Hogyan találhatod meg a lakásodban a molyfészket?

Ismered azt a viccet, amikor a kismoly először repül ki egyedül a szekrényből és visszatérve lelkesen meséli a szüleinek, hogy akkora sikere volt, hogy mindenki elkezdett tapsolni?

Viccnek vicces, de az már nem, ha minden élelmiszered ki kell dobni azért, mert tele van a lárvájukkal, folyamatosan üldözni kell őket a lakásban és még a ruháid sincsenek tőle biztonságban. Ha végleg meg akarsz szabadulni ezektől a kellemetlen lakóktól, a fészküket kell felkutatni, hiszen ha azt nem pusztítod el, folyamatos lesz az utánpótlás.

Hol keresd elsősorban a fészket?         

Mindenképp kezd azoknál a száraz élelmiszereknél, amikhez akár hónapokig nem nyúlsz hozzá. Ilyen például a liszt, a búzadara, a prézli, de még az őrölt csemegepaprika is. Ha fehéres szálakat látsz, esetleg kellemetlen szagot érzel, még akkor is meg kell szabadulnod ezektől, ha konkrétan még nem látsz benne apró lárvákat. Imádnak még befészkelni a gabonafélékbe, a rizsbe, nem vetik meg a gabonapelyhet, a müzlit és a granolát sem. Minden olyan száraz vagy szárított élelmiszert érdemes átnézni, amit nem fogyasztasz napi szinten. De ne csak ezeket vizsgáld át, hanem a környéküket is, mert a lárváknak lábuk van és kicsi termetüktől függetlenül egész nagy távolságot képesek megtenni a kelőhelyüktől, úgyhogy érdemes az egész kamrát nagyító alá venni.

Hogyan szabadulhatsz meg tőlük?

Ha mégis megtörténik a baj, mindent kiürítettél és ellenőrizted az összes tárolót, zacskót és felfedezted a molyfészket, tedd bele a szennyezett élelmiszert egy szemeteszsákba, jó erősen kötözd el a száját és azonnal vidd ki a kinti szemetesbe. Ne sajnáld azokat az élelmiszereket sem, amik gyanúra adnak okot, inkább dobd ki, minthogy újrafertőzze lakásodat az elrejtőzött lárvákkal. Alaposan tisztíts le mindent, a tárolókat jó alaposan, mosogatószeres forró vízzel mosd ki és az a legjobb, ha hagyod magától megszáradni. Érdemes ugyanígy tenni a polcokkal és a rácsos kosarakkal is, a lárvák annyira picik, hogy észre sem veszed, ahogy megbújnak a repedésekben és a rácsok, kis rések között.

Hogyan előzd meg, hogy beköltözzenek hozzád?

Megértem, hogy te is engedsz néha a csábításnak, amikor kihagyhatatlan akcióba csöppensz és szívesen spejzolsz be olyan élelmiszerekből, ami nem romlik. A száraz élelmiszereknél mégis érdemes lenne arra figyelned, hogy csak annyit vegyél, ami néhány héten belül elfogy, hogy ne legyen idejük az ételmolyoknak beköltözni. Mindenképp érdemes légmentesen záródó edényeket beszerezned és az eredeti csomagolásból áttöltve abban tárolnod a termékeket. Vásárláskor figyelj a lejárati időre, nehogy egy régebbi termékkel te magad vigyél haza betolakodót – sajnos ez is előfordulhat, és ezt egy zárt csomagolásnál senki nem tudja ellenőrizni.

Pár ötlet, hogy távol tartsd a molyokat

Hívj segítségül természetes módszereket, ha az élelmiszereid környezetében te sem szeretnél vegyszereket bevetni. Sokan használnak ragacsos légyfogó papírokat, de én nem szeretem, mert elég undi és akárhova teszi az ember, egy idő után tutira beleragad a haja – ráadásul a molyfészek ellen nem jó, csak a kikelt, már repkedő egyedeket kapja el. Inkább csepegtess néhány csepp illóolajat a polcokra, élelmiszerek mellé citrusféléket, borsmentát, vagy eukaliptuszt, a ruhásszekrénybe mehet a levendula. Még egy természetes anyag van, amit a bosszantó kis lények egyenesen utálnak, ez pedig a só. Szórj egy kevés sót a tárolók köré, így nem fognak az élelmiszerek közelébe jutni a molyok és esélyük sem lesz rá, hogy valamilyen furmányos módon bejussanak a tárolt finomságok és alapanyagok közé, hogy nálad alapítsanak családot.

Fotó: shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)