Ideje, hogy kipróbáld! Elmondjuk, miért jó mezítláb edzeni

A mezítlábas edzés természetesen nem minden sportnál kivitelezhető, de néha nem árt szabadságot biztosítani a lábnak.

A sport nagymértékben összefügg a jól megválasztott edzőcipővel, nem véletlen, hogy komoly iparág épült rá, hiszen ma már sportáganként külön típusokat gyártanak. Nyilván a futáshoz vagy a túrázáshoz elengedhetetlen a láb masszív tartása, na de mi a helyzet, ha nem a szabadban sportolunk?

Cipőben vagy mezítláb?

A mezítlábas edzés kérdésében még a szakemberek között is megoszlanak a vélemények, bár egyre több kutatás mutat abba az irányba, hogy kifejezetten jót tesz a lábnak. „A jó lábbeli általában támaszt és megtart, és lehetővé teszi a fájdalommentes mozgást mondja Jesse Frank, aki több mint húsz éve dolgozik személyi edzőként. A probléma az, hogy a legtöbb ember korán kezdett cipőt hordani, mielőtt a láb izmai teljesen kifejlődhettek volna. A szakember a korai cipőviselést a gipszhez hasonlítja: „Nagyon jól támaszt, és bizonyos szempontból segít, de már néhány hét elteltével a láb veszít izomtónusából és erejéből”.

A mezítlábas edzés erősítheti a lábfejet, és természetesebb mozgásra ösztönözhet. Nem véletlen, hogy bármilyen mozgásszervi probléma esetén, a vizsgálat során le kell venni a cipőt, anélkül ugyanis még a tartása is megváltozik mindenkinek. Ha nem is mindig, de gyakran edzünk mezítláb, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy természetes lesz a láb íve. A gyenge lábizmok nem tudják megtartani a láb apró csontjait a természetes formájukban mozgás közben, vagy különböző terhelés hatására. Speciális betétekkel és cipőkkel segíteni lehet ezt a problémát, de az csak a tünetet kezeli, a láb izomzatát nem erősíti. Az erősebb lábak sokkal stabilabbak, és megakadályozzák a láb ívének beesését.

Mikor edzünk mezítláb?

A jógánál és a pilatesnél természetes, hogy cipő nélkül, maximum speciális zokniban történik az edzés, de a testépítők és erőemelők is egyre gyakrabbanm élnek a mezítlábas edzés előnyeivel. Természetesen nem a legkeményebb súlyok emelgetésnél. De a bemelegítésnél és a nyújtásnál már ők is sokszor mezítláb vannak. Mivel ez higiéniai okokból nem mindenhol megengedett, érdemes már otthon bemelegíteni egy kicsit, és felkészíteni a lábakat az izommunkára. A szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy akinek van lehetősége homokban vagy füves területen futni, annak érdemes ezt mezítláb tenni. Első körben csak a bemelegítést, aztán a levezetést, majd ha ez már nem okoz problémát, akkor az egész távot le lehet futni cipő nélkül.

Ha mindig cipőben edzettél, akkor értelemszerűen az elején szokatlan lehet, ha egyszer csak leveszed. Általánosságban az otthoni edzésnél javasolják elkezdeni a mezítlábas edzést, így biztos, hogy semmilyen diszkomfort érzettel nem kell megküzdened. Már az első alkalommal is megtapasztalhatod, hogy a tested mennyivel hatékonyabban küzd a stabilitásért és az egyensúlyért. Valamint könnyebben tudod korrigálni az általános egyensúlyod javítását.

Nem szabad erőltetni!

Ha nem érezzük komfortosnak a mezítláb edzést, akkor semmiképpen ne erőltessük. Az előnyös hatásai miatt ilyenkor érdemes otthon járkálni, esetleg helyben futni mezítláb. A nyújtás esetén például kifejezetten hasznos, ha nincs semmi a lábon, nincs az a méregdrága sportcipő, amely lehetővé teszi a láb számára a legideálisabb ellazulást. Biztonsági szempontból sem szabad erőltetni a cipő nélküli edzést, hiszen számos eset van, amikor nem ideálisak ehhez a körülmények. Ergo, a megfelelő, a lábat jól tartó sportcipő nem helyettesíthető, de azt érdemes szem előtt tartani, hogy maximálisan fellélegezni a láb csak mezítláb tud.

Forrás: byrdie.com
Nyitókép: Sonnie Hiels/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: