Hazánkban több mint 1 millió cukorbeteg él – 10 tény a diabéteszről

November 14-e a Diabétesz világnapja

Milyen típusai vannak, mi a fő különbség ezek közt, és igaz-e az, hogy a diabéteszeseknek teljesen meg kell változtatni a táplálkozásukat? Ezekre, és még sok más fontos kérdésre foglaltuk össze a válaszokat a cukorbetegség kapcsán.

Megdöbbentő a KSH statisztikája: egy három évvel ezelőtti állapot szerint Magyarországon több, mint 1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek él cukorbetegséggel. Gyakorisága ráadásul az életkor előrehaladtával jelentősen növekedik, 44 éves korukig a nők, azt követően pedig a férfiak körében gyarapodik a számuk. Azt sem árt tudni, hogy a dohányosok körében 40 %-kal is nagyobb lehet a cukorbetegség kialakulásának kockázata.

A diabétesz akkor alakul ki, amikor a szervezet nem termel elegendő mennyiségű inzulint a vércukorszint állandó szinten tartásához. De miért is ennyire elengedhetetlen az inzulin? Mert egy olyan nélkülözhetetlen hormon, amely eltávolítja a cukrot a vérből, ha annak a vércukorszintje túl magas. Majd ezt a többletet energiaként használja fel a sejtek számára. Az érintettek magas száma miatt ma már egyre több dolgot tudunk a betegségről, de összefoglaljuk a tíz legfontosabbat.

1. 3 típusa létezik

A cukorbetegségnek 3 típusa létezik: az 1. típusú, a 2. típusú és terhességi. Az 1-es típusú egy autoimmun betegség, amelyben a szervezet egyáltalán nem termel magának inzulint, mert az immunrendszer megtámadja a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeit. Az ebbe a kategóriákba tartozóknak minden nap inzulint kell szedniük, enélkül nem tudnának élni. A 2-es típusú cukorbetegség akkor alakul ki, amikor a szervezet nem tud elegendő inzulint előállítani a szervezet számára, ez a probléma leggyakrabban 45 év felett fordul elő. A terhességi cukorbetegség csak nőknél fordul elő, ahogy a neve is jelzi, a terhesség alatt, de szerencsére az esetek túlnyomó részében szülés után elmúlik. Azonban nem árt az óvatosság, a terhességi cukorbetegség jel is lehet jel, és az érintett nőknél nagyobb a kockázata 2-es típusú cukorbetegségnek szülés után.

2. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek a legtöbben

Mindhárom típus közül a 2-esben szenvednek a legtöbben: az érintettek 90-95 százaléka, míg 5 százalék az 1-es típusúval él együtt, a legkisebb szám pedig a terhességi cukorbetegeké.

3. A cukorbetegség világviszonylatban is a vezető a halálozási okok között

A cukorbetegség, és a hozzá szorosan kapcsolódó szövődményei az egész világon vezetik a halálozási arányt. Különösképpen igaz ez a tény a közepes és alacsony jövedelmű országok esetében, ahol nagyon gyakran a megfelelő kezelések sem állnak rendelkezésre.

4. Az 1-es típusú cukorbetegség a fiataloknál a leggyakoribb

A cukorbetegség 1-es típusa leggyakrabban a korai életévekben, a fiataloknál alakul ki, régen fiatalkori cukorbetegségnek is nevezték.

5. A 2- es típusú cukorbetegség megelőzhető

Az egyik legfontosabb dolog a cukorbetegséggel kapcsolatban, hogy minden összefügg mindennel. Azaz a kockázati tényezők közé sorolható az öregedés, a túlsúly, az elhízás is. Egy megfelelő étrenddel és napi 30 perc testmozgással rengetget tehetünk az egészségünkért, ami nagymértékben csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

6. Amerikában megduplázódtak a 2-es típusú cukorbetegség esetei

Az elmúlt 20 évben a tengerentúlon óriási mértékben nőtt az érintettek száma. Ennek oka egyrészt a lakosság számának növekedése, másrészt pedig a nagymértékű elhízás.

7. A cukorbetegség jól kezelhető

A megfelelő óvintézkedések mellett egy diabéteszes is tud teljes életet élni A mérsékelt, rendszeres testmozgás és a súlykontroll hozzájárulhat a cukorbetegség tüneteinek, és az azokból következő szövődmények minimalizálásához. Akikről korán kiderül, hogy cukorbetegségben szenvednek, sokkal nagyobb eséllyel tudják kordában tartani azt, ezért is fontos a rendszeres mérés.

8. Nem kell túlbonyolítani az étkezést

A cukorbetegeknek nem kell teljesen felborítatniuk a megszokott étkezésüket: pár fontos korlátozás van, amit be kell tartaniuk. A túlzott cukorfogyasztás, az egészségtelen zsírok, a nátrium és a koleszterin mellőzésén túl oda kell figyelni a szénhidrát fogyasztásra, és előnyben kell részesíteni a rostban gazdag ételek, gyümölcsök, zöldségek és a sovány húsok fogyasztását.

9. Vaksághoz, amputációhoz és veseelégtelenséghez is vezethet a cukorbetegség

Diabétesz esetén elengedhetetlen a rendszeres orvosi kontroll! A nem megfelelően kezelt probléma ugyanis rendkívül súlyos következményekhez is vezethet: károsíthatja a vesét, a látást, szívbetegséget és szájüregi problémákat is okozhat. Ezen kívül megakadályozhatja, hogy a szervezet betegségekből hamarabb felépüljön, a sebek nehezebben gyógyulnak, de akár el is fertőződhetnek, ami a test többi részére is átterjedhet. Súlyos esetekben a betegség amputációhoz is vezethet.

10. A cukorbetegség kockázatainak ismerete segíthet az elkerülésben

Rengetegen élnek együtt magas vércukorszinttel úgy, hogy nem is tudnak róla. Emiatt is rendkívül fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük a vércukorszintet, hogy ne jussunk el a betegségig.

Forrás: communityaccessnetwork.org
Nyitókép: martin-dm/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: