A színterápia segít, hogy megőrizd a lelki békéd, vagy akár lendíts a hangulatodon és több kedvvel állj neki például a munkának. Sőt, a bezártság okozta stresszel és negatív érzésekkel is felveszi a harcot. Egy próbát mindenképp megér.
Ha már nálad is csillog a ház a tisztaságtól, az udvar is teljes pompájában ragyog, te pedig kiolvastad az összes fellelhető könyvet, sőt már Netflixen se találsz semmi érdekeset, akkor csakhamar az unalom és letargia sekélyes terepén találhatod magad. Bármennyire süthet a nap a hálószobádon kívül, ha te úgy érzed, hogy viharfelhők sorakoznak a fejed felett. A karantén első néhány hetében én is úgy éreztem, hogy végtelen idővel rendelkezem és bármit kezdhetek vele, de amint teltek a napok és alábbhagyott a lelkesedés, egyszersmind a legszürkébb hétköznapok fojtásában találtam magam. De még az a szerencse, hogy könnyen átfesthetjük a hangulatunkat, és ehhez nincs is másra szükségünk, mint élénkítő, vibráló színekre, amik majd maguktól teszik a dolgukat, mi pedig búcsút inthetünk a borongós, gondterhelt napoknak.
Ősi csodaszer modern köntösben
A színek gyógyító erejét már az ókori egyiptomiak és kínaiak is ismerték. Alkalmazták a test és lélek megtisztítására, energiaszint növelésére és betegségek gyógyítására. A különböző színeknek más és más hatásuk ismert az emberi szervezetre, de meghatározhatják akár a lelkiállapotunkat is. Napjainkban már széles körben elterjedt ez az alternatív gyógymód, amelynek segítségével hatékonyan javíthatunk közérzetünkön. Mi több, a színpszichológia mostanra önálló tudományággá fejlődött, amelynek köszönhetően a színek értelmezése az emberi viselkedésre és személyiségjegyekre enged következtetni.
„Én soha nem hordok rózsaszínt!”
Hányszor hallottam már a fenti mondatot a húgomtól! Ha pedig rá mertem kérdezni, – na de mégis miért? – akkor csak annyit kaptam válaszul: az nem én vagyok. Mindannyiunknak vannak kedvenc színei, amiben konfortosan érezzük magunkat, és vannak azok, amiket belülről vezérelve azonnal elutasítunk. A kromoterápia leghétköznapibb formája az öltözködésben nyilvánul meg. Igen, tudom, hogy a karantén idején a legtöbben ki se nyitjuk a gardróbszekrényünket és annyiban kimerül a ruhacsere, hogy átváltjuk a nappali pizsamánkat az estire. De akár arra is használhatnánk ezt az időt, hogy kikísérletezzük, melyek azok a színek, amikben a legjobban érezzük magunkat. Most nincsenek pletykás kollegák, akik megszólnak, ha véletlenül megszegnéd a ruhakódexet, úgyhogy szabadjára engedheted a képzelőerőd. Próbáld ki, hogy egyik nap csak egy színt viselsz, és figyeld meg, hogyan érzed magad tőle. Egy másik nap kombinálj össze több árnyalatot, és nézd meg, milyen hatással van rád. Lehet, hogy lesznek olyan színek, amiben önazonosan és jól érzed magad, de lehetnek olyanok is, amik negatív érzéseket váltanak ki belőled. Mondj búcsút a pizsamának és mackónadrágnak, és fedezd fel a színek erejét!
Szivárvány a tányéron
Nemcsak a ruhák terén, de az étkezésben is alkalmazhatjuk a kromoterápiát. A sárga színű ételek, mint a banán, gyömbér, narancs, citrom serkentő és tisztító hatással bírnak. Természetes méregtelenítőként a fogyókúrában is segítő társak. A zöld színű táplálékok az életerőt képviseli, de fiatalító hatásuk is ismert. Ha plusz energiára vágysz, fogyassz salátát, kiwit, brokkolit. A piros pedig megszünteti a rosszkedvet és a fáradtságot. Teljesen normális, ha néha úgy érzed semmi erőd és legszívesebben eladnád a lelked is, csak hogy visszaszerezd a régi életed és túl legyél ezen a nehéz időszakon. Ilyenkor ahelyett, hogy szomorúan gubbasztanál az ágyban, készíts magadnak egy tál piros csemegét. Lehet benne eper, vörösáfonya, alma, amit csak találsz otthon. Ezek felmelegítenek, vitalitással töltenek fel és elűzik a rossz hangulatot. Akár társíthatod is a színeket, aszerint, hogy mire van szükséged. Kellene egy kis motiváció, életerő és az anti-ageing se ártana? Készítsd el a saját kedélyjavító varázsrecepted!
Munka és pihenés
Te is hetek óta otthonról dolgozol? Akármennyire igyekszel, nem tudod rávenni magad reggelente, hogy leülj a házi irodádba és elővedd a laptopod? Elkalandozik a figyelmed? Használd a színeket a hatékonyabb munkavégzéshez! Tegyél egy kis színes anyagdarabot az íróasztalodra és pihentesd rajta időnként a szemed. A meleg színek, mint a piros, sárga, ösztönzőleg hatnak és fokozzák a munkakedvet. Ha nyugodtságra és éber tudatra vágysz, akkor pedig válaszd a kéket. Az is segíthet, ha beengeded a természetes fényt, vagy egy zöld növény van a közeledben. Ettől sokkal kevésbé fogod azt érezni, hogy betonfalak közé vagy zárva. Ha pedig a délutáni edzéshez próbálsz erőt gyűjteni, teríts le egy piros törölközőt vagy vegyél fel valamilyen élénk színű edzőruhát. Este viszont, amikor a cikázó gondolatoktól szabadulnál meg, vegyél egy forró fürdőt és engedd, hogy a gyertyafény pislákoló melegsége töltse be a fürdőszobát.
A színek jótékony hatását az élet minden területén kamatoztathatod. Nem kell, hogy egyből átfesd az egész lakást, de ha már ismered azt, hogy a különböző színek hol, és hogyan alkalmazhatók, máris nagy lépést tettél a kiegyensúlyozottabb és tudatosabb élet felé. A hétköznapokban pedig fellelheted a természet összes színét, amelyeket könnyűszerrel becsempészhetsz az otthonodba. Mind arra várnak, hogy átvegyék a helyét a szürkeségnek. Így csak annyit mondhatok: színezd újra az életed!
Nyitókép: Tara Moore/GettyImages