Hagyd el a komfortzónádat! Na, jó, de ez mit jelent?

A megoldás bennünk van, nem rajtunk kívül

Az emberek többsége az élete nagy részét a komfortzónáján belül éli. De ez nem jelenti azt, hogy ez a legjobb állapot.

Egyáltalán mit jelent a komfortzóna? Azokat a kényelmes életkörülményeket, amelyben biztonságban érezzük magunkat. Ha ebből kilépünk, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy rosszabb helyzetbe kerülünk, sőt, ilyenkor kicsit feszegethetjük a saját határainkat. Ez alatt nemcsak azt kell érteni, amikor például kipróbálunk egy extrém sportot, hanem a hétköznapi változásokat is.

A komfortzónánkat saját magunk építjük fel, és addig nyújtózkodunk csak, ameddig a takarónk ér. Ameddig jól és kényelmesen érezzük magunkat. De ez egyfajta semleges állapot is, amikor kockázat nélkül létezünk. Például a munkahelyünkön ugyanazt a minőségű és mennyiségű munkát végezzük évek, de akár évtizedek óta, még akkor is, ha többre is képesek lennénk. Az ugyanis, már a komfortzónánkból való kilépést jelentené.

A komfortzóna elhagyása nem jelent rosszat

Ha egyik napról a másikra több elvárásnak kell, hogy megfeleljünk, az nem biztos, hogy rossz, de mégis sokakban szorongást okoz. Pedig lehet, hogy a teljesítményünk növelésével, a határaink kissé kijjebb tolásával magunk is új szintre kerülhetnénk. De többnyire biztosra játszunk, senki sem szeret az életben 19-re lapot húzni, ha csak a körülmények nem állítják kész helyzet elé. Olvastam egyszer egy kutatásról, amely azt igazolta, hogy a komfortzónából való kilépés több és jobb teljesítményre késztette a vizsgálat résztvevőit. Ily módon azt is megállapították, hogy a komfortzónánk összefügg az önbecsülésünkkel, hiszen ha nem merjük feszegetni a határainkat, az olyan, mintha azt ismernénk be, hogy nem is vagyunk többre képesek.

Merj változtatni!

A mai stresszes, gondokkal terhelt világban egyre többször javasolják, hogy lépjünk ki a komfortzónánkból. Ilyenkor nem rosszat kívánnak nekünk, hanem egyrészt elterelnék a berögzült gondolatainkat, másrészt kicsit nagyobb kreativitásra is biztatnak. Sokakban például már az szorongást okoz, ha egy bejáratott utat, ahol naponta többször is elmegy az illető, lezárnak. Hirtelen nem tudja, hogy merre tovább, mert az az útvonal rögzült benne, már ettől kibillen a komfortzónájából. S mi történhet, ha a járatlan úton mennek tovább? Új dolgokat látnak, esetleg új emberekkel találkoznak, tehát a változás nem biztos, hogy törvényszerűen rossz.

fotó: Carol Yepes/GettyImages

Tekints lehetőségként a komfortzónádból való kilépésre!

A komfortzónából való kilépésre néha lehetőségként, egyfajta kísérletként kellene tekintenünk és nem megijedni tőle. Ugyanis ha megszokjuk, hogy az új dolgoktól, nem félni kell, hanem bátran szembemenni velük, akkor sokkal kiegyensúlyozottabban fogjuk kezelni a komolyabb kihívásokat is. Mert elsőre tűnhet minden bizonytalannak, de hosszútávon lehet, hogy kiderül, jól döntöttünk. S ha mégsem, akkor könnyebben tudunk ismét változtatni.

Jómagam is sokáig éltem erőteljesen a komfortzónámon belül, és eszem ágában nem volt feszegetni a határaimat. Aztán megismertem a későbbi férjemet, aki szörfös, és teljesen más dimenzióban létezett. Mellette értettem meg azt, hogy azáltal, hogy meg sem próbálok kilépni a komfortzónámból, tulajdonképpen azt ismerem el, hogy gyáva vagyok. Meg sem próbálok új oldalról megközelíteni vagy látni dolgokat és nincs bátorságom vagy akaraterőm ahhoz, hogy megnézzem a legkisebb változás nem okoz-e nagyobb örömöt a számomra. Mert semmi nincs kőbe vésve, mindig vissza lehet térni az eredeti állapothoz. Így ültette el bennem, az azóta is minden komolyabb vacillálásom előtti gondolatot, miszerint: No risk, no fun. És azt is, hogy mennyivel egyszerűbb azt beismerni, egy döntésről, hogy nem volt jó, mint azt, hogy dönteni sem mertem.

Kiemelt kép: Maxim Fesenko/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ajánljuk az alábbiakat is:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)