Hónapok óta otthon vagy, mégis ki vagy merülve? Akkor téged is utolért a karanténfáradtság!

A sokáig tartó bezártság sajnos nem várt következményekkel járhat...

Az elmúlt hónapok világszerte a karanténról és az izolációról szóltak, hiszen a koronavírus ellen az egyik leghatásosabb fegyver az, ha (amennyire csak lehet) lecsökkentjük a kontaktjaink számát, és otthon maradunk. Azonban a négy fal között töltött idő sokaknál már akár a 8-9 hetet is meghaladta, így felütötte a fejét egy új jelenség, a „karanténfáradtság”, ami egyre több embert érint, hiszen az országok óvatos nyitási kísérletei ellenére a „régi” életünkhöz való visszatérés még hónapokig is eltarthat – sőt, egyes elemzések szerint akár egy év is kellhet hozzá.

Honnan tudod, hogy karanténfáradtságban szenvedsz?

Rengetegen mesélnek arról, hogy (bár nem mentek sehova) a nap végére hihetetlenül kimerültnek érzik magukat: a szakemberek szerint ennek többek között az az oka, hogy rengeteg változáson ment keresztül az életünk, és több dolog még teljesen kiszámíthatatlan a jövőnkben. A pénzügyi és munkahelyi gondok ráadásul könnyen szorongást eredményezhetnek, és a szülők számára az otthoni oktatás is stresszforrás lehet. A ránk nehezedő nyomás és a bezártság pedig könnyen azt eredményezheti, hogy „belefáradunk a karanténba”, mert hiányoljuk azt, hogy kimozdulhassunk, és találkozhassunk a szeretteinkkel. Ugyanis hiába a telefonhívások és a Zoom-meetingek, vannak, akik az online találkozások ellenére is a magánnyal küzdenek, mert szükségük van a személyes jelenlétre, vagy az ölelésekre.

Túl sok, túl kevés?

A pszichológusok arról is beszámoltak, hogy a világjárvány miatt az emberek nehezebben érik el az optimális stimulációs szintet, ami a hatékonysághoz szükséges – így könnyen motiválatlanná válhatunk (például a környezetváltozás hiánya miatt). Azonban van egy dolog, amiben túlságosan stimulálva vagyunk: méghozzá a végtelen információáradatban és a bizonytalanságban, ez pedig nagyon fárasztó lehet. Tehát egyszerre ér minket rendkívül kevés és sok inger is, ami megmagyarázza azt, hogy miért vagyunk gyakran nagyon negatívak.

Mi a recept a korona-betegségre?

Bár ebben az időszakban a napról napra elv követése tűnhet a legjárhatóbb útnak, a szakértők mégis azt javasolják, hogy alakíts ki új rutint – a körülményeidet figyelembe véve:

  • Ne használd kifogásként hogy az edzőtermek bezártak, és kezdj el tornázni otthon. Az ülőmunka és a mozgás hiánya ugyanis rossz alváshoz vezethet, emiatt még fáradtabb leszel napközben.
  • Kerüld az egészségtelen búfelejtőket (azaz hangulatfokozókat): mint például az édességeket és az alkoholt.
  • Ne feletkezz el magadról: ne hagyd ki a napi rutinodból az én-időt sem, és bármennyire is nehéz hálával gondolni erre az időszakra, próbálkozz meg egy-két mindfulness technikával!
  • Alkalmazd az ötös-szabályt: tűzd ki célul, hogy naponta legalább 5 barátoddal, vagy rokonoddal felveszed a kapcsolatot, akár telefonon, akár csak üzeneteken keresztül – így enyhítheted a magányosság érzetét.

Forrás: Healthline
Nyitókép: demaerre/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: