Hogyan ne utáljuk meg a másikat a karantén alatt?

A hosszú izoláltsággal, bezártsággal járó időszak senkinek sem könnyű - még a szakemberek is egyetértenek abban, hogy az ilyen helyzetekben türelemre és csapatmunkára van szükség.

Annak is megvannak a nehézségei, ha egyedül kell megbirkóznod az önkéntes karanténnal, de akkor sem biztos, hogy sokkal jobb helyzetben vagy, ha együtt élsz másokkal. Ha a családoddal, a pároddal vagy a lakótársaddal közösen töltöd a napjaidat, akkor nemcsak a saját mentális jólétedet kell megóvnod, hanem az övékét is. Azt hitted, hogy ez nem jelent majd gondot, hiszen már egy ideje közös háztartásban éltek? A lelked mélyén te is jól tudod, vagy lehet, hogy már tapasztaltad is: ez az időszak nem lesz zökkenőmentes.

Érdekes megfigyelések

A kutatások azt mutatják, hogy sokat fogsz unatkozni és gyakori hangulatváltozásokkal is számolnod kell: gyakran leszel frusztrált, magányos, mérges és stresszes is. Az emberek egyszerűen nem szeretik, ha kizökkenek a megszokott rutinjukból, különösen akkor, ha ehhez még egy hatalmas változás is csatlakozik. A King’s College London egyik tanulmányában a karantén pszichológiai hatásait vizsgálták és azt is megállapították, hogy a bezártságban élő embereknél gyakrabban megfigyelhetők a depresszió, a szorongás és a poszt-traumás stressz tünetei.

Egy másik érdekesség a témával kapcsolatban: ha hosszabb ideig – hónapokig – elkülönítve kell élned, az az agyműködésedre is károsan hathat. Mint amikor az állatok téli álmot alszanak és mindenük lelassul – valami ilyesmi történik most veled is. Lawrence Palinkas, aki a Dél-kaliforniai Egyetem kutatásában vizsgálta a szélsőséges környezetekhez való pszichoszociális alkalmazkodást. Palinkas szerint a korlátozott külső ingerek miatt az agy lelassul, hogy ezzel energiát takarítson meg. Ezt a sarkkutatók agyának tanulmányozása közben állapították meg. 14 hónap elzártság után egyes agyrészek mérete csökkent, különösen a memóriában, illetve a tanulásban központi szerepet játszó hippokampuszé. Ez felelős még az érzelmi viselkedés szabályozásában, illetve a kommunikáció hatékonyságának megőrzésében is. Természetesen a te esetedben nem lesz ennyire drasztikus a változás, de ez magyarázza, hogy miért leszel a megszokottnál fáradékonyabb, érzelmileg kimerültebb és konfrontációra hajlamosabb.

Mit tehetsz, hogy megőrizd a békességet?

Ha valaki mással élsz együtt, akkor először is fogadd el, hogy nem lesz mindig tökéletes köztetek a harmónia – fontos, hogy ezzel tisztában legyél. Ha konfliktusba keverednél a szobatársaddal vagy az egyik családtaggal, vegyél egy mély levegőt és ne mondd ki az első sértő megjegyzést, ami az eszedbe jut. Inkább gondold át alaposan, mi az, ami valójában zavar. Különbséget kell tenned, hogy tényleg a másik hibázott-e valamiben, vagy csak te reagálod túl a dolgot a körülmények miatt. Például tényleg az zavar, hogy nem vitte le a szemetet vagy az, hogy emiatt azt érzed, figyelmen kívül hagyta a kérésed? Ha az utóbbi, akkor ezt mondd el neki és valószínűleg ő is jobban megérti, miért vagy feldúlt.

Továbbra is legyen énidőd

Annak ellenére, hogy megszoktátok egymás jelenlétét a karantén alatt lesznek olyan pillanatok, amikor egy kis egyedüllétre vágysz. Ez nem egy lustálkodós hétvége, aminek szívesen együtt töltitek minden percét. Ha úgy érzed, egyedül kell maradnod a gondolataiddal vagy mindenkitől távol egy kicsit kikapcsolni mindent, akkor ezt ne titkold el. A családod vagy a lakótársad hasonló kérését pedig tartsd tiszteletben. Sokat segíthet, ha megbeszélitek, milyen gyakran szeretnétek egy kicsit félrevonulni, vagy beoszthatjátok előre, ki és mikor használja a konyhát vagy a fürdőszobát. Apróságnak tűnik, de több konfliktushelyzet is megelőzhető vele. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy minden időt külön kell töltenetek – az emberek szociális szükségletei különbözőek, így az is, mennyi társaságra vágytok.

Tényleg érdemes ezen vitázni?

Ahogyan te, úgy a társad is könnyen felfújhat egy apróságot és hatalmas drámát rendezhet. Ebben az esetben is próbáld megőrizni a hidegvéred! Ha úgy érzed, nem éri meg vitába szállni, akkor egyszerűen tereld el a konfliktusról a figyelmed. Például sétálj ki a szobából és készíts magadnak egy új manikűrt.

Közös szórakozás

A karantén arra is tökéletes, hogy a másikkal közösen kipróbálj egy új szórakozási formát – páros jóga vagy testedzés, kreatív hobbik, klasszikus vagy online társasjátékok, nyelvtanulás és bármi, amihez kedvet kaptok. Az új kihívások hasznosak lehetnek, hogy eltereljék a helyzetről a figyelmeteket és közben jól érezzétek magatokat. Csak óvatosan a versengéssel vagy az elvárásokkal, mert az újabb konfrontációhoz vezethet!

Ne siesd el a döntést!

Ha egészen friss párkapcsolatban élsz, akkor ez az időszak vízválasztó lehet – most kiderül, hogy érdemes-e hosszú távra terveznetek. A stresszes helyzetben olyan oldalát is megismerhetitek egymásnak, ami nem feltétlenül lesz pozitív. Az is valószínű, hogy a megszokottnál több vitára kerül sor – de egy heves veszekedés után nem szabad azonnal temetni a kapcsolatotokat. Mindenképp adj időt a döntésednek, és ne feledd, hogy most egy közel sem hétköznapi, mindkettőtök számára ismeretlen helyzetbe csöppentetek. Lehet, hogy te sem úgy reagálsz majd a karanténra, mint ahogy azt először gondoltad.

Használd ki a modern technika nyújtotta lehetőségeket!

Ha úgy érzed, társaságra van szükséged, de a karantén-partnered éppen egyedül szeretne lenni, akkor csevegj valakivel a telefonon, indíts videóhívást egy (vagy több) ismerősöddel. Teljesen normális, hogy ebben az időszakban még jobban vágysz a társaságra és ezért több időt töltesz a telefonon vagy online. A social media oldalakon csatlakozz különböző közösségekhez, ahol motiválhatjátok egymást. Így te élhetsz egy kis társasági életet és a partnered vagy a lakótársad is megkapja a vágyott énidőt.

Nyitókép: Parque/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: