Így dönti el az agyunk, hogy mely emlékeket őrizzük meg hosszabb távon

Te is gondolkodtál már azon, hogy agyunk vajon mi alapján dönti el, egy adott nap történéseiből mi lesz hosszabb távú emlék, és mit felejtünk el? Most egy magyar kutató vezetésével jutottak felfedezésre a kérdésben.

Egy-egy nap folyamán nagyon sok minden történik velünk, agyunkat rengeteg inger éri. Ezek közül persze, nem jegyezhetünk meg mindent: az agy szelektál, hogy miből lesznek hosszabb távú emlékek, és mik azok a benyomások, amiket gyorsan elfelejtünk. Biztosan te is észrevetted már, milyen rejtélyes ez a folyamat: van, amire tisztán emlékszel, pedig látszólag apróság – például egy cuki kiskutya neve, aki elszaladt melletted a parkban pár hete –, más dolgokat viszont mintha egy hatalmas radírral törölt volna valaki vagy valami a fejedből, máról holnapra. Hogy miért van ez így, és hogyan dől el, miből lesznek hosszú távú emlékek, azt nemrég egy magyar kutató vezetésével vizsgálta egy tudóscsoport. Az eredmények pedig szerintünk olyan érdekesek, hogy érdemes vetni rájuk egy pillantást.

A hippokampusz sejtjeinél dől el, mely emlékek kerülnek a hosszú távú memóriába

A Science című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői megállapították, hogy az emberek és más emlősök agya rendelkezik egy olyan rendszerrel, amely kiválasztja, mely élettapasztalatok elég fontosak ahhoz, hogy a hosszú távú memóriába kerüljenek, és melyek halványulhatnak el. Egereken végzett kísérletek kimutatták, hogy ébrenlét közben az agy hippokampuszában sok-sok idegsejt egyszerre, ritmikusan ad le elektromos jelsorozatokat ezredmásodperces időtartamban, és ezek összetett információkódolásra képesek – olvastuk a National Geographic oldalán. Ezt a jelsorozatot éles hullám-fodornak nevezik. Amikor ébren vagyunk, az agy ezzel az elektromos jellel jelöli meg az adott eseményt, majd álmunkban több alkalommal is visszajátssza. Ekkor a grafikonokon is megjelenik ez az éles hullám-fodor. Ennek tehát fontos szerepe van abban, hogy kiválassza azokat az eseményeket, amelyek az alvás során a hosszú távú memóriaraktárba helyeződnek át.

Bár a kutatást egereken végezték, bizonyos agyi folyamatok az emlősök fejlődése során szinte ugyanazok maradtak. Így az eredmények sokat elárulhatnak rólunk – foglalta össze a tanulmány vezető szerzője, Dr. Buzsáki György, a NYU Langone Health Biggs Idegtudományi professzora, a memória területével foglalkozó agykutató.

A kutatás részeként Buzsáki és kollégái egereket küldtek végig egy labirintuson, amelynek végén cukros jutalomfalat várta őket. Eközben a kutatók a rágcsálók fején lévő elektródákon keresztül figyelték az idegsejtek aktivitását, amelyek az adatokat számítógépes programokba táplálták. És megfigyelték, hogy amikor az egerek szünetet tartottak, hogy megegyék a finomságokat, az agyukban éles hullám-fodrok indultak el, amelyek akár húsz alkalommal is megismétlődtek. Az éles hullám-fodrok nappali mintázata az éjszaka folyamán újra lejátszódott, és ez a folyamat segített átvinni az élményt a hosszú távú memóriába.

Egy kis kikapcs segíthet az emlékek elraktározásában

A tudósok azt is kiemelték, hogy az alvás során az ébrenléti órák fontosnak ítélt élményei alakulnak át tartós emlékké. Vagyis azok a történések, amelyeket nagyon kevés vagy semennyi éles hullám-fodrozódás követett, nem alakítottak ki tartós emlékeket.

Az agyunk erről magától dönt, nincs beleszólásunk a dologba. Mégis tehetünk valamit, amivel növelhetjük annak valószínűségét, hogy egy-egy emlék tartósan megmaradjon. Például, ha az egerekhez hasonlóan mi is szünetet tartunk egy élmény után, az Buzsáki professzor szerint is segíthet „bebetonozni” emlékeinket a hosszútávú memóriába. Ezért van az például, hogy egy sorozatból csak az utolsó részre, illetve főleg annak a végére emlékszünk. Hiszen utána jön egy kis „üresjárat”, majd másra fókuszálunk. De ez állhat amögött is, hogy mondjuk egy filmből akkor tudunk több részletet felidézni, ha mozi után sétáltunk egyet.

Forrás: Today.com
Fotó: Olga Rolenko/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)