Sorozatunk következő részében Eszterrel beszélgettünk, aki már nemcsak gazdiként, hanem ideiglenes befogadóként is erősíti a Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát csapatát.
A woohoo. és a Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát csapata március elején mancsot rázott, és közösen úgy döntöttünk, hogy elindítunk egy cikksorozatot a gazdivá válás folyamatáról, hogy ha éppen azon gondolkodsz, hogy hazaviszel egy négylábú társat, minden szükséges információval rendelkezhess a döntés előtt. Az MFÖEK egyik tagja, Rikker Patrícia segített nekünk abban, hogy összegyűjthessünk minden fontos információt az örökbefogadásról, és bemutatott minket olyan gazdiknak, akik általuk találták meg szőrmók lakótársaikat. Mi pedig kifaggattuk őket, mert a tapasztalataik neked is értékes tudást jelenthetnek. Ezúttal Nonn Eszterrel beszélgettünk, aki nemrég ideiglenes gazdiként is debütált az MFÖEK-nél.
„Mindig is szerettem volna kutyát, de azt csak pár éve döntöttem el, hogy mindenképpen örökbe fogadok majd, mert szörnyű látni, mennyi magára hagyott állat él menhelyen akár egy életen keresztül, milyen sok a (gyakran szó szerint) kidobott kölyökkutya. Ezért, mikor eljött a kutyus keresés ideje, több menhelyre és szervezethez is ellátogattunk a barátommal, az ott élő kisállatok sétáltatásával kezdődött nálunk a folyamat” – mesélte nekünk Nonn Eszter, aki párjával együtt több szervezetet is felkeresett az örökbefogadás előtt, ám végül a Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát szellemiségével tudtak legjobban azonosulni. „Látszott, hogy a lányok szívvel-lélekkel mentik az állatokat, és szimpatikus volt az ideiglenes befogadói rendszer is, hogy ezáltal sokkal jobban, mélyebben meg tudjuk ismerni a kiszemelt kiskutyát.”
Szerelem első látásra
Eszternek a kolléganői mutatták meg az MFÖEK Instagram oldalát, ahol Málna (az akkori Indi) képe jött vele szembe, aki azonnal el is varázsolta őt. „Mégis vártam 1-2 napot, mielőtt megírtam a bemutatkozó levelemet, így sajnos első körben lecsúsztam a lehetőségről, hogy megismerjem. Mivel ekkor már aktív kutyus keresésben voltunk, ezen napokig bánkódtam, mert úgy éreztem – bár egyáltalán nem voltak pontos elképzeléseink a leendő kutyánkról –, nagyon passzolnánk egymáshoz.” Indi, azaz Málna azonban később visszakerült az MFÖEK-hez, mert az első gazdi végül meggondolta magát, így Eszter újra képbe került, mint lehetséges jelölt. „Amint megkaptam a hírt, már aznap rohantunk megnézni, és tényleg szerelem volt első látásra. Egy aktív, elképesztően vidám, barátságos kiskutyát ismertünk meg, aki teljesen magával ragadott minket, így azonnal jeleztük, hogy szeretnénk örökre a gazdijai lenni, semmilyen bizonytalanság nem volt bennünk.”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Hogyan neveljünk tökéletes kutyát?
Mivel Eszternek korábban még sohasem volt kutyája, a szükséges eszközök és kellékek beszerzésével párhuzamosan szupergyorsan kiolvasta Cesar Millan „Hogyan neveljünk tökéletes kutyát” című könyvét, amiből kapott egy képet arról, milyen kihívások várnak majd rájuk, és mire kell majd kiemelten figyelniük már az első pillanatoktól kezdve. „Málna ideiglenes befogadója, Rikker Patrícia szintén rengeteget segített, hiszen ő ismerte a legjobban az igényeit, így tényleg személyre szabott, hasznos tippekkel látott el minket, ami megalapozta a közös életünket. Egy kiskutya első 6 hónapja a legmeghatározóbb, ebben az időszakban nagyon gyorsan tanul, jót és rosszat egyaránt, így mindenképpen felkészülten akartunk belevágni, hogy a legtöbbet hozhassunk ki ebből az időszakból is.”
Az első napok egy kölyökkutyussal
„Szerencsések voltunk, mert Patríciánál Málna már megismerkedett a gazdis élettel, így gyakorlatilag az első perctől kezdve problémamentesen zajlottak a napjaink. Persze ki kellett közösen alakítanunk a napi rutinunkat, felállítanunk és következetesen betartatnunk az otthoni szabályokat, illetve a szobatisztataságot is tökéletesítenünk kellett, de az egész folyamat valahogy annyira természetes volt, hogy igazából egyedül Málna átszellemült kertfelásási mániája okozott nehezebb perceket. Nekünk nagyon sokat segített, hogy előre elterveztük, hogyan szeretnénk berendezni a közös életünket, és e szerint kezdtük meg az összeszokást” – osztotta meg tapasztalatit az első napokról Eszter. „Egy kölyökkutya hihetetlen alkalmazkodó, így látszólag már a próbanapon otthon érezte magát nálunk, nyitott volt minden újdonságra, bizalommal fordult felénk. 2-3 hét elteltével láttuk azt, hogy teljesen természetes már az együttélés, kialakult a napi rutin, amibe szuperül illeszkedünk mindannyian.”
Jöhet a következő!
Eszter és párja nemrég úgy döntött, hogy szeretnék viszonozni a rengeteg segítséget, amit Patríciától kaptak a felkészülésben és Málna szocializálásában – méghozzá azzal, hogy ők is felkészítenek egy menhelyről érkező kiskutyát a gazdis életre. „Málna lassan már egy éve velünk van, rendkívül ügyes, így arra gondoltunk, ő is készen áll arra, hogy ideiglenesen egy gazdikereső kisállatot vegyünk magunk mellé. Mivel a kölyökkutyák nevelésében van a legtöbb tapasztalatunk, végül egy 2,5 hónapos kan kutyust választottunk mellé az ózdi menhelyről, akiről úgy gondoltuk, biztosan jól kijönnek majd, megvannak a szükséges tapasztalataink a beszoktatásához és szocializálásához. Így érkezett meg hozzánk Sushi!”
Na, de ki is az idi?
Az MFÖEK ideiglenes befogadói, azaz az idik azok, akik a kezdeti hetekben, hónapokban „átmenetileg” otthont biztosítanak a mentvényeknek, amíg a szervezet megtalálja számukra a végleges gazdit. „Idiként a legfontosabb feladatunk, hogy szocializáljuk a kiskutyát (vagy macskát – a szerk.), megmutassuk neki a városi élet, az együttélés szabályait. Egy utcáról menhelyre, majd menhelyről lakásba került állat számára még minden ismeretlen, abban támogatjuk, hogy a saját maga módján felfedezhesse a környezetét, de közben fokozatosan be tudjon illeszkedni. Ez nemcsak a szobatisztaság és a lakásban élés, a nyakörv és a pórázon való séta megismertetéséről szól, hanem arról is, hogy segítsük őt az emberrel, a fajtársaival való kommunikációban is. Mivel a kölyök korszak egy nagyon fogékony időszak, fontos, hogy minél több ingerrel találkozzon, minél több újdonsággal tudjon megismerkedni, hogy később még magabiztosabban tudjon mozogni bárhol” – avatott be minket Eszter az idik feladatköreibe, akik emellett folyamatosan beszámolnak az MFÖEK-nek arról, mit tapasztalnak az általuk befogadott kisállatnál, hiszen ezek alapján készül majd el a kiajánlójuk a szervezet oldalára. „Az MFÖEK minden létező segítséget megad az ideiglenes befogadók számára is, akik munkáját folyamatosan koordinátorok segítik. A miénk Patrícia lett, aki segített felkészülni a kiskutya fogadására, és végig hasznos tippekkel látott el minket, hogyan szoktassuk össze a két kutyát, hogyan simítsuk el a kezdeti nehézségeket.”
A Sushi passzol a Málnához!
„Az első pár nap tele volt kihívásokkal” – árulta el Eszter. „Egyszerre kellett Sushit beszoktatnunk, megismertetnünk a lakással, a hozzá tartozó szabályokkal, és Málnával is el kellett fogadtatnunk, hogy egy másik kutyával kell osztoznia a figyelmünkön. Voltak féltékenykedések, de szerencsére Málna pont olyan játékos, mint Sushi, így jól kijönnek, inkább azt nehéz elérnünk, hogy pihenjenek is egy kicsit, ne pörögjenek egyfolytában.” Azt mondja, az idivé válás egyik titka az, hogy ugyanúgy érdemes hozzáállni, mintha örökbefogadásra készülnénk, hiszen nem lehet előre tudni, mikor találják meg a végleges otthont négylábú lakótársuk számára. „Minden kutyus más, sokszor nem sokat lehet tudni az előéletükről és a természetükről. Ezért fontos a nyitottság, és hogy nyugodt, biztonságos környezetet teremtsünk a befogadott állatnak, aki így meg tud nyílni, meg tudjuk ismerni, és később ez alapján ki tudjuk választani számára a tökéletes gazdit. Az MFÖEK koordinátorai mindenben segítenek, minden felmerülő problémát közösen oldunk meg. Sushi az első ideiglenes kiskutyánk, de úgy látom, hogy nagyon rá lehet kapni az idizésre, van, aki már a 14. kutyust készíti fel a gazdis évekre.”
Keserédes a happy end?
Mivel megjósolhatatlan, meddig marad egy-egy állat az ideiglenes gazdánál, felmerülhet benned (is) a kérdés, hogy nem nehéz-e hetek, hónapok után lemondani róla, hiszen addigra már örökre bemancsoltak az idijük szívébe? Természetesen erről is kifaggattuk Esztert! „Már az elejétől kezdve a célra fókuszáltunk, vagyis hogy megtaláljuk Sushi számára a tökéletes, hozzá passzoló gazdit. Tudatosítottuk magunkban, hogy csak ideiglenesen van velünk, így azt gondolom, ha szuper helyre költözhet, nem lesz számunkra megterhelő elengedni. Az MFÖEK egy család, egy szuper közösség, ahol az örökbefogadás után is fennmarad a kapcsolat, lehetőség van a kutyus további életének követésére, közös kirándulásokra, bandázásokra. Így biztos vagyok benne, hogy találkozunk majd még a későbbi, gazdis Sushival. Persze arra is van több példa is, hogy egy ideiglenes gazdinál végül mégis örök otthonra talál a befogadott kutyus.”
Nyitókép: Katona Tibor
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Így telnek az első hónapok egy örökbefogadott kutyussal – Brasch Zsófia mesélt nekünk
- Eldöntötted, hogy gazdi leszel? – Így zajlik az örökbefogadás a Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát alapítványnál
- Kutya, vagy macska illik hozzám? – A Mindenki Fogadjon Örökbe Egy Kiskutyát alapítványt kérdeztük