Hogy szabadulj meg a rémálmok nyomasztó emlékétől?

A rémálmok nemcsak akkor okoznak nyomasztó érzéseket, amikor felriadsz miattuk, hanem sokáig tartó rossz hangulatot is okozhatnak.

Ha ijesztő vagy nyugtalanító az álom, amit éjszaka átélsz, az hatással lehet kedélyállapotodra: napokig okozhat szorongást, rossz kedvet és még az egészségedre is kihatással lehet. Például úgy, hogy nem mersz elaludni, de szapora szívdobogást is tapasztalhatsz, arról nem is beszélve, hogy mentálisan sem tesz jót. Mikor ugyanis megtapasztalsz egy álmot, utána az emlékké válik: hiába ér véget, az érzés megmarad és beékelődik a tudatodba, sokszor elképesztően valóságszerűen. A rémálmok bizonyos esetekben mentális, érzelmi vagy fizikai, egészségi problémákat tükrözhetnek, ezért fontos, hogy ezeket a problémákat felderítsd, hogy ne nyomasszon tovább. Mutatunk három módszert, amivel ezt kezelheted.

Változtasd meg az álomra adott reakciódat

Akármilyen kellemetlen, idézd fel az álmot. Amikor ezt megteszed, a belső éned úgy reagál, mintha az esemény a jelen pillanatban történne, és újra előidézi a szorongást, félelmet, haragot, feszültséget, fájdalmat és azokat a biokémiai reakciókat, amelyeket az álmodás alatt éreztél. Itt jön a te feladatod: változtasd meg pozitív irányba az álom emlékét, attól függetlenül, hogy miről szólt. Idézd fel, amilyen élénken csak tudod, azt a pontot, ami a legijesztőbb vagy legnyugtalanítóbb volt és képzeld el, hogy a lehető legpozitívabban cselekszel. Például ha az álmodban megtámadtak és lefagytál, most vetítsd le azt a filmet, ahol szembeszállsz a támadóddal és ártalmatlanítod, vagy sikerül egérutat nyerned. Sokszor így a felidézett álom ennek megfelelően megváltozik és az emléke is elsimul.

Változtasd meg magát a történetet

Itt is ugyanaz a feladatod, felidézni a rémálom legnyomasztóbb mozzanatát, de most azt is vedd figyelembe, hogyan ért el az álombéli történet idáig. Az előzményeket figyelembe véve az egész történetet megváltoztathatod. Az előbbi példa alapján, amikor megtámadtak, már eleve kezdheted úgy, hogy nem azon az útvonalon mész, ami az álmodban szerepelt, esetleg beülsz egy taxiba. De akár a támadó személyét is átváltoztathatod egy segítségkérő, barátságos idegenné. Kicserélheted a szerepköröket is, például nem téged támadnak meg, hanem tanúja leszel egy támadásnak és közbeavatkozol vagy segítséget hívsz, így megakadályozol egy tragédiát és elönt a büszkeség, igazi hősnek érzed magad.

Írd tovább a sztorit

Sokszor van, hogy úgy riadsz fel, nincs megnyugtató befejezése vagy végkifejlete az álomnak, csak a nyomasztó, rossz érzés marad és félig már éberen, az álom hatása alatt várod, hogy mi lesz a vége. Visszaaludni nem tudsz vagy nem mersz, mert félsz attól, hogy valamilyen rossz kimenetele lesz a történteknek, ezért az a legjobb, ha tudatosan megkomponálod a sztori végét. Maradjunk a támadásos példánál: megtámadtak és lefagytál, de pont akkor jár arra valaki, aki elriasztja vagy lefegyverzi a támadódat. Hirtelen szupererőd támad és te magad hatástalanítod a támadót, de akár úgy is átírhatod a sztorit, hogy a támadó megsajnál és meggondolja magát, sőt, felajánlja, hogy hazáig kísér, nehogy bajod essen. A lényeg az, hogy mindenképp egy pozitív befejezést kreálj a történetnek.

Ezek a technikák nem csak az érzelmeidre lesznek jó hatással, de legtöbb esetben a rémálmokat is megszűntetik. Visszatérő álmoknál is segítségedre lehetnek, de arra figyelj, hogy felderítsd, mit üzennek ezek.

Tényleg szörny lakik az ágy alatt? Ezt üzenheti a lelked a rémálmokon keresztül

Bármelyik módszert választod, jótékony hatással lesz mentális állapotodra és alkalmazhatod arra is, ha valamitől félsz, vagy olyan esemény előtt állsz, ami szorongást vált ki belőled. Ez a vizualizáció olyan jótékony folyamatokat indít el benned, ami segít megnyugtatni és feloldani benned a feszültséget és a félelmet.

Fotó: Kinga Cichewicz, Unsplash
Forrás: www.spiritualityhealth.com

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)