Kölyökpózban, neked háttal vagy egy társán ül a kutyád? Ezt jelenti az 5 gyakori ülőpóz

Néha meglepő, máskor mulatságos, de mindig fontos üzenetet közvetít az ebek viselkedése, így például az is, hogyan ül a kutya. Segítünk megfejteni, mit akar mondani azzal, ha neked háttal telepszik le, lustán ül vagy rákuporodik a lábadra.

Ha most arra kérlek, képzeld el, amint egy kutya ül, valószínűleg te is a tankönyvi ábrát látnád magad előtt. Ez az, amikor az eb egyenes háttal ül, két térde oldalra hajlik, a lábait pedig szépen maga alá kell hajtania. A mellső lábak függőlegesek, és ezt a kutyának nem is esik nehezére megtartani. A könnyed, egyenes ülés az egészséges gerinc jele, és a hozzáértők szerint már egész pici kortól azt kell ösztönözni náluk, hogy így üljenek. Ez viszont nem mindig sikerül. Előfordul, hogy a mi szórakoztatásunkra tanulják el, hogy furán üljenek, máskor valamit mondani akarnak azzal, ha nem a tankönyvi példát követik például, ha valami diszkomfortos vagy fájdalmas a számukra. Lássuk hát, mit jelent, hogy ül a kutya, és mikor gyanakodhatsz joggal valamilyen betegségre.

Kölyökkutya és lusta kutya

A kölyökkutya-ülés leggyakrabban (ahogy a neve is mutatja) fiatal ebeknél fordul elő. A négylábú ilyenkor egyik vagy mindkét oldalra széttárt lábbal ül, testtartása hanyag. Ilyenkor még nagyon hajlékonyak, hiszen ízületeik és csontjaik fejlődő szakaszban vannak, ami koordinálatlan járáshoz és üléshez vezet. Az unalmas tréning vagy a fáradtság is hozzájárulhat ahhoz, hogy a kiskutya így akarjon ülni. Ilyenkor természetesen nem kell egészségügyi problémákra gyanakodnod, de érdemes arra ösztönöznöd (akár különféle finomságokkal), hogy minél többször üljön szépen.

Az úgynevezett lusta kutya ülés nagyjából ugyanolyan, mint a kölyökkutya ülés, és ha egyszer-kétszer fordul elő, még nem feltétlenül jelez problémát. Viszont ha párszor rajtakapod négylábú társadat, érdemes figyelni rá, mert valamilyen alapbetegséget jelezhet. Például ha fájnak a kutya ízületei, mondjuk csípőízületi diszplázia vagy térdkalács-ficam miatt, akkor inkább így ül le, mert az ízületei így kevésbé fájnak. De akár ízületi gyulladás vagy gerincprobléma is akadályozhatja azt, hogy négylábúd alkalmazkodjon az egyenes üléshez. Ha tehát gyakran kuporog ilyen lazázósan a kutyád, mindenképp vidd el állatorvoshoz.

A kutyád gyakran rád teszi a mancsát? Nem biztos, hogy cukiságból csinálja

Hogy ül a kutya? Ezt próbálja az ülőpózzal kommunikálni feléd

Nagyon gyakori, hogy a kutyák a gazdinak háttal kuporodnak le, esetleg a lábára ülnek, vagy egy másik kutyára. De mit jelentenek ezek az ülőpózok, mit akar ezekkel kommunikálni négylábú társad? Lássuk ezeket most röviden.

Ha a kutya…

  • háttal ül neked: a bizalom jele, illetve azt is mutatja, hogy ő is védelmez téged, ahogyan te őt.
  • a lábadra ül: azt mutatja feléd, hogy a falkája egyik tagja vagy. De kaphat erősebb jelentést is, mely szerint az eb szeret és védelmez téged. Ha félős vagy szorong, az is lehet, hogy a lábadra kuporodva nyugtatja a magát, hogy te ott vagy vele.
  • másik kutyán ül: játék vagy dominancia. A dominancia kimutatása nem csak akkor válik láthatóvá, ha egy másik kutya fejére ül. Más domináns testbeszédjelek, mint például a mancs vagy a fej másik kutya hátára helyezése is utalhat erre a tendenciára.

És végül, de nem utolsósorban: mi van akkor, ha a kutya nem hajlandó leülni, vagy láthatóan nehezére esik a dolog? Ennek szintén számos oka lehet. Elképzelhető, hogy túl hideg vagy túl meleg neki a talaj, de az is lehet, hogy fáj neki valahol, esetleg gyulladás, férgesség vagy székrekedés áll a háttérben. Egy a lényeg: ha a kutya ódzkodik a leüléstől – és nem azért, mert ne ismerné ezt a parancsszót –, ne késlekedj az állatorvos számát tárcsázni, mert szinte biztosan valami probléma lesz a háttérben.

Forrás: Pawleaks.com
Nyitókép: Jasmina007 / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)