Ha tudatosabban étkezel, azzal a környezetet is óvod – Íme, 3 egyszerű recept!

Egy átlagos magyar háztartás közel 200 kg ételt dob ki évente. Étkezz és vásárolj pazarlás nélkül, ezzel nemcsak a pénztárcádat, hanem a bolygót is kíméled.

A divat mellett az élelmiszerfogyasztásunkra is a túlkapás a jellemző. Ezt tökéletesen alátámasztja, amikor hétköznapra esik egy ünnepnap, és olyan sorok kígyóznak a közértek előtt, mintha hetekre bezárnának az üzletek. Az ember ősidők óta a túlélésre van berendezkedve, és ez a túlélés manapság leginkább a túlevés formájában nyilvánul meg. Felmérések is bizonyítják, hogy milyen óriási mennyiségű étel végzi a szemétben, nem véletlen, hogy számtalan vállalkozás célkitűzése a maradék ételek megmentése, hasznosítása.

Pedig nem bonyolult dolog fenntarthatóbban élni, csupán némi tudatosság, és annak következetes betartása szükségeltetik hozzá. Azzal, ha odafigyelünk mit eszünk, mit vásárolunk nemcsak magunkkal teszünk jót, hanem a világgal is. Bár ezek nagyon apró dolognak tűnnek, de ha a sok kicsi dolog összeadódik, az is komoly pozitív változást indíthat el, mert kisebb mértékű terhelést ró a környezetre.

Ne dobj ki ételt!

Sajnos nagyon sok dolog van a világban, amire nincsen hatásunk és befolyásunk, de amit a magunk szintjén megtehetünk, azt tegyük is meg. Ha a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adatait nézzük, akkor sokkolóak a számok:

Egy átlagos magyar 65 kg élelmiszert dob ki évente. Ha ezt csak egy 3 tagú családdal számoljuk, akkor az háztartásonként közel 200 kg kidobott étel.

Ha sokáig szeretnénk élvezni az életet a Földön – márpedig miért is ne ez lenne a célunk?! – , akkor változtassunk a megszokásainkon, az eddigi helytelen szemléletünkön. Írjunk bevásárló listát, és csak azt vegyük meg, amire szükségünk van, és amit el is fogunk fogyasztani. Csak tartós élelmiszerekből tárazzunk be, ne vásároljunk feleslegesen rövid lejáratú idejű termékeket. Praktikus, ha tele a fagyasztónk, de két-három havonta azt is érdemes átnézni. A maradék ételt vagy adjuk rászorulókat támogató szervezeteknek, vagy nyissunk a konyhában is a kreativitás irányába és mentsük, amit lehet.

Íme, három egyszerű recept, amit maradékokból és az otthoni alapanyagokból is könnyen el tudsz készíteni:

Banánkenyér

Sokszor előfordul, hogy a banán héja megbarnul, emiatt landol a kukában. Pedig ebben az állapotában pont ideális egy turmix vagy banánkenyér elkészítéséhez.


Hozzávalók:

  • 140 g puha vaj
  • 140 g porcukor
  • 2 nagyobb tojás
  • 140 g liszt
  • 1 tk sütőpor
  • 2 érett banán

Elkészítés:

A lágy vajat és a porcukrot habosra keverjük. A liszt egy kis részével felverjük a két tojást, és óvatosan hozzáadjuk a vaj és porcukor keverékéhez. Belekeverjük a maradék lisztet is, valamint a sütőport, és a pépesített banánokat. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és egy kenyérformát kikenünk vajjal, és kibéleljük sütőpapírral. A keveréket beleöntjük a formába, és körülbelül 50 percig sütjük, illetve addig, amíg meg nem puhul. 35 perc után többször is ellenőrizzük tűpróbával. Ha kész, akkor a formában hagyjuk hűlni 10 percig. A tetejét porcukorral megszórjuk, és banánkarikákkal díszítjük.

Zabfasírt

A húsfeldolgozás az élelmiszeripar egyik sarkalatos pontja. A húsról akkor is érdemes kicsit lemondani, vagy csökkenteni a mennyiségét, ha nem a vegetáriánus étkezés a cél. Készítsd vacsorára a hamburgert zab fasírttal, egészen biztos, hogy nem fognak a gyerkőcök reklamálni.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Kovács Ildikó (@vis_vitalis_1) által megosztott bejegyzés


Hozzávalók:

  • 150 g aprószemű zabpehely
  • 1 db tojás
  • 10 dkg reszelt sajt
  • 150 ml tejföl
  • 1 tk oregánó
  • Só, bors, pirospaprika
  • Szezámmag

Elkészítés:

Egy nagyobb tálban gyúrd össze alaposan a hozzávalókat és ízlés szerint fűszerezd. Hagyd állni egy negyed órát a masszát, hogy alaposan összeérjenek az ízek. Formázz belőle gombócokat, és egy kanállal lapítsd le őket. Tedd be 180 fokra előmelegített sütőbe, és 25 perc után fordítsd át a fasírtokat a másik oldalukra. Friss salátával vagy hamburgerként zsemlében tálald.

Zöldséges rizsgolyók

A zöldségek is dobogós helyen állnak, a kidobott élelmiszerek tekintetében. Pedig a legtökéletesebb kiegészítői mindegyik étkezésnek: szuper egy jó reggeli turmixhoz, krémleveshez, de zöldséges rizsgolyóként is elkészíthetjük.


Hozzávalók:

  • 20 dkg rizs
  • 2 tojás
  • 10 dkg sajt
  • Apróra vágott zöldségek
  • Zsemlemorzsa
  • Só, bors, petrezselyem

Elkészítés:

Az otthon fellelhető maradék zöldségeket vágjuk apróra, és alaposan keverjük össze a főtt rizzsel. Verjük fel a tojásokat, és adjuk hozzá a masszához, a reszelt sajttal és a zsemlemorzsával együtt. Sóval, borssal ízesítsük és gyúrjuk őket gombócokká. Forgassuk meg a gombócokat zsemlemorzsában, és kókuszolajban addig süssük, amíg minden oldala aranybarna nem lesz. Köretként is fogyasztható, de a tízórais dobozba is ideális.

Forrás: bbcgoodfood.com

Nyitókép: Anastasia Izofatova / EyeEm /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)