Így beszélj a rákról gyermekeddel

Felnőttekkel sem könnyű téma a daganatos betegség, de néha – mint Katalin hercegné esetében – gyerekekkel is elkerülhetetlen. Mivel úgyis érzik, hogy baj van, hallgatás és titkolózás helyett beszélj a rákról gyermekeddel. Segítünk.

Nem is olyan régen bombaként robbant a hír, hogy rákkal küzd Katalin hercegné. Aki videónyilatkozatában arra is kitért, időbe telt számukra az is, hogy gyermekeiknek a korukhoz mérten tudják elmagyarázni az eseményeket. De vajon hogyan lehet ezt megtenni? Nyilván nem tudunk olyan „receptet” a kezedbe adni, amelynek alapján gond nélkül megértik a legkisebbek is, hogy mi történik a családban, de abban tudunk segíteni, hogyan beszélj a rákról gyermekeddel. Mert hidd el, a legrosszabb, amit tehetsz, az a hallgatás és a titkolózás. A gyerekek ugyanis megérzik, hogy valami nincs rendben, és a legrosszabbat fogják gondolni, ha senki nem beszél velük őszintén és nem tudják meg az igazat. Ha pedig valaki mástól tudják meg, csalódottak és dühösek lehetnek, sőt, egy ilyen eset később bizalmi problémákat is okozhat. Ha viszont őszintén beszélsz vele, tudni fogja, hogy ő is bármit elmondhat – akár a betegséggel, akár mással kapcsolatban. Így mindig lesz egy kis safe place számotokra, ami csak a tiétek.

6 tanács, hogyan beszélj a rákról gyermekeddel

  1. Készülj fel előre, de a bemagolt, hosszas beszéd helyett jobb az egyszerűség, közvetlenség. Az a legfontosabb, hogy a gyerkőc érezze, hogy őszinte vagy. Maradj nyugodt, de tudatosítsd magadban és bennük is, hogy teljesen rendben van, ha sírtok. 
  2. Legyél nyitott, hogy beszélj a rákról. Ezt a betegséget nem kell titkolni vagy szégyellni. Azt is megkérdezheted, a gyermek mit tud erről a betegségről.
  3. Ne terheld túl információkkal. Elég lehet a daganat neve és az, hol található a testben. Ezután szó eshet arról, mit mondanak az orvosok, milyen kezelésekre, milyen mellékhatásokra lehet számítani – persze mindezt a gyerekek életkorának megfelelően. Ha nem vagy benne biztos, mennyit kellene beszélned, a lényegi infók után megkérdezheted, mit szeretne még tudni.
  4. Adj időt és lehetőséget a kérdésekre később is. Ne feledd, ha nem tudod a választ valamire, ezt is elmondhatod. Vagy ha valamiről még nem kérdezted az orvost, azt is mondd el nyugodtan a gyereknek, hozzátéve, hogy amikor kiderül, úgyis elmondod.
  5. Próbáld megnyugtatni. Nagyszülő vagy fiatal, közeli rokon betegségétől is nagyon megijedhetnek a gyerekek, hát még ha valamelyik szülőről van szó. Erről a betegségről senki sem tehet, ezt mindenképp tudatosítsd a gyermekedben. És hogy mind az orvosok, mint a családotok mindent megtesz majd a beteg gyógyulásáért.
  6. Legyél türelmes. A gyerekeknek időre van szükségük, hogy alkalmazkodjanak a helyzethez, és ez a nagyobbakra is igaz, nem csak a kicsikre.

Amit inkább ne mondj: ha egy családtagot elveszítetek rákbetegség miatt, ne használd az „örökre elaludt” kifejezést, különösen kicsiknél, mert az nagyon összezavarhatja őket. Az is lehet, hogy sokáig nem mernek majd elaludni, mert attól fognak félni, hogy sosem ébrednek fel újra. Légy inkább konkrét, és használd a „meghalt” kifejezést. Ezt a legkisebbeknek is el lehet magyarázni annyival, hogy máshová költözött a lelke.

Melyik korosztály mennyit ért abból, hogy valaki daganatos beteg?

Nagyban függ az életkortól, hogy a gyermek mit ért meg abból, ha valaki a családban rákbeteg. Ha több, korban egymástól messze lévő gyermeked van, lehet, hogy mindenkivel külön-külön érdemes beszélni. Ez akkor is igaz, ha nagyon különböző a személyiségük. De térjünk vissza az életkorra. Az egészen piciknek 3 éves kor alatt elég, ha annyit mondasz, hogy valaki beteg és gyógyszerre van szüksége. A 3 és 5 év közöttiek már megértik a rákot, ha egyszerű szavakkal magyarázod el nekik. Az 5 és 12 év közötti korosztálynak már mondhatsz kicsit több részletet, hiszen ők már hallhattak a rákról a barátoktól, az iskolában, a tévében vagy az interneten.

A 13 és 18 év közötti tizenévesek már képesek megérteni a rákról szóló összetett információkat és sok kérdésük lehet vele kapcsolatban. Megérthetik a diagnózissal, a kezeléssel és a prognózissal kapcsolatos magyarázatokat. A rákról szóló ismereteik nagy részét a barátaiktól, az iskolán keresztül, a tévéből vagy a közösségi médiából szerzik. Velük tehát szinte már úgy lehet beszélni, mint a felnőttekkel, de az érzékenységüket és a kiszámíthatatlan reakciók lehetőségét kalkuláld be. Az is fontos, hogy megerősítsd a kamaszodban: itt vagy, nyitott vagy a beszélgetésre, visszatérhettek a témára később is, amikor ő is készen áll erre.

Ha rossz a helyzet

Sajnos nem mindig tudod biztatni a gyermeket, hiszen előfordulhat, hogy az imádott Nagypapa vagy Nagynéni nem kapott jó híreket az orvosnál, és a legrosszabbra kell felkészülni a családnak. Ilyenkor mit mondhatsz egy gyereknek? A legfontosabb, hogy ne mondd azt, hogy meg fog gyógyulni, ha tudod, hogy ez nem így lesz. Vagy azt, hogy csoda fog történni és várjátok haza, mert rettenetes lesz a fájdalma, ha az imádott rokon sosem érkezik meg. Inkább légy őszinte és mondd meg, ha az orvosok nem tudják meggyógyítani. Ez segíthet a gyermek bizalmának és biztonság-érzetének kiépítésében. Természetesen egy háromévesnek nem fogod az orvosi diagnózist elmagyarázni, de szép gondolat, ha mesébe szövöd neki az elválást és a halált. Ha a beteg már el is hunyt, fogalmazhatsz úgy, hogy a lelke egy csillagra költözött – és választasz egy csillagot az égen, amire felnézve örökre emlékezni fogtok rá. 

Forrás: cancer.ca és cancer.org
Fotó: Daniel Day/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)