Így gondoskodj idős szeretteidről, hogy boldoggá tedd őket

Az idősek mentális egészségére odafigyelni nemcsak azért fontos, mert így meghosszabbíthatjuk az életüket, hanem mert tapasztalataikkal és szeretetükkel gazdagíthatják a családot is, ha nincsenek gyógyszerekre utalva és elidegenítve a társadalomtól.

Az élet fentek és lentek folyamatos váltakozása. Ám ahogy idősödünk, úgy kezd egyre erősödni az érzés, hogy lejtmenetben vagyunk. Az erőnk már nem a régi és a fáradalmas munkával felépített életstílusunk sem fenntartható. Ilyenkor kezdi azt érezni egyre több ember, hogy már csak terhére van a környezetének. Amit tetőz aztán a magány és elszigeteltség, ami oly sok szépkorúra jellemző. Nem csupán az nehezíti meg a hétköznapokat, hogy a barátok kihalnak mellőlük és a családtagok is távolabb költöznek, hanem a kutatások szerint legalább ilyen káros hatást fejt ki az egzisztenciális magány is. Ez egy mély, kívülállóság érzés, amiatt, hogy egyre nagyobb szakadékot éreznek önmaguk és a környező világ között. A rengeteg veszteségélmény pedig lassan depresszióhoz, illetve fizikai és mentális leépüléshez vezet. De vajon megelőzhető mindez? Tudunk úgy gondoskodni a szeretteinkről a modern világban, hogy az mindenki számára kényelmes legyen és boldoggá tegye őket? A válasz egy egyértelmű igen, de ezekre a dolgokra érdemes közben odafigyelni:

1. Enyhítsd a magányt

Minden harmadik idős ember egyedül él. Ilyenformán az időskor a legveszélyeztetettebb életszakasz a magány szempontjából. Ezt manapság két módon orvosolhatjuk: ha magunkhoz vagy otthonba költöztetjük rokonainkat. Míg régen természetes volt, hogy több generáció osztozott ugyanazon az életteren, ma már sokkal gyakoribb a professzionális idősellátás. Egy 2017-es tanulmány szerint a felnőttek 25%-a heti 8 órát tölt szülei vagy idős rokonai gondozásával. Mindez nagyban megkönnyíthető lenne, ha a közelünkben tartanánk a családtagjainkat. Azon túl, hogy a korból adódóan nehezen illeszkednek már be egy új közegbe, jelentős egészségromlást okozhat, ha kiszakítjuk a környezetükből. Bármelyiket választjuk is, azzal sokat segíthetünk, ha hasonló életkörülményeket teremtünk, mint amiket korábban megszokott. Tartsuk meg a mindennapi szokásaikat és nyújtsunk nekik minél gyakrabban társaságot. Vagy bátorítsuk arra őket, hogy hasonló korú emberekkel vegyék körbe magukat.

Boldog idős nő, időt tölt a lányával
Fotó:gradyreese/ Getty Images

2. Éreztesd, hogy fontosak még

Az élet második felében az emberek többsége úgy érzi, hogy nagy változtatásokra már nem igazán van lehetősége. Az élet, amit felépítettek, adott, és elkezdik kiértékelni az elért eredményeket. Azonban a fontosság érzésének megteremtése elengedhetetlen. Amíg azt érezzük, hogy szükség van ránk, addig van értelme az életünknek. Sajnos mégis ezt veszítik el legkorábban az idősek. Amíg aktív részvételt kínálunk nekik a mindennapokban, addig mozgásban tudjuk tartani őket. Ez lehet egy annyira egyszerű dolog is, minthogy megkérjük a nagymamát, hogy a hétvégi ebédet ő főzze. Emellett bátoríthatjuk szeretteinket arra, hogy ne adják fel a célkitűzéseket. Cél pedig bármi lehet: egy új hobbi vagy akár a napi pár perces séta is a parkban.

3. Emlékeztesd őket az időskor szépségeire

A modern világban az idősek tisztelete már nem annyira alapvető, mint régen. Ma már nem vagyunk rászorulva bölcsességükre, mert az internet mindent megold helyettünk. Azonban azokban a családokban, ahol több generáció él egy fedél alatt, a korosodó szerettek nemcsak terhet, de segítséget is nyújthatnak élettapasztalataikkal az élet menedzselésében. Az öregkor egy érzelmekben gazdag életszakasz. Pszichológiai vizsgálatok alapján pedig az érzelmi intelligencia ilyenkor van a csúcson. Megnő az empátiakészség és sokkal nagyobb valószínűséggel látjuk meg a pozitív oldalát a stresszes és megterhelő élethelyzeteknek. Ez nagyon hasznos és új nézőpontot teremthet a leterhelt és szorongó fiatalabb családtagok számára. Ha hajlandóak meghallani és nyitottak az érett tanácsokra.

4. Engedd, hogy gondoskodjanak

Az időseket vizsgáló szakemberek szerint az idegrendszer idős korra érik meg és lesz a legszenzitívebb a társas kapcsolatokra és tevékenységekre. Az irónia ebben az, hogy pont ilyenkorra veszítik el a szeretteik nagy részét és szűkül be a külvilággal való kapcsolatuk is. A gondoskodás válik a legfontosabb szemponttá, de ahelyett, hogy ezt megélhetnék, ők szorulnak rá. Az életkorral járó korlátok nem hagyhatók figyelmen kívül, de rendkívül fontos, hogy lehetőséget adjunk arra, hogy idős rokonaink gondoskodni tudjanak úgy magukról, mint a környezetükről. Egészségügyi állapotukat szem előtt tartva, egy kisállatról vagy az unokákról való gondoskodás életmentő és életminőségjavító lehet az ő esetükben.

Nyitókép:  ivanastar/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)