Így ehetsz kevesebb cukrot, a személyiségtípusod szerint

Persze, könnyű azt mondani, hogy iktasd ki az életedből a cukrot vagy legalábbis csökkentsd a cukorbeviteled. Szóval mi most inkább személyiségtípusokra szabott tippeket hozunk, amelyeket nem is lesz olyan nehéz beépíteni a hétköznapokba.

Az, hogy kevesebb cukrot kellene fogyasztani, az egészségünk miatt állandó téma, de a bikiniszezon közeledtével sokan úgy tekintenek minden édes nasira és cukorkára, mintha maga az ördög küldte volna. Így működik az én drága férjem is, aki nemes egyszerűséggel így szólt a minap: mostantól ne, illetve csak korlátozottan együnk édességet a nyaralásig. És igen, ő tök jól bírja. Én viszont nem egy csalónapot iktatok be egy héten, hanem az összeset, mert képtelen vagyok a másodperc törtrésze alatt átállítani az agyamat és a testemet arra, hogy mostantól nincs édesség. Na meg hiányzik is. Félreértés ne essék, nem táblaszámra tolom be a Milkát, de a kávéhoz egy(-két…) kocka étcsoki hozzátartozik. Ahogy a gyerkőccel is megtörünk egy-egy csokit, amikor délután 2-3 óra körül ránk tör, hogy ennénk egy falat édeset. A férjem viszont szigorúan tartja magát ahhoz, amit elhatározott. Hogy lehet ez? És miért megy neki jobban, mit csinál ő másképp? Ahogy a minap a neten nézelődtem, szembe is jött a megoldás: Oprah oldalán találtam egy cikket, amelyben leírják, hogyan csökkenthetjük a cukorbevitelt a személyiségünknek megfelelően. Merthogy ez lehet a kulcs. És itt kezdett el engem is még jobban érdekelni ez a téma.

Milyen személyiség vagy? Így vihetsz be kevesebb cukrot a testedbe

A cikk is rámutatott, hogy vannak a „mindent vagy semmit” típusú emberek, mint amilyen a férjem is. Akik nem tudnak egy-két szemet megenni egy csomag cukorkából, hanem ha elkezdik, az egész zacskót kiürítik. Vagy akiknél a fagyasztóban lévő csomagolt jégkrém nem egyenként fogy, hanem egy nap alatt az összes. Ha ebbe a személyiségtípusba tartozol, Brooke Alpert, a The Detox Diet szerzője szerint eleinte, egy kis ideig jobb, ha nem tartasz otthon cukorkát, csokit. De még gyümölcsöket sem. Az ok egyszerű. Amíg a cukorfüggőséget nem sikerül kordában tartani, és az intenzív cukor utáni sóvárgás nem csillapodik, addig szigorúbban kell bánni minden olyan élelmiszerrel, amely hozzáadott vagy természetes cukrot tartalmaz” – fejtette ki a szakember. Hozzátéve, hogy a családtagokat is fontos bevonni a kihívásba. Gondolj bele, mennyivel nehezebb eredményt elérni, ha a többiek melletted bontják fel azt a csomag cukorkát vagy jégkérmet.

Ha impulzív személyiség vagy, talán észre sem veszed, ha külső tényezők irányítják az étkezési döntéseidet. Dr. Susan Biali Haas wellness- és életvezetési tanácsadó például arra figyelt fel, hogy gyakran kívánja a répatortát. Még akkor is, amikor nem volt éhes. Amikor feltette magának a kérdést, hogy akkor tulajdonképpen miért is akarja annyira ezt az édességet, rádöbbent, hogy ez a stresszre adott reakciója volt. Kérdezd meg te is önmagadtól: tényleg éhes vagy? Szükséged van arra a csokira, süteményre, vagy csak stresszes a napod? A válasz kulcsfontosságú lehet abban, hogy megszakítsd a stressz-cukor kapcsolatot. És evés helyett mondjuk felhívhatsz valakit, vagy írhatsz naplót, esetleg ugrálhatsz a kedvenc zenédre, hogy kicsit kiengedd a gőzt.

Feladás és tervezés

Vannak a kitartó személyiségtípusba tartozók, és vannak olyanok, akik nagyon könnyen feladják. Főleg, amikor elönti őket az érzés, hogy többé nem ehetnek igazán finom süteményt vagy csokit, ha nem fogyaszthatnak több cukrot. Te is így érzed? Mielőtt előkapnád az utolsó dugicsokit, a szakemberek arra kérnek, tudatosítsd magadban, hogy a helyzet nem ennyire drámai. A cukorról való leszokás valójában nem jelenti azt, hogy örökre le kell mondanod róla. Különösen, ha édesszájú vagy és betegség sem indokolja. Mindennek megvan a helye és az ideje. Brooke Alpert azt javasolja, hogy mondjuk hetente egyszer tervezz be valamit, amit igazán szeretsz (egy kis süteményt, egy gombóc fagylaltot) bűntudat nélkül. Ezek a tervezett élvezetek valójában hozzájárulhatnak, hogy összességében kevesebb cukrot fogyassz. Ez azért is segíthet, mert ha ezeket nem tervezed be, csak olykor-olykor nassolsz valami cukrosat, rád telepedhet a bűntudat érzése. És úgy érezheted, mindent elrontottál. Így hát feladod az egészséges étkezési tervedet. Aztán persze, megígéred magadnak, hogy jövő héten újra kezded.

A kutatások kimutatták, hogy az önkorlátozás fokozza a tiltott ételek, például a csokoládé utáni sóvárgást, és szintén bűntudatot okozhat – és valójában megakadályozhatja a fogyást.

A legnehezebb persze, ha úton vagy, és akkor kezd el kínozni a cukor utáni sóvárgás. Ennek menedzselésében a tervező személyiségek járnak élen, akiknél mindig van valami egészséges nasi. Bár ezekkel sem árt az óvatosság, hiszen a cukor több mint 60 név alatt álcázhatja magát az összetevők listáján. Eve Schaub, a Year of No Sugar szerzője azt tanácsolja, vigyél magaddal olyan egészséges rágcsákat, amikkel pillanatok alatt csillapíthatod az éhséged. Legyen az cukormentes gyümölcsös-mogyorós szelet, egy banán vagy egy főtt tojás.

A sós finomságok rajongója vagy?

Ha a fentiekre csak legyintesz, mondván, hogy te jobban szereted a sós ételeket, és nem különösebben hoz lázba egy szelet csoki vagy süti, a szakértők szerint ne dőlj hátra elégedetten. Ugyanis a salátaöntetek, szószok, fagyasztott ételek, bagelek, pizzák is rengeteg cukrot tartalmazhatnak. Vagyis a pizza vagy a sült krumpli utáni vágy is lehet a cukor utáni sóvárgás, csak sós „álruhát” öltve. „Ezek is gyorsan lebomlanak és felszívódnak, ami vércukorszint-emelkedést és -süllyedést okozhat. Bármi, ami ezt okozza, táplálja a függőséget” – tette hozzá Brooke Alpert. A megoldás tehát nemcsak az, hogy megpróbálod a személyiségednek megfelelően csökkenteni a cukorbevitelt, hanem az egyszerű szénhidrátokat, mint a fehér lisztből készült ételek is eltávolítod az étrendedből.

Forrás: oprah.com
Fotó: Cavan Images / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)