túltengésének „köszönhető”.
2. A stressz is gyakori kiváltó ok
A hormonális változásokra az egyik magyarázat a túlzott stressz lehet. Akár teljes állásban dolgozol, akár családanyaként állsz helyt a hétköznapokban, esetleg a kettőt egyszerre próbálod megoldani, valószínűleg előtted is tornyosul a rengeteg tennivaló. Ilyenkor a szervezeted stesszhormont, azaz kortizolt termel, amely segít megküzdeni a helyzettel – ezzel együtt azonban tesztoszteron is felszabadul. A férfihormonok a nők szervezetében fokozott olajtermelődést produkálnak, ami a pattanások egyik fő okozója.
3. A szennyezett levegő eltömíti a pórusaid
Amennyiben nagyvárosban élsz, jó teszt lehet, ha sétálsz egy fél órát smink nélkül, majd miután hazaértél, egy micellás vízzel átitatott vattakoronggal törlöd át az arcod. A vattán látni fogod, hogy rövid idő alatt is milyen sok szennyeződés rakódik a bőrödre. Ennek hatására a pórusaid könnyedén eltömődhetnek, ami mitesszerek, vagy pattanások kialakulásához vezet.
4. Könnyen megeshet, hogy nem a megfelelő termékeket használod
Zsíros, kombinált, aknéra hajlamos bőrtípus esetén érdemes olyan kozmetikumokat használnod, amelyek olajmentesek és vízbázisúak. Ezzel elkerülheted, hogy a drága krém, amit az arcodra kensz, eltömítse a bőröd és éppen az ellenkező hatást érd el vele, mint amiért megvetted azt. Próbálj ki egy gél állagú hidratálót!
5. Túl gyakran és túl intenzíven tisztítod a bőröd
Az, hogy tisztán tartsd az arcod, nagyon fontos, ám ha napi kettőnél többször mosod, csak rontasz a helyzeten. Emellett sajnos a legtöbb arclemosó kefe sem segít, ugyanis minden, amivel erősen dörzsölöd a bőröd (például a szemcsés bőrradírok is) pattanásokat okozhatnak.
6. Túl sok tejet és/vagy cukrot fogyasztasz
Édesszájú vagy? Nos, van egy rossz hírünk: a mennyei desszertek is okozhatják az aknéd. A túlzott cukorbevitel megemeli az inzulinszinted, amely szintén a férfihormonok megemelkedéséhez vezethet a szervezetben. Igyekezz inkább olyan ételeket fogyasztani, amelyek stabilizálják az inzulinszintet, például teljes kiőrlésű gabonákból készült alapanyagokat. Emellett a tejtermékek is gyakori okozói lehetnek a pattanásoknak – erre ugyan tudományos bizonyíték nincs, de érdemes kipróbálni, mi történik akkor, ha egy hónapig nem fogyasztasz ilyen élelmiszereket.
Nyitókép: George Rudy/Shutterstock
(self.com)
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Hiába az arctisztítás, továbbra is problémás a bőröd? Íme egy csodaszer!
- Így lesz ragyogó a bőröd! Ezek a helyes arctisztítás lépései
- A tízlépéses koreai bőrápolási rutin, amitől sugárzó lesz a külsőd