Homokóra, körte vagy alma: mit árul el a testalkatod az egészségedről?

Nem mindegy, hogy zsigeri vagy bőr alatti az a zsír!

Ahány testalkat, annyiféle egészségügyi kockázat leselkedik ránk! Nem árt képbe kerülni, hogyan válhatunk meg a nemkívánatos zsírpárnáktól, és melyik típusú zsírszövettel kell vigyáznunk a leginkább.

Zsigeri zsír vs. bőr alatti zsír

A testalkatot nagyrészt a szervezetünk által elraktározott zsír határozza meg. Nem mindegy azonban, hogy a test mely részein gyülemlik fel, és az sem, hogy milyen típusú. Megkülönböztetjük a zsigeri zsír- és a bőr alatti zsírszövetet. Utóbbitól sokkal nehezebb megszabadulni, és elsősorban a combokat és a feneket borítja. Energiát raktároz a test számára, valamint védi a csontokat és az izmokat a külső behatásoktól. Ha viszont már jelentősebb zsírpárnát növesztünk, fogékonyabbá válhatunk az olyan betegségekre, mint a sztrók, a diabétesz, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések.

A viszceláris, azaz a zsigeri zsírszövet ezzel szemben kívülről nem látható, mégis komoly egészségügyi veszélyeket jelenthet. A hasüregben helyezkedik el, a létfontosságú szerveket, a hasnyálmirigyet, a májat, a gyomrot és a beleket veszi körül. A PLOS One 2017 szeptemberében kiadott kutatása szerint a zsigeri zsír összefüggésben áll az inzulinrezisztenciával, a magas vérnyomással, a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, különösen a nőknél.

Most pedig lássuk, milyen típusú a testalkatod!

1. Alma testalkat

Az alma típusba tartozók a testük középső részén raktározzák el a zsírt. Ha rád is ez a jellemző, a karod, a csípőd és a lábad vékonyabb, míg a csípőd és a derekad közötti terület rejti a legtöbb zsigeri zsírt. Ha ilyen a testalkatod, nem árt jobban figyelni: a szerveket körülölelő zsírszövet ugyanis gyulladást okozhat, és akár szív- és érrendszeri betegségekhez, diabéteszhez, mell-, petefészek- és vastagbélrákhoz is vezethet. Egy, a Jama Network Open tudományos lapban, 2019 júliusában publikált kutatás 156 ezer posztmenopauzás nőt vizsgált. Azoknál, akik főként a derekuk és a csípőjük között halmoztak fel jelentősebb zsírpárnákat, sokkal nagyobb valószínűsége volt a rák és a koszorúérbetegségek kialakulásának. A kutatók a társadalmi-gazdasági helyzetüket és az életmódjukat is figyelembe vették a vizsgálat során.

Ugyan a zsigeri zsír sokkal veszélyesebb, mint a bőr alatti zsír, de a jó hír, hogy könnyebb is leadni. Az aerobik gyakorlatok és az erősítő edzések például egyaránt sokat segíthetnek. A szakértők heti 150 perc közepes intenzitású testmozgást ajánlanak, heti két vagy több izomerősítő edzéssel.

2. Körte

Ha a körte típusba tartozol, a vállaid vékonyabbak, a fenekeden, csípődön és a lábaidon összpontosul a zsír. A lábakban raktározott zsír nem veszélyezteti a létfontosságú szerveket, viszont a vénák és az ízületek gyakran nehezen bírják a terhelést. Helyi zsírbontás ugyan nincs, de a Journal of the American Heart Association-ben, 2018 áprilisában megjelent kutatás szerint, a résztvevőknek segített a fehérjében gazdag diéta (a napi kalóriabevitelük 15-30 százaléka volt fehérje) abban, hogy csökkentsék a lábukban és a karjukban felgyülemlett, bőr alatti zsírszövetet.

3. Vonalzó alkat

Általános félreértés, hogy a vonalzó alkatúak általánosan egészségesek. Az, hogy a zsír nem egy konkrét területen gyülemlik fel, mint az alma vagy a körte forma esetében, még nem jelenti azt, hogy nincsenek nemkívánatos zsigeri zsírszöveteik. Ez a típusú zsír ugyanolyan problémákat generálhat, mint az alma formájúaknál. A testalkat további hátránya, hogy nehezebb vele izmot építeni, az izom pedig elengedhetetlen a megfelelő csontsűrűség fenntartásához. Enélkül csontritkulás alakulhat ki.

Ha magadra ismertél, érdemes kipróbálnod a mediterrán diétát. 2019 augusztusában a Journal of Hepatology szaklapban jelent meg egy kutatás arról, hogy a szénhidrát-csökkentett, mediterrán diéta heti 180 perc edzéssel kombinálva csökkenti a zsigeri zsírszövet vastagságát.

4. Homokóra

Ha a csípőd és a felsőtested egyformán széles, a derekad pedig keskeny, akkor homokóra alkatod van. Évekig azt gondolták a szakértők, hogy ez a legkedvezőbb típus egészségügyi szempontból, mivel a derék és a csípő közötti zsírszövet csekély. Igaz, hogy kevesebb egészségügyi kockázatot rejt, de a homokóra alkatúak sem mentesülnek a nehezen mérhető zsigeri zsír okozta problémák alól. Hogy kordában tartsd a mértékét, egészséges zsírokban gazdag, alacsony szénhidráttartalmú diétát válassz, és ne fordíts hátat a rendszeres testmozgásnak.

Nyitókép: Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)