Így maradhatsz társaságkedvelő anélkül, hogy lemerülnél szociálisan

A társasági élet lemerülés nélkül is lehetséges, ehhez viszont a saját igényeiden túl az alábbi egyszerű tippekre sem árt figyelni.

Bulik, koccintások, baráti találkozók, vacsorák, összejövetelek. Szerencsésnek érezzük magunkat, hogy vannak barátaink, sőt, akár több baráti körünk is, akikkel rendszeresen szervezhetünk programokat, és gyakran a hétköznap esték mellett hétvégékre is színes programkavalkáddal telik meg a naptárunk. Imádjuk, mert imádunk együtt lenni a barátainkkal. De egy-egy zsúfoltabb időszak, mint például a nyár után, ahogy én, úgy te is észreveheted magadon, hogy elfáradtál. Pedig „csak” remekül szórakoztál azokkal, akiket szeretsz.

A társasági élet egyébként, ha hihetünk a tudósoknak, meg a kék zónák lakóinak, még egészségünkre és élettartamunkra is jó hatással van. Szóval nem az a megoldás, hogy ősztől bekuckózol, és nem mész sehová, főleg, mert már az első héten nagyon hiányoznának a barátaid (hidd el, tapasztalatból mondom). De hogyan valósítható meg a társasági élet lemerülés nélkül? Hogy ennek végére járjunk, lássuk először, mi vezethet odáig, hogy napokra van szükséged egy-egy baráti összejövetel kipihenéséhez. Spoiler alert: a találkozónként több mint két koktél elfogyasztása, illetve a lehetséges vitaminhiány nyilván nem szerepel a listán, most a társasági faktorokat futjuk át.

Lemerít a társasági élet? Ezek az okok állhatnak mögötte

Nekem például egy barátom nyitotta fel a szemem, mert nekem fel sem tűnt, hogy fáradtságom egyik oka az állandó kapcsolódásban rejlik. Hogy hiába vagyok mondjuk egy teljes estén át fizikailag egyedül otthon, ha közben e-mailekre válaszolok, a barátnőimmel messengerezek, vagy akár full idegen emberek posztjain, kommentjein kattogok. Mert mindez interakció, ami a másokra való fókuszálást jelenti, és nem egyenlő a minőségi, töltődést hozó énidővel.

De nem ez lehet az egyetlen oka, hogy lemerít a társaság. Könnyen előfordulhat, hogy extrovertáltként éled az életed, közben meg a valós igényeid alapján inkább az introvertáltak közé, vagy egy köztes halmazba tartozol. Így valójában több időt szeretnél egyedül tölteni, mint amit eddigi tapasztalataid alapján engedélyezel magadnak. Előfordulhat az is, hogy egyszerűen más a társadalmi tempód, mint a barátaidnak. Ez nagyon leegyszerűsítve nagyjából annyit tesz, hogy míg nekik teljesen rendben van, ha az egész estét együtt töltitek, megvacsoráztok, beszélgettek, majd hajnalig borozgattok, te már a vacsora után mennél haza, mert neked mondjuk másfél óra bőven elég társaságban.

Ha te vagy az a csapatból, aki a legtöbbször hallgat meg másokat, nos, az is sokkal jobban lemerít, mint gondolnád. Vagy mint a többiek gondolnák. És ha a találkozó véget is ér időben, de utána még a közösségi médiában is megy a posztolás, üzenetváltás, miközben azon is kattogsz, mennyi dolgod lenne még este, az is nagy energiarabló lehet. És ez nem jelenti azt, hogy önző lennél vagy ne szeretnéd a barátaidat. Egyszerűen, ahogy boldogult Nagymamám fogalmazott: minden napnak megvan a maga terhe. És ehhez jön az ötven olvasatlan komment és üzenet, csak az idő alatt, míg hazasétáltál a barátaidtól.

Társasági élet lemerülés nélkül: mit tehetsz érte?

1. Párosítsd a kedvenc tevékenységeidet emberekkel. Nálunk például lassan hagyománya lesz a baráti túrázásnak, kirándulásoknak, közös mozgásnak. Ha ki akarok próbálni egy új helyet, elhívom magammal a húgomat, és végre felzárkózunk, mi van a másikkal. De a közös kutyasétáltatásokat is egyre többször rendszeresítem az ismerőseimmel, így mindenki jól jár. Igen, a kutyák is.

2. Szervezz okosan! Vacsoraparti vagy szombat esti buli? Persze, hogy mindenki imádni fogja, de mi van akkor, ha már túl kimerült vagy a szervezéshez, takarításhoz? Tedd csapatjátékká! Vonj be társsszervező(ke)t, kérd meg az egyik barátodat, hogy fotózzon, a másikat pedig arra, hogy segítsen kitalálni a dekort. A menüt és az italokat megoldod? Ha nem, akkor is tudd, hogy a barátaidra számíthatsz!

3. Legyen Ne tedd listád. Ahogy az Egy boltkóros naplójában Rebecca saját csengőhangot ad a behajtónak, akinek nem akarja felvenni a telefont, te is kizárhatod az életedből azokat az embereket és tevékenységeket, akikből és amikből köszönöd szépen, nem kérsz, és ezt senkinek sem kell túlmagyaráznod.

4. Találd ki a szociális energiakvótáidat. Például normál vagy alap energiaszinten inkább csak a közeli barátokkal töltött időt helyezd előtérbe, de amikor több energiád van, beleférhet egy-két találkozóval több. Ne feledd: mindig tartsd szem előtt a saját igényeidet. Ha úgy érzed, már fáradsz, de nem tudsz ellenállni, hogy legalább egy kis időre viszontlásd a legjobb barátaidat, akkor ajánld fel nekik, hogy beugrasz oda, ahol ők töltik az estét. De legyen egy időkorlát, meddig érsz rá, és ebből ne engedj. Később megköszönöd majd magadnak!

Mit tehetsz, ha lemerültek a szociális elemeid? 4+1 tipp a visszatöltődéshez

5. Kezeld másképp a naptárad. Írj be minden hétre énidőt is, ami lehet bármi, a horgolástól kezdve egy nagy sétáig a környéken. A lényeg, hogy egyedül legyél, ne nézegesd a mobilod, és érezd át teljesen a magadra fókuszálás és a kikapcsolódás örömét. Amikor pedig a következő évet áttekinted, a zsúfolt időszakok előttre és utánra is írj be extra pihenőidőt magadnak. Ne feledd: ha okosan bánunk kapcsolatainkkal, nemcsak mindnyájan nyerünk vele (a barátaink és mi is), hanem nagyon is lehetségessé válik a társasági élet lemerülés nélkül!

Forrás: Mindbodygreen.com
Nyitókép: Westend61/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)