Ha már most tűkön ülve várod a jó időt, van egy rossz hírünk: a tavaszi napsugarak egy ideig ránk se hederítenek. De néhány egyszerű tippel könnyedén átvészelheted a komor téli hónapokat!
A hideg hónapokban sokan érezhetik magukat letargikusnak, és alig várják az első melegebb napsugarakat. Én is nehezen viselem a rövid nappalokat és a borongós időjárást, legszívesebben téli álomra hajtanám a fejem „– Majd szóljatok, ha itt a jó idő. Köszi!”, de sajnos, nem látok túl sok esélyt a végtelen szundira. Így marad néhány jól bevált módszer, amelyek elviselhetőbbé tehetik ezt az időszakot. Ajánlott komolyan venni ezeket a technikákat, mivel a téli letargia, avagy a „winter blues” a depresszió egyik formája. Ráadásul az NSH adatai szerint az Egyesült Királyságban 2 millió, egész Észak-Európában pedig 12 millió embert érint. Na, felveszed ellene a kesztyűt?
1. Mozogj, hogy jó kedved legyen
A téli depresszió legyőzésének egyik legjobb módja, ha megpróbálsz aktív maradni a sötétebb, hidegebb hónapokban. Napi 15 perc séta is javíthat a hangulatodon, mivel a mozgás közben dopamin (boldogság hormon) és norepinefrin (pozitív izgalmi állapotért felelős hormon) szabadul fel a szervezetedben, amelyek gondoskodnak a jobb közérzetről. Ha kicsivel messzebb szaladsz ki ebédért vagy egy megállóval előbb szállsz le munkába menet, a plusz sétának köszönhetően kevésbé leszel morcos a nap további részében. Ha a sétánál valamivel többre van szükséged, húzz futócipőt, és uccu neki, gyűrd le azokat a kilométereket!
2. Válts szemléletmódot
Hogy lehet az, hogy a dánoknál sokkal hosszabb a tél, mégis ők a legboldogabbak a világon? A válasz: hygge. A dán életérzésként is emlegetett hygge nagyon egyszerű filozófiára épül, vedd észre és értékeld azokat a hétköznapi pillanatokat, amelyek valóban szebbé tehetik a napjaidat. Hiszen nem kellenek méregdrága ruhák, utazások ahhoz, hogy teljes és boldog életed legyen. Tehát nincsen más dolgod, mint lelassulni, élvezni az otthonod melegét, a szeretteid társaságát és olyan dolgokat csinálni, amelyek boldoggá tesznek. De a legfontosabb, hogy megéld a jó pillanatokat és légy hálás értük.
3. Fogyassz komplex szénhidrátokat
Az olyan zsíros, finomított szénhidrátból készült étel, mint például a pizza, rövid távon élvezetet nyújthat, de hamar el is telíthet. A legjobb, ha a nehezebb ételeket lecseréled komplex szénhidrátokat tartalmazó finomságokra, a brokkoli, a spenót, a cukkini és a lencse mind tökéletes választás. Miért? A szervezetednek hosszabb időbe telik megemészteni őket, és nem röpítik az egekbe a vércukorszinted.
4. Tankolj fel halolajból és D-vitaminból
A D-vitamin fontos szerepet játszik a hangulat szabályozásában, az optimális vércukorszint fenntartásában és az immunrendszer fellendítésében, ám a D-vitamin egyik fő természetes forrása a napfény. Sajnos, az utóbbiból nem bővelkedünk a téli hónapokban. Viszont erre is van egy jó megoldás, mégpedig a D2- és D3-vitamin készítmények formájában. Emellett az Omega-3 zsírsavban gazdag halolaj is hasznos lehet a szervezeted számára, mert antidepresszáns hatásának köszönhetően javítja a közérzetet. Izland például a világ egyik legészakibb szeglete, de itt a legkisebb a winter blues aránya, aminek a magas halfogyasztás állhat a hátterében. Ugyanis az izlandiak által kedvelt tőkehal és lazac tele van Omega-3 zsírsavakkal.
5. Keresd meg a belső békét
Dr. Norman Rosenthal, pszichiáter elsők között kezdte el kutatni a „winter blues” jelenségét. A szakember szerint a transzcendentális meditáció, – amelyet azért fejlesztettek ki, hogy növelje az energiaszintet és javítsa a különféle mentális rendellenességekkel küzdő emberek szorongási problémáit – hatékonyan kezeli a téli depresszió tüneteit. A tanulmányok szerint a meditáció stimulálja a szervezetben a melatonin hormon termelését, ami fokozott aktivitáshoz vezethet az agy bal prefrontális kérgében (az agynak a boldogsághoz kapcsolódó részében), és csökkenti az aktivitást a stresszért felelős agyi régióban.
6. Próbáld ki a fényterápiát
Mivel a napfény hiánya az egyik fő oka a téli depresszió kialakulásának, a fényterápia szuper módszernek bizonyul a kezelésében. Szerezz be egy fényterápiás dobozt, ami előtt naponta fél órát kell csak ücsörögnöd. Fontos, hogy ultraibolya-szűrővel felszerelt eszközt vegyél, mivel az emberek számára ártalmas lehet a normál fény ilyen módon történő alkalmazása. A legjobbak a kék fénnyel ellátott dobozok, mivel a kék fény elnyomja azokat a hormonokat, amelyek a fáradtságért felelősek.
7. Alkalmazz triptofán kiegészítőket
A fényterápia hatékonyságát segítheti, ha azt kombinálod a triptofán szedésével. A triptofán egy aminosav, amely testünkben szerotoninná alakul, a szerotonin pedig egy neurotranszmitter, amely szabályozza a boldogságot és a hangulatot. Korábbi tanulmányok szerint a triptofán ugyanolyan hatásos lehet a depresszió bizonyos formáinak a kezelésére, mint az antidepresszáns gyógyszerek.
Nyitókép: Jasmina007/E+/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Ezért vedd komolyan a szezonális depressziót!
- 6 tipp, így varázsolj dán életérzést a munkahelyedre (is)
- Fókuszban a self-care: te el tudsz lazulni ezzel a 10 perces jógagyakorlattal?