Honnan tudhatom, hogy jó ötlet volt-e megbocsátani a párom hűtlenségét?

Egy kapcsolatba sok minden beleférhet, akár a megcsalás is. De vajon tényleg megbocsátható a hűtlenség?

Bármilyen úton-módon derül ki a hűtlenség, egy biztos, hogy bitang rossz érzés. Mert abban a pillanatban rengeteg dolog megkérdőjeleződik, és nehéz higgadtnak maradni ahhoz, hogy bölcs döntést hozzunk. Mert nincsen szabály vagy forgatókönyv arra, hogy ilyenkor mi a bölcs döntés. Minden párkapcsolat más: ahogy két testvért sem, ezt sem lehet összehasonlítani. A dühtől és elkeseredettségtől ilyenkor természetes, hogy nem látunk, ezért hagyj magadnak gondolkodási időt. Ne hozz azonnal semmilyen elhamarkodott döntést, amit esetleg pár nap múlva megbánnál.

A hűtlenség megbocsátása komoly lelki folyamat

Ilyenkor a döntéshozatalt rengeteg tényező befolyásolja, mert más a szituáció egy kezdeti, még ismerkedős fázisban lévő kapcsolat esetén, mint egy tartós, esetleg többgyerekes pár esetében. Az első reakciók mindig a végletek skáláján mozognak, de nem biztos, hogy az a legkézenfekvőbb, ha borítasz mindent. Viszont a megbocsátás sem egyszerű, és azt is érdemes végiggondolni, hogy képes vagy-e valóban túltenni magad a helyzeten. Esetleg csak eljátszod a környezeted vagy a megszokás kedvéért, hogy minden oké. Ha megbocsátasz, akkor még hosszú ideig fogod magad marcangolni, hogy jó döntést hoztál-e, és nyilván az is ott fog folyamatosan motoszkálni a fejedben, hogy esetleg lesz-e következő alkalom…

Komoly trauma, amikor megbizonyosodsz arról, hogy megcsalt a párod. De bármilyen furcsa, nemcsak azok számára traumatikus a szituáció, akit megcsaltak, hanem az elkövető fél számára is” – mondja Silvia Congost, pszichológus. Általában ilyenkor gyakori válaszreakció a másik fél félrelépése, amolyan bosszúként, még azoknak a pároknak az esetében is, akik korábban azt állították, hogy soha nem lennének ilyenre képesek. „Ebből is látszik, hogy ebben a traumatikus állapotban nem feltétlenül tudunk jó döntéseket hozni. Mert egy negyedik fél belekeverése segíteni biztosan nem fogja a nélküle is kritikus helyzetet”.

Ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, hogy a megbocsátással jól cselekedtünk, és valóban ezt szeretnénk, nem a félelmeink vagy a külső visszajelzések miatt döntöttünk így, a szakember szerint érdemes feltennünk magunknak ezeket a kérdéseket.

Megérted-e a párodat?

Kérdezd meg magadtól, hogy megérted-e a párodat. Ha ugyanis nem érted, vagy nem tudod elfogadni, akkor nem fogsz tudni túllendülni a dolgon, így megbocsátani sem. Itt most nem az a kérdés, hogy helyes-e, amit tett. Hanem az, hogy elfogadod, hogy nem tökéletes, hogy hibázott, és hogy képes vagy-e vele új fejezetet nyitni. Több példa is van arra, hogy jobb és tartalmasabb is lehet egy kapcsolat, ha őszinte a megbocsátás.

Mennyit ér a hűség?

Ha a hűség számodra olyan fogalom és érték, amiről nem vagy képes a pároddal beszélgetni, akkor nem fogod azt sem megtudni és megérteni, hogy miért történtek a dolgok úgy, ahogy. Fontos, hogy őszinte légy magadhoz. Ha megbocsátasz, akkor hónapok múlva egy másik konfliktus vagy vita kapcsán nem szerencsés újból a fejéhez vágni a történteket. S ha innentől kezdve folyamatos készenlétben állsz, hogy rajta tudd kapni ismét, akkor jobb, ha lezárod a kapcsolatot.

Készen állsz a gyógyulásra a hűtlenség után?

Lehet, hogy a helyzetet viszonylag gyorsan rendezitek, mondjuk a gyerekek vagy egyéb más okok miatt, de akkor is számíts rá, hogy lesznek nehéz pillanataid. A hűtlenség utáni felépülési folyamat általában nem megy gyorsan és könnyen. Ha azt a döntést hoztad, hogy minden marad a régiben, akkor lesznek olyan időszakok, amikor egy érzelmi hullámvasúton érzed magad. Ehhez elég, ha nem éred el telefonon, vagy ha kicsit később jön haza, mint ahogy vártad. Ezek apróságok, de mind villámcsapásként érhetnek, és biztos, hogy a legrosszabbra fogsz gondolni. Ne ijedj meg, ez a gyógyulási folyamat része. Adj magadnak időt, ha segít, akkor sírd ki magad, vagy sétálj egyet a friss levegőn. De csak a saját gondolataiba merülj, ne kérj barátnőktől tanácsot, mert a pontos érzéseiddel csak te magad lehetsz tisztában.

Ha együtt maradtok, akkor ne játssz mártírszerepet, ne elemezd a történteket, hanem lapozz. Csak akkor van értelme a folytatásnak, ha sikerül előre tekintened. „Nem arról van szó, hogy felejtsük a történteket, hanem arról, hogy archiváljuk. Tudni fogod, hol van eltárolva az emlékezetedben, tudni fogod, hogy megtörtént, és hogy ott van, de ne hagyd, hogy gátoljon az új utadon” – fogalmaz a szakember.

Forrás: elle.com
Nyitókép: martin-dm/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: