Amikor azt érzed, kevés vagy a babádnak: így ismerheted fel, ha többemberes gyereked van

Vigasztalhatatlan sírás, letehetetlen baba és folytonos önvád a kezdőcsomag az úgynevezett többemberes gyerekek mellé. Megnyugtatunk, nem rontasz el semmit, egyszerűen csak egy személy kevés a babád igényeinek kielégítéséhez.

A kismamáknak szóló szakirodalom kimeríthetetlen: a szoptatás, hozzátáplálás és kötődés témaikörei minden oldalról özönlenek ránk, mégis nagyon keveset hallani a többemberes gyerekekről és az ő sajátos nevelésükről. Pedig ez egy létező jelenség és rengeteg félreértést szül, ha nem ismerjük fel. A „high need”, azaz „magas igényekkel rendelkező” gyerekeknél azt érezhetjük, hogy semmi sem elég jó nekik. Embert probáló a nevelésük, hiszen olyan mohósággal igénylik a figyelmet, a törődést és a testkontaktust, amit nagyon nehezen lehet teljesíteni.

Különben is milyen anya vagyok én?

„Túlságosan elkényezteted, hagyd sírni egy kicsit!”. A többemberes gyerekek szüleinek talán ez az a mondat, ami miatt borsódzik a hátuk. A külvilág számára a magas igények egyenlőek a rossz nevelés következményével. Ez viszont koránt sincsen így. Egy kisbabát nem lehet szeretettel, figyelemmel elkényeztetni, így túlszeretni sem. Itt az idő hát, hogy felmentsd magad az önvád iszonyatos terhe alól, ugyanis nem te rontottad el a gyereket, nem okoztál neki visszafordíthatatlan lelki sérülést, ami miatt vigasztalhatatlan lenne. A magas igények személyiségjellemzők, melyek később mérséklődni fognak. Te pedig végig jó és kompetens anyuka maradsz, aki minden tőle telhetőt megtesz, még akkor is, ha sokszor nem így érzed.

Energiaraktárakat felemésztő gyerekek

anya baba gyerek kiégés anyaként
Fotó: Kanawa_Studio / Getty Images

Fontos megérteni, hogy a többemberes babák nem manipulálni akarnak a sírással, nem az a céljuk, hogy minél kevésbé érezd magad jó szülőnek, hanem egyszerűen szenzitívebbek és bizalmatlanabbak társaiknál. Kifacsar és lemeríti az energiaraktáraidat, de neki csak rád van szüksége. Közös az ilyen gyerekekben, hogy éretlen az önnyugtató rendszerük, ezért minden tekintetben csak az édesanyára hagyatkozhatnak. Nem képesek egyedül aludni, igénylik a folyamatos testkontaktust, mindent sokkal intenzívebben élnek meg és sokkal erősebb szeparációs szorongással küzdenek, mint a többi gyerek.

A következő lista segíthet eldönteni, hogy neked is többemberes gyereked van-e:

  1. Erőteljesen sírnak, szinte megvigasztalhatatlanok.
  2. Mohón esznek, a szoptatás önnyugtatási folyamat náluk.
  3. Többször felébrednek éjszaka, csak testkontaktusban képesek elaludni.
  4. Nyafognak, folyton elégedetlenkednek.
  5. Nem lehet rendszert felállítani náluk, mert kiszámíthatatlan a működésmódjuk.
  6. Nem nyitottak más emberekre az anyán kívül, idegenekkel bizalmatlanok.
  7. Sürgősek az igényeik, követelőzőek  és nincs késleltetési funkció, azonnal kell cselekedni ha valamire szükségük van.

Meddig kell kibírni?

Magas igényű gyereket nevelő szülőként az egyetlen, amibe kapaszkodni lehet az, hogy hamarosan könnyebb lesz. A „high need” gyerekek is felnőnek és csodás ember válik belőlük. Valószínűleg néhány személyiségjegyet a későbbiekben is továbbvisznek magukkal, de az idő múlásával jelentősen könnyebbé válik a nevelés és az együttélés is velük. A tehetetlenség érzés egyre csökkeni fog és a gyerekek is elkezdenek a maguk tempójában önállósodni. Minden héttel egyre könnyebb lesz. Van akinél az első fél év után mérséklődnek a tünetek, de a legtöbb gyereknél 5 éves korra szinte teljes mértékben elmúlnak.

Túlélő stratégiák többemberes gyerekekhez

Fotó: Tara Moore/Getty Images
  1. Felejtsd el a társadalmi elvárásokat: nyugodtan aludjatok közös ágyban. Szoptass igény szerint és pihenj, amennyit csak engedi a baba.
  2. A hordozókendő segítségedre lesz: ne vond meg tőle a testkontaktust, de próbálj olyan megoldást találni, ami mindkettőtöknek kényelmes.
  3. Nem vagy rossz anya, ha segítséget kérsz: annak ellenére, hogy a high need gyerekek nehezen fogadják el az idegeneket, hozzá lehet őket szoktatni a társasághoz. Próbáld meg néha (ha csak fél órára is) másra hagyni: nagyszülőkre, apára, babysitterre stb. A mentális egészséged szempontjából neked is ki kell néha lépni ebből a körből.
  4. Ha nagyobb a gyerek, próbáld meg önálló játékra tanítani. Ezt is lehet fokozatosan, kezdetben 10 perc közös játék, majd 5 perc egyedül és ezt növelhetitek tovább.
  5. Minél több nyugtató ingert iktass be a napotokba: a túlstimulált idegrendszert nyugtatni kell, ez történhet zenével, természeti sétákkal vagy illóolajokkal.

Nyitókép: milorad kravic/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: