Ha unod már a hagyományos köreteket, íme, egy különlegesség, amit jó eséllyel még sosem kóstoltál! Itt az ideje, hogy a fehér vagy a barna rizst feketére cseréld, ugyanis sokkal egészségesebb!
Az ázsiaiak már több ezer éve fogyasztják ezt a teljes kiőrlésű, ősi gabonát. Tiltott rizsnek is nevezik, a legendák szerint évszázadokon át csakis a kínai császárnak és kiváltságosainak tálalták. Közepes szemű, természetesen gluténmentes gabona, amit a benne lévő antocián pigmentek festenek sötétlilás-feketére. Főzés után padlizsánszínre vált, az íze pedig enyhén édeskés. A tiltott rizs többféle típusú rizst foglal magába, mindegyik az Oryza sativa vagyis az ázsiai rizs fajhoz tartozik, és jó néhány közülük ragadós állagú. A thai fekete rizst például fekete ragadós rizsnek is nevezik, és főként desszertek alapanyagaként használják. A fekete japonica rizs egy másik típus, ami az ázsiai fekete rövid szemű rizs és a közepes szemű mahagóni rizs keresztezése.
Gluténmentes és tápláló
A fekete rizs ketogén diéta során nem fogyasztható, de a gluténérzékenyek bátran választhatják. Rostban, alapvető ásványi anyagokban és növényi fehérjében is gazdag. Népszerűsége rohamosan nő, az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Európában is egyre többen keresik a magas tápértéke és a jótékony egészségügyi hatásai miatt.
Magas az antioxidáns tartalma
A rizs lehántolt héja tartalmazza a legtöbb antociánt, ami ételben fellelhető. A málnához és az áfonyához hasonlóan a fekete rizs sötétlilás színét is ez az antioxidáns hatású pigment adja. Megköti a káros szabadgyököket, ezáltal segít megelőzni a daganatos megbetegedéseket, javítja az agyi funkciókat és csökkenti a szervezetben lévő gyulladást. A szuperélelmiszer az antocián mellett E-vitaminban is gazdag, vagyis a szem, a bőr és az immunrendszer egészségéről is gondoskodik.
Védi a szívet
A fekete rizs véd a szív- és érrendszeri betegségek ellen, ugyanis csökkenti az érelmeszesedés, és ezáltal a szívinfarktus és a sztrók kockázatát is. Fogyasztásával csökken a LDL, vagyis a rossz koleszterin szintje a szervezetben.
Méregteleníti a szervezetet
Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően megtisztítja a májat a méreganyagoktól, csökkenti az oxidatív stresszt, véd az érelmeszesedéstől, és emeli a vér antioxidáns szintjét. A fekete rizs fitonutriensei csökkentik a gyulladást és megtisztítják a szervezetet a káros anyagoktól.
Javítja az emésztést
A fekete rizsben található rost segít megelőzni az olyan kellemetlen emésztési panaszokat, mint a székrekedést és a puffadást. Megköti az emésztőszervek méreganyagait és támogatja a bél normál működését. Az élelmi rost gondoskodik a teltségérzetről is, könnyebb kihúzni vele két étkezés között, így a fogyókúrában is segít.
Lassítja a cukor felszívódását
A teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása segít felvenni a harcot a diabétesszel és a kóros elhízással szemben. A bennük lévő rost, antioxidáns és más fontos tápanyagok lassítják a cukor felszívódását. A szervezet a rost hatására a gabonában található glükózt hosszabb ideig dolgozza fel. Ha a fehér kenyeret, tésztát és a cukros müzliket fekete vagy barna rizsre cseréled, csökkentheted a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, valamint egyensúlyban tarthatod a testsúlyod és az energiaszinted is.
Nyitókép: nata_vkusidey/iStock/Getty Images Plus
(thechalkboardmag.com)
Ha tetszett a cikkük, ezeket is ajánljuk:
- Ha vega vendégeid érkeznek, ezzel kínáld meg őket!
- Vacsorára kiváló! Sárga rizs fekete babbal és brokkolival
- Unod már a rizst és a burgonyát? Vesd be ezt a különleges köretet!