Legutóbb milyen negatív jelzővel illetted magad? Hülye? Kövér? Vaskos? Idióta vagy szerencsétlen? És arra emlékszel, hogy mikor mondtál ilyet a legjobb barátnődnek? Nem ártana, ha néhanapján magaddal is elnézőbb lennél. Elmondjuk, miért.
A saját belső kritikusunk sosem alszik: ha elszúrunk valamit vagy épp nem úgy alakulnak a dolgaink, ahogy vártuk, az a kritikus belső hang rögtön lecsesz. Ilyenkor a legrosszabb, amit tehetünk, ha hagyjuk eluralkodni ezeket a gondolatokat. A Hogyan ne érezd magad sz*rul című könyv és számos kutatás is igazolja, hogy ha megértőbbek vagyunk saját magunkkal szemben, akkor egészségesebb testképet alakíthatunk ki, csökkenthetjük a stresszt, kivédjük a depressziót és könnyebben megbirkózunk a nehéz helyzetekkel. Éppen ezért a kritikus belső hang helyett, bánj úgy saját magaddal, mintha a legjobb barátnőddel beszélgetnél. Légy elnézőbb, empatikusabb, így a magánéleti válságokon is könnyebben túljuthatsz.
Lesd el az empátiát a baráti kapcsolataidból!
„Légy olyan jó barátja magadnak, mint a hozzád közel állóknak” – tanácsolják a pszichológusok, és valóban nincs szükség ennél többre! Amilyen nehéznek tűnik a megvalósítása a gyakorlatban, olyan egyszerű beépíteni a napi rutinba. Például így:
- Tudatosítsd az érzéseidet, ismerd fel, hogy épp bánt valami.
- Vedd észre, hogy a téged kínzó probléma mások életét is megnehezíti, azaz nem vagy egyedül. Egyikünk sem tökéletes, törekszünk a legjobbra, de a hibák és a belőlük fakadó rossz érzések elkerülhetetlenek.
- Légy kedves magadhoz! Jöhet a bátorítás, a nyugtatás és az empátia, amit általában másoktól vársz.
Elnéző, támogató, akár egy barát
Keresd meg a számodra leghatékonyabb mondatot a lent felsoroltakból és válságos, húzósabb időszakokban mantrázd:
- Gondolj egy szituációra, ami feszültséget kelt benned. Ismerd fel a problémát.
- Képzeld el tisztán a helyzetet a lelki szemeid előtt.
- Most pedig mondd azt magadnak: „Ez a pillanat a szenvedésé.” vagy azt, hogy „Fáj, ami történt.” esetleg „Nagyon szomorú vagyok.” A jelen tudatos megélése, a mindfulness segít azonosítani az érzéseidet.
- Vedd észre, hogy nem vagy egyedül! „A szenvedés az élet része.” vagy „Nem vagyok egyedül a problémával.” „Mindenkivel előfordul, nemcsak velem.”
- Mondd azt magadnak: „Lehetek kedves magamhoz.” vagy „Megadhatom magamnak, amire szükségem van.”
- Próbálj ráérezni, hogy pontosan mit szeretnél hallani, például: „Elfogadhatom magam olyannak, amilyen vagyok.” vagy „Megbocsáthatok magamnak.” vagy „Lehetek erős.” vagy „Türelmesnek kellene lennem.”
- Ha nehezen találod meg a megfelelő szavakat, gondolj arra, mit mondanál egy közeli barátodnak, aki a tiédhez hasonló problémával küszködik. Ugyanazzal nyugtasd magad, mint amit neki is üzennél.
Nyugtasd magad érintéssel!
Nem kell feltétlenül egy barát ölelése ahhoz, hogy a stresszes pillanatokban ellazulj, támogatást nyújthat a saját érintésed is. Ha gondoskodsz arról, hogy a tested biztonságban érezze magát, hamarabb megnyugszol. Próbáld ki a következő gyakorlatsort egy csendes helyen, és bátran kísérletezz a különböző érintésekkel:
- Tedd a kezeidet a szíved fölé.
- Finoman simogasd a mellkasodat.
- Az egyik kezedet tedd a szívedre, a másikat pedig a hasadra.
- Mindkét kezed kerüljön a hasra.
- Tedd az egyik kezed az orcádra.
- Vedd a kezeid közé az arcodat.
- Finoman simítsd végig a karjaidat.
- Keresztezd magad előtt a karjaidat, és gyengéden öleld át magadat.
- Egyik kezeddel fogd meg gyengéden a másik kezed.
- Formálj tálat a kezeiddel az öledben.
Nyitókép: Thomas Barwick/DigitalVision/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Ne cseszegesd már magad! – 5 önbecsapás, amivel nem jutsz egyről a kettőre
- Most kiderül, hogyan ne érezd magad sz*rul – Könyvajánló
- Mit tehetsz, amikor már semminek sem tudsz örülni?