Ha eddig azt hitted, az életed nehezebb időszakain csak könnyek és szenvedés árán fogsz túljutni, akkor itt az ideje, hogy megismerkedj a kreativitás és az alkotás erejével is.
Kreatív, alkotó tevékenységgel nemcsak előhozhatod és gyógyíthatod lelked azon részeit, amelyek sérültek, de gyönyörű műveket is létrehozhatsz. A művészetterápiában kivetülhetnek olyan életfeladatok is, amelyek eddig mélyen benned rejtőzködtek. Hozd elő a benned rejlő erőt, és gyógyítsd magad alkotással. Alább mutatunk 3 olyan traumaoldó gyakorlatot, melyeket otthon is bátran kipróbálhatsz.
Készíts imazászlót!
A buddhizmus hagyományaihoz kapcsolódóan több ezer éve használnak az emberek imazászlókat. Ezekkel a kis zászlókkal kifejezheted reményeidet és álmaidat, szándékaidat. A négyszög alakú zászlók készítésekor mindig ugyanazt az öt színt használják, és ugyanabban a sorrendben, tízes csoportokban kell kifüggeszteni is őket. A színek az öt elemet jelképezik, és mindig balról jobbra kell felfűzni őket. A kék az eget és a világűrt jelképezi, a fehér a levegőt, a piros a tüzet, a zöld a vizet, a sárga pedig a föld szimbóluma. A zászlókat olyan fontos dolgokhoz rendelheted hozzá, mint a gyógyulás, a szeretet, a barátság, és az öngondosokodás. A zászlókhoz vékony színes anyagokra lesz szükséged, amelyeket 13 cm-es téglalapokra kell majd vágnod. Az egyik rövidebb oldalt hajtsd be, és vagy tűzőgéppel, vagy varrással készíts bújtatót. Textilfilccel készíts mindegyik zászlóra olyan szimbólumokat – vagy írd rá azokat szavakat – , amelyek kifejezik szándékodat. Ha elkészült az összes zászló, fűzd őket zsinórra és akaszd ki a szabadba, hogy a szél szétszórja és terjessze szándékaidat. Tíz napon keresztül készíts napi egy zászlót, így lesz meg az imazászló csoportod.
Nyugtató kövek
Ezt a módszert főleg akkor érdemes használni, ha a szorongással szeretnél leszámolni az életedben. Kiválóan alkalmas akár gyermekek számára is. A szorongás energetikailag földhöz köt, mert az segít a jelenben tartani az embert. Soha ne felejtsd el, hogy a szorongás nem feltétlenül rossz dolog, hiszen reagáláshoz vezet. Csupán akkor van baj, hogyha a szorongás eluralkodik és hosszantartóvá válik. Egy „nyugikavicsot” azonban mindig magadnál tarthatsz, ha úgy érzed kezdenek összecsapni a fejed felett. A kavics kézbevétele emlékeztessen arra, hogy légy jelen a pillanatban, és nyugodj meg. Kirándulásaid során gyűjts számodra kedves tenyérbeillő köveket, és festékkel vagy alkoholos filccel díszítsd ki őket. De akár választhatsz ásványt is erre a célra. Írj rájuk olyan szavakat, amelyek mosolyt csalnak arcodra, vagy rajzolj rájuk valami szépet. Ha pedig úgy érzed, rád tör a pánik, csak húzd elő a zsebedből.
Szómandala
Szómandala készítésével a megküzdési nehézségek traumáját oldhatod ki magadból. Segít abban, hogy hatékonyabban tudd szabályozni az érzelmeidet. Szintén a buddhista hagyományokhoz fűződő mandalák olyan ábrák, amelyek az univerzumot ábrázolják. A mandala szó egyébként kört jelent, ezért majd a saját szavaidat is körben kell elhelyezned. Azt tudjuk, hogy a szavak minden esetben energiát és érzelmeket hordoznak. A mandalád megalkotásakor ezért keress olyan szavakat, amelyek erőteljes érzést keltenek benned. Ezzel a gyakorlattal könnyedén tisztába kerülhetsz a legmélyebb érzéseiddel, és azonosítani tudod őket. Nehéz időszakban állíts össze egy papíron egy szómandalát, és meglátod utána sokkal könnyebb lesz a helyzettel foglalkozni. Vágj ki érzelmeket kifejező szavakat egy magazinból, vagy írj magadnak kis cetliket, majd ragaszd ezeket körkörös mintázatban egy nagyobb papírra, vagy akár a naplódba. Gondold végig, miért pont a felragasztott szavakra esett a választásod.
Nyitókép: South agency / Getty Images