A friss fűszernövények sokkal intenzívebb ízélményt adnak, mint a szárított változat, emellett illatossá teszik a konyhádat és jó hangulatba hoznak. Eláruljuk, hogyan tarthatod őket életben!
Beltéri konyhakertecskét telepíthetsz az ablakba, kirakhatod a körfolyosóra, de akár a nappalid dísze is lehet. Nem igényelnek túl sok helyet, ugyanakkor nagyon mutatósak és hasznosak. Növényenként változó, hogy melyik fajta mitől érzi jól magát, fontos tisztában lenni, mi kell ahhoz, hogy sokáig élvezhesd a kiskert „lakóinak” aromás leveleit. A következő rövid fűszernövény-túlélőkalauzunkkal segítünk a gondozásban!
Alapszabályok, amiket érdemes megjegyezni:
- Ha palántákat vennél, jó, ha tudod, hogy a hipermarketes példányok általában meglehetősen „törődött” állapotban érkeznek a boltokba, a gyökereik sokszor megviseltek és erősen tápanyag-hiányosak is, ezért ha tudsz, nevelj inkább vetőmagról, vagy szerezd be kertészetből a növényeket
- A kertészetből hazaérve, azonnal ültesd át a palántákat, mivel a kis cserépben lévő zuzmós labdából nem jutnak elég tápanyaghoz
- Ahhoz, hogy megfelelően növekedjenek vagy általános virágföldre, vagy szerves komposztos talajkeverékre lesz szükséged. Lehetőség szerint olyat keress, amelyik sem növényvédő szer-maradékot, sem műtrágyát nem tartalmaz
- Érdemes homokot és komposztot adnod a keverékhez
- A megfelelő vízelvezetés miatt válassz lyukas aljú cserepet
- A cserepet töltsd fel földdel, csak egy ujjnyi helyet hagyj a peremtől, hogy a locsolásnál ne ömöljön ki a vizes föld
- Ha a magról ültetésbe vágnál bele, fontos, hogy jó minőségű vetőmagot válassz! Érdemes egyszerre 3-4 szem magot is elültetni, hogy biztosan kikeljenek! Figyelj arra, hogy a vetőmagoknak is van szavatossági ideje
- Kihagyhatatlan lépés a teleltetés! A hideg évszakokban érdemes a lakásban helyet keresni a növényeidnek
- A tűző napot sem kimondottan szívlelik és bár többnyire fénykedvelők, megégni azért ők sem szeretnek
- Szélvédett helyet válassz nekik
- Nyáron sűrűbben locsold őket, tavasszal-ősszel ritkábban. Persze növényfüggő, hogy melyik mit szeret, de a szórófejes locsolásért általában nagyon hálásak
- Sose hagyd csontszárazra a földjüket, de ne is álljanak a vízben
- Az elszáradt leveleket szedd le róluk, időnként portalanítsd őket, ha szükséges (csak nedves ronggyal óvatosan törölgetve!)
- A gyomokat húzd ki a cserepekből
- Időnként lazítsd át a talajukat, mert a cserépben tömörödik a föld
- Ha teheted, kéthetente adj nekik tápoldatot!
A kertészetekben sokféle fűszernövény közül válogathatsz. A legnépszerűbbek gondozásáról itt olvashatsz:
https://www.instagram.com/p/Bu4JK25AXJl/
A nagy túlélő: a snidling
A snidling vagy metélőhagyma nemcsak karakteres, friss íze miatt csodálatos, hanem mert locsolás nélkül is sokáig megmarad. Hidegtűrő és átteleltetés nélkül is átvészeli a szabadban, ráadásul kártevők sem nagyon támadják meg és betegségekre sem hajlamos. Ez a fűszernövény kis helyen is remekül elvan. Ha magról vetjük, az elején sok locsolást igényel. Ne ijedjünk meg, viszonylag lassan kel ki, körülbelül 3-4 hét is kell neki, hogy az első jeleit láthassuk a növekedésének. Bár nem igényel sok törődést, három-négyévente azért ültessük át.
A kivárós kedvenc: a kakukkfű
A növény egyik előnye, hogy akkor is megmarad, ha elfelejted locsolni, mert alacsony a vízigénye, ezért nála a fő szabály az, mint a legtöbb túlélő szobanövénynél: ne locsold túl! A sok napfényt és a meleget szereti. Körülbelül 15 cm távolságot igényel a többi növénytől. A hosszútávú együttműködés érdekében az első évben hagyjuk békén, utána viszont bőségesen szüretelhető.
A rezisztens rozmaring
A rozmaring szintén meglehetősen szárazságtűrő, viszont mindenképpen teleltetni kell. Szedésnél csak a fás részek felett vágjuk vissza, mert ha túlságosan megkurtítjuk, előfordulhat, hogy soha többé nem hajt ki. A kártevők is jellemzően elkerülik. A növény illóolaja fertőtlenít és fájdalomcsillapító, főzete is számtalan dologra jó.
A mennyei menta
A menta a többi fűszernövénnyel ellentétben a tűző napot is elviseli és szereti a több vizet, nyáron, melegben különösen. Egyébként nincsenek nagy igényei.
A kicsit kényes bazsalikom
Az első és legfontosabb, amit tudnod kell a bazsalikomról, hogy nem évelő növény, „szavatossági ideje” egy év. Szüksége van a személyes térre: legalább kétszer akkora hely kell neki, mint ő maga, ezért akkor bokrosodik a legjobban, ha nem teszed nagyon közel a többi növényhez. Fény! Fény! Fény! Helyezd a cserepet az ablakhoz közel, ott szeret igazán lenni, de vigyázz, hogy ne tűzzön rá a nap. Sajnos a csigák legalább annyira szeretik, mint mi, ezért óvatosan a kiültetésével. Szüreteléskor fontos, hogy ne tépd le a leveleket, hanem ollóval vágd őket.
Minikertet ültetőházba? Igen!
Egyre több segítséget kaphatsz a lakáskerted gondozásához. Sokféle ültetőegység elérhető ma már a piacon, akár olyanok is, amelyekben folyamatos mesterséges világítás segíti a növekedést, sőt, a tápanyagellátást föld nélkül is képesek biztosítani: ezek az úgynevezett hidropóniás megoldások, amelyből így néz ki egy palántanevelő házacska:
Olyan cserepet is vehetsz már, ami elektromos árammal működik, és egy „önlocsoló berendezés” folyamatosan csepegteti a vizet:
Te próbáltad már valamelyiket?
Nyitókép: kazoka/Shutterstock
(agrarszektor.hu; balintgazda.hu; edenkert.hu;)
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
Rizsvizes hajöblítés, szemöldökformázás szappannal – Tényleg működnek?
Ezeket a növényi fehérjéket érdemes az étrendedbe illeszteni