3 egyszerű módszer, hogy lelassulj még a legpörgősebb napokon is

Mind küzdünk azzal, hogy a munkát és a kikapcsolódást összehangoljuk a hétköznapokban – ez azonban nem mindig sikerül. Lássuk, mit tanácsol egy amerikai szakértő, és mit tesznek a svédek és a japánok az egyensúly megteremtéséért.

Nálad hogyan indult a hétfő reggel? Rohanással, szorongással és hosszú feladatlistával? Szerintem kevesen vannak, akik erre határozott nemmel válaszolnának. Ugyanis az életmódunkat és a kultúránkat egyre inkább az elfoglaltság jellemzi. Azzal azonosítjuk magunkat, amit teszünk, elérünk, ezért még több és még jobb teljesítményt igyekszünk kisajtolni magunkból. Ennek persze vannak látványos eredményei: előléptetés, egy vállalkozás felépítése, sikeres projektek. Ám a siker oltárán gyakran feláldozzuk a kapcsolatainkat, az egészségünket, a pihenésünket vagy a számunkra örömet okozó tevékenységeket.

A pihenőidő fontossága

A Scientific American folyóirat így írt a pihenés fontosságáról az ezzel kapcsolatos kutatások alapján: „Az látható, hogy sok fontos mentális folyamat megkívánja a pihenőidőt és a lazítás egyéb formáit a nap folyamán. Ugyanis amikor kicsit lelassulunk és – akárcsak pár percre – kiszállunk a munkából, akkor az agyunk feltölti a figyelmi és motivációs készleteit. Ez serkenti a termelékenységet és a kreativitást, és elengedhetetlen a legmagasabb szintű teljesítmény eléréséhez. Továbbá ahhoz is szükséges, hogy képesek legyünk emlékeket eltárolni az adott napról.

Íme 3 tipp a világ különböző tájairól, hogy ezt a fontos pihenőidőt hogyan iktassuk be a mindennapjainkba:

1. A svéd módszer: sütemény és kávé

Lassulj le és élvezd ki a pillanatot egy forró ital mellett. Fotó: J_art/GettyImages

A svéd „fika” (ejtsd: fíká) szó „kávé- és süteményszünetet” jelent és ha máshol nem, az IKEA-ban már biztosan találkoztál vele. Azonban a svédek számára ez nemcsak arról szól, hogy délután ötkor fahéjas csigát falatoznak a kávéjuk mellé, hanem a fika egyfajta gondolkodásmódra is utal. A svédek ilyenkor lelassulnak, jelen vannak és élvezik a pillanatot – legyenek akár barátokkal, akár egyedül. Ahhoz, hogy igazán átéld a „fika” jelentését, válassz egy finom süteményt, valamilyen forró italt, egy kényelmes és hangulatos sarkot, és hagyd a másik szobában vagy a táskádban a telefonodat. Élvezd az ízeket, a meleg ital gőzölgését és a pillanatot. Ha pedig egy szeretteddel töltöd közösen ezt az időt, akkor szenteljétek egymásnak a teljes figyelmeteket. Még ha csak rövid idő is jut erre a napból, akkor is igazi kikapcsolódásként fogod megélni.

2. Shinrin yoku – Terápiás séta az erdőben

erdő, erdei séta
Erdei séta a Hármashatár-hegyen. Fotó: Lontai Ildikó

Ami a svédeknek a péksütemény, az a japánoknak a természet. A shinrin yoku vagyis az „erdőfürdőzés” (más néven erdőterápiás séta) egyre népszerűbb gyakorlat itthon is. A japán orvosok pedig előszeretettel írják ezt fel a betegeiknek, mivel kutatások bizonyítják, hogy rendkívül jót tesz a fizikai és mentális egészségnek. Az erdőfürdőzés annyit jelent, hogy úgy töltünk a természetben időt, hogy élvezzük az érzékszerveinket érő ingereket. Ma már több túraútvonalon találhatunk erre emlékeztető táblákat is, például a Visegrád melletti Spartacus tanösvényen. De ha csak rövid időre tudunk elszakadni a laptopunktól, akkor már az is segíthet kikapcsolni, ha egy park felé sétálunk, élvezzük a természet sokszínűségét és hallgatjuk a madárcsicsergést. Így a tavasz kezdetén ez különösen jól tud esni.

 3. A túlterheltség elleni rituálé

Csendesítsük le az elménket. fotó: Getty Images

Christine Carter amerikai szociológus és író dolgozott ki önmaga számára egy egyszerű gyakorlatot, amit ő csak elfoglaltság vagy túlterheltség elleni rituálénak hív. „Amikor elkezdek nyomást érezni az idő rövidsége miatt, elvégzem a saját elfoglaltság-rituálémat: kinyújtom a nyakam (először úgy, hogy balra, majd jobbra nézek, majd a bal fülemet a bal vállamhoz érintem és a jobb fülem a jobb vállamhoz). Minden egyes nyújtásnál mélyen kilélegzem, majd középre hozom a fejemet, és kiegyenesítem a testtartásomat. Az utolsó kilégzéskor azt gondolom magamban: bőven van még időm” – magyarázza. A gyakorlat nagyon egyszerű és enyhíti a ránk nehezedő nyomást. Érdemes kipróbálni.

Forrás: Inc

Nyitókép: Westend61 / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: