Összegyűjtöttük, mit tehetsz azért, hogy időben megállítsd a pánikot és a szorongást!
Még mindig nehéz elhinni, de lassan már egy éve annak, hogy először hallottunk a COVID-19 okozta megbetegedésekről és sajnos továbbra sem látjuk a pandémia végét. A korábban megszokott „normális kerékvágáshoz” való visszatérés helyett továbbra is szigorú szabályokat betöltve éljük a mindennapjainkat, azért, hogy lelassíthassuk a járvány terjedését. A védekezés érdekében több időt töltünk otthon, a négy fal között és korlátozzuk a találkozóink számát, azonban a bezártság érzése könnyen felerősítheti a letargia, a kétségbeesés, a pánik, a szorongás vagy a depresszió kialakulásának esélyeit. Bármennyire igyekszünk, most nem könnyű megőrizni a lelki békénket – de szerencsére több dolog is van, amit megtehetsz azért, hogy ne veszítsd el a fejed.
Csak pozitívan!
- Fogadd el az érzéseidet, ne akard őket elnyomni, és ne legyen bűntudatod miattuk, csak mert mások elítélnek érte. Ha stresszelsz amiatt, hogy stresszelsz, akkor csak még jobban fogsz szorongani!
- Koncentrálj azokra a dolgokra amiket kontrollálni tudsz!
– Naponta többször moss kezet, otthon is (például étkezés előtt, és után)! Amikor muszáj kimozdulnod, tartsd a legalább egy méteres távolságot másoktól és természetesen viselj maszkot!
– Minimalizáld, hogy kivel találkozol, és legyél pontosan tisztában azzal, kikkel érintkeztél az elmúlt napokban, így azonnal tudni fogod, ha egyáltalán okod lehetne az aggodalomra – ez is a biztonságodat szolgálja, és a kezedbe veheted vele az irányítást. - Válogasd meg, honnan informálódsz a koronavírus jelenlegi helyzetéről: ha minden cikket elolvasol (amiből sok egyébként akár fake news is lehet), azzal csak növeled a szorongásod. Napi maximum 10 percet jelölj ki, amikor átfutod az aktuális híreket (Lehetőleg ne reggel nézd meg az újdonságokat, hogy máris rossz érzésekkel indíts a korai órákban.)! Csak a megbízható forrásoknak higgy!
- Erősítsd az immunrendszered: szerencsére egyre többen indítanak online jóga-, és tornaórákat, ráadásul a mentális egészségedet is megóvhatod, ha bekapcsolódsz egy-egy meditációs csoportba az interneten. Figyelj oda arra, hogy egészségesen étkezz, sok folyadékot fogyassz, legalább 7-8 órát aludj, és ne felejts el vitamint szedni (A D-vitaminnak különösen nagy szerepe van a koronavírus elleni védelemben.)!
- Legyünk őszinték: ha jelentősen több időt töltünk otthon, hajlamosak leszünk arra, hogy mindenféle rutin nélkül éljünk. Sokszor azt sem tudjuk, milyen nap van, és a pizsamánk lesz a kedvenc outfitünk. Próbálj mégis ragaszkodni egy beosztáshoz – ha rendszert viszel az életedbe, könnyebben átvészeled ezt az időszakot.
- Bármennyire is szuper, hogy a neten keresztül akárkivel tudod tartani a kapcsolatot, ne cseteléssel helyettesítsd a baráti találkozókat: inkább hívj fel esténként valakit! Találjatok ki kreatív megoldásokat a kapcsolattartásra: például Facetime-ozzatok, miközben ugyanazt a filmet nézitek Netflixen!
Ha úgy érzed, mégis rád tör a szorongás, vagy a pánik, akkor kövesd az alábbi lépéseket:
- Vegyél pár mély lélegzetet: ha csak magadra, és a légzési gyakorlatodra figyelsz, az segíthet megnyugodni.
- Próbáld elterelni a figyelmed: hallgass stresszoldó zenét, vagy vágj bele a kedvenc hobbitevékenységedbe. A lényeg az, hogy ne hagyd magad belefulladni a negatív információk tömegébe – helyette csinálj valamit, amit nagyon szeretsz. Az sem árt, ha nekikezdesz a lomtalanításnak – a takarítás bizonyítottan jó hatással van a mentális egészségre.
- Alakíts ki egy támogatói rendszert, és ha azt érzed, hogy romlik a lelki állapotod, akkor hívj fel valakit, vagy írj az egyiküknek! Ha kibeszéled magadból, min mész keresztül, az segíthet a pánikroham elkerülésében.
- Írj össze magadnak olyan mantrákat, amik erőt adnak neked, és ragaszd ki őket a szobádban, a tükörre a fürdőben, vagy olyan helyre, ahol sokszor megfordulsz napközben. De vision boardot is készíthetsz a terveidből, amiket meg szeretnél valósítani, ha véget ér a járvány miatti veszélyhelyzet. Gondolj ezekre a célokra úgy, mintha már el is érted volna őket!
Nyitókép: Westend61 / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 5 egyszerű vizualizációs gyakorlat, ami segít elűzni a stresszt
- Ez a különbség a kiégés és a stressz között
- A kreatív emberek kevésbé stresszesek egy tanulmány szerint