Hozd egyensúlyba az érzelmeidet, ha elragad a hév

Kihoztak a sodrodból és elborult az agyad? Semmi baj, de ne engedd, hogy a helyzet hosszú távon eluralkodjon feletted!

Vannak az életben olyan helyzetek, amikor bármennyire is szeretnél megfelelni minden külső hatásnak, személynek és körülménynek, bizony a legnagyobb önfegyelem mellett is „eldurran” az agyad.

Vita otthon a pároddal, nézeteltérés a munkahelyeden, vagy egy kiadós veszekedés az édesanyáddal, aki egyáltalán nem akar megérteni? Vajon van olyan élő személy, akivel ne fordult volna még elő ilyen helyzet? De sokszor még csak másik személy sem kell, elég egy „szimpla” kudarc ahhoz, hogy negatív érzelemcunami törjön ránk.

Érzelmi hullámvasút

Amikor nem tervezed előre (mert sajnos vannak olyan helyzetek, amikor előre tudhatod, hogy akaratlanul is, de háborús övezetbe kerülhetsz), hanem hirtelen lobban fel benned az indulat, amitől dühössé, ingerültté válsz, akkor a legnehezebb észnél lenni. Pedig a heves érzelmek esetén nagyon fontos lenne, hogy az érzelmi intelligenciánkat használjuk. Vagyis nem szabadna hagyni, hogy teljesen úrrá legyenek rajtad a negatív érzelmek, és döntést sem kellene addig hozni, amíg egy kicsit nem csillapodnak az indulataid.

Nos, ez sajnos a valóságban nem ennyire egyszerű! Persze, elméletben tudjuk, hogy ilyenkor kellene háromig (vagy sokszor inkább ötig, néha még tízig is) számolni, de amikor a józan ész vesztésre áll, akkor ugyebár elég nehéz arra hagyatkozni. Ráadásul a rosszul kezelt érzelmekkel a stressz, a gyötrelem és a lelkiismeret-furdalás is együtt jár, ember legyen a talpán, aki állni tudja ilyenkor is a sarat. Tehát ahelyett, hogy az érzelmi szintünket az egyensúly felé kormányoznánk, a negativitás ördögi körébe kerülünk.

Az érzelmi intelligencia elméletben mindenkinek ismerős fogalom, de a javunkra válhat, ha a gyakorlatban is alkalmazni tudjuk. Fontos tudnod, hogy az érzelmek kezelése nem az érzelmek irányítását jelenti, vagyis ne akard uralni, vagy gátat szabni ezeknek, hanem hagyd, hogy áramoljanak benned. Próbálj megállni egy pillanatra, és hallgatni rájuk.

nő szomorú férfi párkapcsolat vita
Fotó: Maria Korneeva / Getty Images

Változtatni soha nincs késő

A már megtörtént helyzete(ke)n nem tudsz változtatni, de a jövőbeli harcok elkerülése érdekében ajánlunk pár hasznos technikát. Több tanulmány is megállapította, hogy azok az emberek, akik ezeket alkalmazzák, kevesebb stresszt és gyötrelmet szenvednek el, kevésbé emlékeznek a rossz pillanatokra, és kevesebb visszatérő negatív gondolatuk van.

  • Határozd meg az érzelmeid üzenetét, próbáld megérteni, hogy mit akarnak tudatni veled. Ha úgy tetszik, nincsenek jó vagy rossz érzelmek, hiszen a harag például segít megvédeni az igazságtalanságtól, tehát a segítségével gyakorolhatod az önvédelmet, öngondoskodást.
  • Várd meg, hogy az érzelmeid intenzitása csökkenjen. Ha ugyanis nagyon erősek, akkor elhomályosíthatják az elmét, megnehezítve a logikus gondolkodást.
  • Jó trükk a harag lecsillapítására, ha eltávolodsz a konfliktuszónától és mélyeket lélegezel, így aktiválhatod a Vagus ideget, amely segít, hogy hamarabb nyugalmi állapotba kerülj.
  • Az érzelem üzenetének megoldása, döntéshozatala segíthet abban, hogy ne ess a negatív gondolatok csapdájába. Tedd félre a haragot, amely nem tartozik rád, ne hagyd, hogy korlátokat szabjon annak, ami bánt.
  • Tarts öntávolságot, azaz próbáld két lépés távolságból nézni a helyzetet. Fogj egy tollat és egy papírt, és írd le, ami történik veled, de úgy, hogy kívülállóként próbálod értelmezni a helyzetet. Bármennyire leegyszerűsítettnek is hangzik, az írás lehetővé teszi számunkra, hogy tisztábban elemezzük a velünk megtörtént dolgokat, mivel ezek nem olyan mulandó dolgok, mint a gondolatok. Ezen kívül lehetővé teszi számunkra, hogy kívülről lássuk ezeket a gondolatokat és más szemszögből nézzük őket. A két agyfélteke egy feladatban való egyesítése (a jobb félteke a kreatív részért és az érzelmekért, a bal félteke pedig a racionálisabb részért felelős) megerősíti az érzelmi egyensúlyt, és segíthet megérteni érzéseinket és gondolatainkat.

Forrás: telva.com

Nyitókép: AaronAmat/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)