A házimunka nemcsak a „szükséges rossz” a tiszta otthonért, hanem befektetés a gyermeked jövőjébe, állítják a tudósok: kutatók nemrég arra jutottak, hogy a házimunkában részt vevő gyerekek sikeresebb felnőttek lesznek.
Rengeteg kutatást végeztek már annak kapcsán, hogy mi lehet a sikeres emberek titka. A napi rutintól, a pszichológiai tényezőkig, sok mindenről olvashatunk. De gondoltad volna, hogy a gyermekkori házimunka is lehet a siker egyik titka? Egy ausztrál tanulmány szerint azonban nem mindegy, hogy pontosan milyen ház körüli feladatról van szó.
Ha te is gyakorló szülő vagy, akkor biztosan feltetted már magadnak a kérdést, hogy az otthoni munkák közül mibe és hogyan érdemes bevonni a gyerekeket. Talán ahhoz is hozzá vagy szokva, hogy a feladatkiosztást nem követi kitörő lelkesedés. Pedig a házimunka nemcsak a „szükséges rossz” a tiszta otthonért, hanem befektetés a gyermeked jövőjébe. Úgyhogy, ha legközelebb szájhúzogatva néz rád a gyermeked, mikor a mosás elindítására kéred, nyugodtan mondd el neki, hogy a tudomány is a te oldaladon áll.
Házimunka a sikerért
Egy ausztrál kutatás szerint azok a gyerekek, akiket bevonnak a házimunkába több olyan készséget is kifejlesztenek, amelyek a meghatározóak a felnőttkori siker kapcsán.
A vizsgálat során három kategóriára osztották a házimunkát, melyek a következők:
- öngondoskodás (pl. ételkészítés saját magának)
- másokról való gondoskodás (pl. ételkészítés a családtagok számára)
- kisállatokról való gondoskodás (a háziállatok gondozása, etetése, sétáltatása, stb.)
A kutatók több mint 200 szülőt interjúvoltak meg, akik 5-13 éves gyerekeket nevelnek. Az eredmények pedig azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akik aktívak a magukról és másokról való gondoskodásban, azaz a házimunka első két kategóriájában, jobb problémamegoldó készséggel rendelkeznek és a tanulmányaikban is sikeresebbek. Érdekes módon, azonban az állatok gondozása nem mutatott összefüggést ezekkel a készségekkel. Ennek az oka lehet az, hogy ezek a feladatok (pl. a kutyasétáltatás) annyira nem komplexek, mint például a főzés. De akár az is állhat emögött, hogy egyszerűen szórakoztatóbb a kutyával játszani, mint mondjuk a szobánkat kitakarítani.
„A feltűrt ingujj hozzáállás”
Egy korábbi kutatás is foglalkozik a házimunka kérdésével. A történelem leghosszabban folyó tanulmánya (75 évet ölel fel) azt találta, hogy a boldogság és a siker mögött két ok áll: a szeretet és a munkamorál vagy munkaetika. Abban pedig, hogy gyerekként hogyan fejlesztünk ki a jó munkamorált, a házimunka is fontos szerepet játszik.
Ezt erősíti meg Julie Lythcott-Haims, a Stanford Egyetem elsőévesekért felelős korábbi dékánjának TED előadása is, amelyben arról beszél, hogy minél előbb kapcsolódik be valaki a házimunkába, annál jobb lesz számára. „Az ingujj feltűrése és az azonnali hozzálátás a munkához, ez az a gondolkodásmód, ami azt sugallja: van kellemetlen munka, de valakinek ezt is meg kell csinálnia. Ez a valaki pedig akár én is lehetek… Na ez az, ami előrébb visz a munkahelyen.”
Ugyanis, amikor egy gyermek házimunkát végez, megtanulja, hogy el kell végeznie a mindennapi élet feladatait azért, hogy az élet valódi részese legyen. Megtanulja, hogy nem minden csak róla és a pillanatnyi szükségeiről, vágyairól szó
– mondta Lythcott-Haims egy interjúban.
Szóval mielőtt még bűntudatot éreznél a fintorogva mosogató gyermeked láttán, nyugodtan fellélegezhetsz: felnőttként megköszöni majd, hogy bevontad a házimunkába.
Forrás: inc.com
Fotó: Getty Images, Westend61
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 5 takarítós stratégia, ami megkönnyíti a házimunkát
- Tiszta otthon, boldog lakó? Takarítással tényleg leküzdhető a depresszió
- Így indul egy gondtalan nyár: 10 nyári rendszerezős tipp kezdőknek és haladóknak